Bruckner Vince – utanpotlassport.huAz elmúlt három esztendőben ahhoz szokhattunk hozzá a korosztályos úszóvilágversenyeken, hogy magyar sikerektől volt hangos az uszoda. A 2016-os hódmezővásárhelyi, a 2017-es netánjai és a 2018-as helsinki junior Európa-bajnokság is parádés sikereket hozott, és még közéjük ékelődött a két évvel ezelőtti indianapolisi junior-vb, a tavalyi Buenos Aires-i ifjúsági olimpia, és akkor még a ’17-es győri EYOF-ról nem is beszéltünk. Milák Kristófék ugyan már a felnőttek között tempóznak, Petrov Iván utánpótlás szövetségi kapitány szerint ostobaság lenne kongatni a vészharangot.Bruckner Vince – utanpotlassport.huAz elmúlt három esztendőben ahhoz szokhattunk hozzá a korosztályos úszóvilágversenyeken, hogy magyar sikerektől volt hangos az uszoda. A 2016-os hódmezővásárhelyi, a 2017-es netánjai és a 2018-as helsinki junior Európa-bajnokság is parádés sikereket hozott, és még közéjük ékelődött a két évvel ezelőtti indianapolisi junior-vb, a tavalyi Buenos Aires-i ifjúsági olimpia, és akkor még a ’17-es győri EYOF-ról nem is beszéltünk. Milák Kristófék ugyan már a felnőttek között tempóznak, Petrov Iván utánpótlás szövetségi kapitány szerint ostobaság lenne kongatni a vészharangot.
– Igazi aranygenerációtól kellett elköszönnie a korosztályos válogatott szakvezetőjeként. Miként élte meg az elmúlt három év elképesztő sikereit?
– Az utóbbi években egyértelműen erőn felül teljesített a magyar úszósport az utánpótlás-eseményeken. Olyan nagyhatalmakkal vettük fel a versenyt, mint az Egyesült Államok és Kína, vagy éppen Európában Oroszország, Nagy Britannia, valamint Olaszország. Fantasztikus versenyzőink valósággal halmozták a sikereket, mindezek ellenére mindig elmondom, ezek az eredmények nem azért érkeznek, mert Magyarországon sokkal tehetségesebb gyerekek születnek, mint máshol. Hanem mert van egy olyan úszókultúránk, amelynek a továbbvivői – Turi György, Selmeci Attila, Pass Ferenc, Horváth Tamás és még sorolhatnám… – a mai napig hisznek a régi módszerekben, Széchy Tamás és Kiss László örökségében, és hasznosítják a tapasztalatokat.
– Idén is sűrű a program, két junior-világversenyen kell helyt állniuk a fiataloknak. Mit várhatunk Kazanyban, illetve Budapesten?
– Olyan elképesztő éremeső biztosan nem érkezik, amit két évvel ezelőtt Netánjában vagy tavaly Helsinkiben tapasztalhattunk. De egy-két éremmel nyugodtan lehet számolni, hiszen továbbra is a csapatunkat erősíti a ifjúsági olimpiai bajnok és junior Eb-aranyérmes Berecz Blanka, valamint az egyaránt EYOF-győztes Zombori Gábor és Nagy Réka. Az elmúlt évek eredményei szinte megismételhetetlenek, körülbelül tíz évente jön egy olyan generáció a magyar úszósportban, mint a Milák Kristóf és Késely Ajna fémjelezte társaság volt.
– Az augusztusi világbajnokságot ráadásul a Duna Arénában rendezik. Mennyit adhat hozzá az eseményhez a hazai pálya?
– Valahányszor világversenyt rendezhettünk, mindegyik fantasztikusan sikerült. Még ma is kiráz a hideg, amikor a négyszer százas férfi gyorsváltó bronzérmére gondolok a kétezer-tizenhetes budapesti vébéről. Biztos vagyok benne, hogy remek hangulat lesz megint, ami előnyt jelenthet majd, hiszen a hazai pálya és az elképesztő hangulat a magyar versenyzőket sosem visszavetette, hanem sokkal inkább feldobta.
– És akkor még a júliusi, bakui EYOF-ról nem is beszéltünk…
– Az EYOF, ahogyan a nevében is benne van, sokkal inkább fesztiváljellegű esemény, amelynek a legfőbb célja, hogy ezek a tizennégy-tizenöt éves gyerekek szokják egy világverseny hangulatát. Kérdés, melyik ország, milyen csapattal érkezik a viadalra, de Bakuban is mindenképpen érmekben, első helyekben reménykedem. Emellett abban bízom, hogy olyan színvonalas versenyt láthatunk, mint két éve Győrben, ahol egészen kiemelkedő időeredmények születtek.
– Említette, hogy tízévente jön egy aranygeneráció a magyar úszósportban. Mi a garancia arra, hogy néhány esztendőn belül a medencébe ugrik a következő Milák Kristóf?
– A biztosítékot, azt gondolom, a Magyar Úszó Szövetség jelenti, amelyben látjuk az állandóságot. Wladár Sándor személyében olimpiai bajnok elnökünk van, s ha valakinek, neki aztán nem kell magyarázni, hogy miről szól ez a sportág. Nincs olyan, hogy könnyű út, és ha erről az ösvényről nem térünk le, akkor továbbra is akadnak olyan gyerekek az úszóegyesületek hálójába, akik megváltják a világot.
A 2019-ES KOROSZTÁLYOS VILÁGVERSENYEK:
Július 3-7.:junior Európa-bajnokság, Kazany (Oroszország)
Július 21-27.:EYOF, Baku (Azerbajdzsán)
Augusztus 20-25.:junior-világbajnokság, Budapest
További korosztályos hírekÚSZÁSBANa sportági aloldalunkon.