Gyenge kezdés, jobb folytatás: megvan a férfi pólósok első győzelme

2021.07.27. 11:15
A magyar válogatott a szünet után a japán fölé nőtt (Fotó: Getty Images)
Nem kezdett jól, de a második félidőben már nem adott esélyt a házigazda Japánnak a magyar férfi vízilabda-válogatott, amely 16–11-es sikerével megszerezte az első győzelmét a tokiói olimpián.

TOKIÓ 2020
FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, A-CSOPORT, 2. FORDULÓ

JAPÁN–MAGYARORSZÁG 11–16 (3–4, 5–4, 2–5, 1–3)

Tokió, zárt kapuk mögött. Vezette: Zwart (holland), Peris (horvát)
MAGYARORSZÁG: VOGEL SOMA – Pásztor 1, Varga Dénes 1, Jansik Sz., Hárai 2, ERDÉLYI 3, ZALÁNKI 4. Csere: ANGYAL 2, Manhercz K. 1, Vámos 2, Hosnyánszky. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
JAPÁN: Tanamura – Arai 1, J. INABA 3, OKAVA 3, Adacsi, Siga, Koppu 1. Csere: Josida 2, Takata 1, Szuzuki, Simizu, Araki. Szövetségi kapitány: Omoto Joji
Gól – emberelőnyből: 6/6, ill. 9/3.
Gól – ötméteresből: 2/1, ill. –

Az ellenfél kellemetlen volt, az eredmény nem: a magyar férfi vízilabda-válogatott öt góllal nyert Japán ellen a csoportkör 2. fordulójában, ezzel Märcz Tamás együttese megszerezte az első győzelmét az olimpián.

A teljesen egyedi stílusban pólózó japánok két negyeden át tartották a lépést a mieinkkel, de ekkor sem lehetett különösebb izgalmat látni sem a kapitányon, sem az éppen kispadon ülő játékosokon. Térfélcsere után megrázták magukat a mieink, akik ekkor már sikerrel akadályozták meg a sok mozgásra épülő japán támadásokat, miközben a másik kapu előtt is pontosabban céloztak. Különösen Zalánki Gergő volt elemében, aki még a félpályáról is betalált, összesen négy alkalommal vette be a japánok kapuját.

Varga Dénes majdnem a gólvonalig tempózott a labdával egy helyzetben, amit természetesen ki is használt – közelebb kellett volna úsznod, hangzott a reakció az ekkor már jókedvű kispadról. A magyar válogatott 8–8-as félidei állás után 16–11-re győzött, s csütörtökön 3 órakor Dél-Afrika ellen folytatja – annál a mérkőzésnél még az egymás elleni edzések is erősebbek, de túl kell lenni rajta, lehetőleg sérülés nélkül.

A-CSOPORT, 2. FORDULÓ, TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Dél-Afrika–Egyesült Államok 3–20
(0–3, 1–9, 1–3, 1–5)
Olaszország–Görögország 6–6 (1–1, 1–1, 0–4, 4–0)

4. NEGYED

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, A MAGYAR VÁLOGATOTT MEGSZEREZTE AZ ELSŐ GYŐZELMÉT!
8. perc:
Másfél másodperccel a vége előtt emberelőnybe kerülünk, de ebből már csak egy elhibázott lövést hozunk ki.
8. perc: Kontrát fújnak ellenünk, de a lövésbe még belekapnak a bekkek, a mi támadásunkkal zárul a meccs.
7. perc:
Elhalásszuk a labdát a bejátszásnál, gyors kiállítás és még gyorsabb gól: Vámos egészen közelről bombázza szét a rövidet. 11–16
6. perc: Kemény védekezés Pásztortól és jó védés Vogeltől, elöl viszont nem jutunk el lövésig, eldobtuk a labdát.
5. perc:
Az ejtésünkből kapufa lett, de utána Varga Dénes négyre növeli az előnyt. 11–15
4. perc: Kontrafault, ráadásul Hárait ki is küldik. Szerencsénkre jön egy pocsék passz, a miénk a labda.
4. perc:
Hárai kihagyott helyzetét már megbüntetik, Vogel nem ért oda a pontos lövésre. 11–14
3. perc: Telibe találjuk a kapust, hátul viszont jön labdaszerzés.
2. perc: Rengeteg lóba után nagy erejű, de jócskán a kapu fölé pattanó lövés, kivédekeztük az emberhátrányt.
2. perc: Szép próbálkozás, de nincs gól. A visszaúszásnál Angyalt küldik ki, majd jön egy japán időkérés.
1. perc: Vámos kiállítása után elkapkodta az emberelőnyt Japán, a pattintott labda elakadt a kezekben.
1. perc:
Ráúszásban verhetetlenek vagyunk, s ezt ismét Zalánki használja ki az akció végén. 10–14

3. NEGYED

8. perc: A hazai lövés elakad a blokkban, háromgólos előnnyel kezdjük meg az utolsó negyedet.
8. perc:
Nem tud lövésig eljutni Japán a támadóidő lejártáig, mi viszont jó bejátszás után centergólig igen. Hárai a gólszerző. 10–13
7. perc: Pásztortól szép blokk, Hosnyánszkytól léc.
6. perc:
Fontos gól Erdélyitől, az emberelőnyt kihasználva a kapu bal oldalába lőtt. 10–12
6. perc:
Megint kezdünk bealudni hátul, egy gólra feljön Japán.10–11
6. perc: Csak távoli lövésig jutottunk, de a japán kapus számított rá, hogy Hosnyánszky a rövidet veszi célba.
5. perc:
Pásztor kiállítása után megtöri a gólcsendjét a japán válogatott. 9–11
5. perc: Zalánki
harmadik góljával már három közte. 8–11
4. perc: Váratlan bejátszás után Vogel védett óriásit, kaptak egy ajándék emberelőnyt a japánok, de ismét mentett a magyar kapus.
3. perc: Labdaszerzés hátul, elvesztegetett támadás elöl, nincs újabb gól.
3. perc:
Zalánki centerezett emberelőnyben, Angyal a léc segítségével kettőre növelte az előnyt. 8–10
2. perc: Végre szép szerelés hátul, elöl már ziccerbe kerültünk, amikor kontrát fújtak…
1. perc:
Megvan a harmadik ráúszás is, emberelőny, Zalánki, gól. 8–9

2. NEGYED

8. perc: Zalánki még rálövi, de ebben nem volt valós veszély. Félidőnél járunk, és döntetlenre állunk Japánnal szemben…
8. perc:
A japánok okosan végigjátsszák az utolsó másodperceket, majd egy óriási góllal megint egyenlítenek… 8–8
8. perc:
Rövidnek tűnt a bejátszás, de még elcsípjük, jön is a fault, ötméteres. Ezúttal Vámos a végrehajtó, ő belövi. 7–8
7. perc: Hátul Manhercz figyelt, elöl viszont a kiharcolt ötméterest kihagyja… Az ellentámadásnál a megpattanó lövést Vogel hárította.
7. perc: Hihetetlen, Vámos jól helyezett lövése is a kapufáról jön ki…
6. perc: Jansik ejtése nem volt elég pontos, de most a távoli japán lövés sem talált utat a kapuba.
5. perc:
Nem volt szerencsénk a kapufával, jön az egyenlítés… Pontos lövés a jobb alsóba, Vogel tehetetlen volt. 7–7
5. perc:
Kontrát fújnak ellenünk, a rossz passz után visszaszerzik a labdát a japánok, és feljönnek ismét egy gólra. 6–7
4. perc: A japánok kétszer is megrezegtetik a kapufát, a másodiknál Vogel is hozzátette a magáét.
4. perc:
Vogel védése után végre jó a védekezés, elöl Erdélyi talál be Manhercz villanása után. 5–7
3. perc:
Kapufa után nálunk maradt a labda, Zalánki passzával Angyal került ziccerbe, ismét nálunk az előny. 5–6
2. perc:
Hátul továbbra is nagyon figyelmetlenek vagyunk, egymásra vártak a bekkek, és ezt kihasználta a házigazda. 5–5
2. perc: Erdélyi
lerázta magáról az emberét, és a jobb szélről a kapu elé törve kilőtte a rövidet. 4–5
1. perc:
A japánoké igen, hat méterről, a blokkolni igyekvő kezek mellett elzúgva a jobb felsőben landolt a labda. 4–4
1. perc:
Ismét mi hoztuk el a labdát, de nem tudtunk ígéretes helyzetet kialakítani, a távoli Erdélyi-lövés nem volt veszélyes.

1. NEGYED

8. perc: Vogel egy átlövést, majd egy nagyon okos ejtést is kiszedett, így egygólos magyar előnnyel zárul az első játékrész.
8. perc:
Hárainak tépték le a sapkáját, az emberelőnyt Pásztor használta ki: a rövid, jobb alsó sarokba bombázott, megszerezve az első olimpiai gólját. 3–4
7. perc:
Most sem tartott sokáig az előny, kissé bealudtunk hátul. 3–3
7. perc:
Ezúttal mi kerültünk emberelőnybe, Manhercz nem is vár sokat, a kapus feje és válla mellé bombázta a labdát. 2–3
6. perc:
Érkezik azonnal a japán válasz. 2–2
6. perc: Zalánki!
Balkezes kiválóságunk nagyszerűen vette észre, hogy kicsit kint tempózik a kapus, s okosan átemelte. 1–2
5. perc: Vogelt tesztelték kétszer is, de résen volt az FTC kapusa.
4. perc: Vámos révén ezúttal eljutottunk lövésig, de ez nem okozott gondot a japán kapusnak.
4. perc:
Két lóbálás után óriási gól a jobb felsőbe, egyenlített Japán. 1–1
3. perc: Hárai ugyanezt játszotta el, ám most rögtön visszaajándékozták a labdát. A támadóidő lepereg, a végén nem maradt erőnk a lövésre.
2. perc: Varga Dénes húzta vissza az emberét visszaúszásnál, de a japánok nem tudták kihasználni az emberelőnyt.
1. perc:
És ott is van az első gól, jó volt a bejátszás Hárainak, aki nem hibázta el a ziccert. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!
Jól sikerült a ráúszás, mi vezethetjük az első támadást.

A korábbi olimpiákon kétszer mérkőztünk meg Japánnal, az 1932-es, Los Angeles-i játékokon a később aranyérmet szerző magyar válogatott 18–0-ra nyert a csoportkörben, míg négy évvel ezelőtt Rióban 17–7 lett a végeredmény, ugyancsak a mieink javára.

A MAGYAR VÁLOGATOTT
Kapusok: Nagy Viktor (Szolnoki Dózsa), Vogel Soma (FTC-Telekom)
Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel (Szolnok), Erdélyi Balázs, Hárai Balázs, Manhercz Krisztián (mindhárom OSC Újbuda), Hosnyánszky Norbert, (Budapesti Honvéd SE), Jansik Szilárd, Mezei Tamás, Varga Dénes, Vámos Márton, Zalánki Gergő (mind FTC), Pásztor Mátyás (BVSC-Zugló MKB-Euroleasing)
A játékosoknál az előző idénybeli klubjukat tüntettük fel.

ELŐZMÉNYEK

További nyilatkozatokat itt olvashat a görögök elleni meccsel kapcsolatban.

Märcz Tamás szövetségi kapitány elsősorban a rossz helyzetkihasználással volt elégedetlen:
„A pörgéssel nem volt gond, két métertől két méterig a felúszás, visszaúszás gyorsaságával nem támadt probléma, a bemozgásaink is megvoltak, stabilan és kulturáltan pólóztunk és a fórokat is megkaptuk. Annyin múlott a vereség, hogy a helyzetkihasználásunk lassú és gyenge, kiszámítható volt. Látjuk az előrelépési pontokat.”

A mieink az első fordulóban Görögországtól kaptak ki 10–9-re.