Taróczy legfeljebb a párosbemutatón ragad ütőt a tornán

Vágólapra másolva!
2008.10.09. 15:04
Címkék
Csütörtökön kezdődik a Tennis Classics torna, amelyen John McEnroe-tól és Björn Borgtól Guillermo Vilasig és Thomas Musterig a múlt legjobb teniszezői küzdenek egymással.
Taróczy Balázs a Tennis Classics tornán csak szervezőként vesz részt
Fotó: Meggyesi Bálint
Taróczy Balázs a Tennis Classics tornán csak szervezőként vesz részt
Taróczy Balázs a Tennis Classics tornán csak szervezőként vesz részt
Fotó: Meggyesi Bálint
Taróczy Balázs a Tennis Classics tornán csak szervezőként vesz részt

Taróczy Balázs, az egykori wimbledoni bajnok teniszező a budapesti verseny főszervezője, aki az utóbbi hónapokat már ennek a feladatnak szentelte. Mostanra a célegyenesbe fordult, de még egyáltalán nem dőlhetett hátra.

A CSÜTÖRTÖKI PROGRAM

15.30
Bruguera–Vilas
Muster–Leconte

17.30
Ivanisevic–Borg
McEnroe–Cash
„Igazán nyugodt csak akkor leszek, ha majd rendben, sikeresen túljutunk a versenyen. Valóban azt hinné az ember, ahogy közeledik a torna, egyre fogynak a tennivalók, de ha tíz problémán, feladaton túljutok, azonnal másik hússzal találom szembe magam – mondja Taróczy, aki ennek ellenére nagyon élvezi ezt a fajta munkát. – Az az igazság, hogy szeretek szervezni, és élvezem, ha valami, amit eltervezek, úgy valósul meg, ahogyan szeretném. Persze ez rengeteg munkával, feladattal jár, de szeretem csinálni, és a családom is mellettem áll. Jó csapattal dolgozom együtt, amelyre rá lehet bízni a tennivalókat, így nem én foglalkozom minden aprósággal, de azért végül mindenre ránézek én is, legyen szó akár csak egy névtábláról.”

Taróczy Balázsnak annyiból mindenképp könnyebb dolga van, hogy már rutinos tornaszervezőnek számít.

„A kilencvenes évek elején szerveztem a Postabank-gálákat, amelyeken itt voltak a legjobbak, de amíg az első két évben remekül sikerültek, a harmadik esztendőre kicsit már kifáradt az esemény, nem is volt telt ház. A közönséget ugyanis vagy úgy lehet behozni az ilyen rendezvényekre, ha van egy kiemelkedő magyar játékos, akinek szurkolhatnak, vagy a világ legjobbjait láthatják, de az is nagyon fontos, hogy ne csak egy gálát, hanem tétre menő, valódi küzdelmeket rendezzünk.”

Márpedig tétben nem lesz hiány: az ATP Tour of Champions nem bemutatókból áll, mondhatni vérre mennek a küzdelmek. Nem véletlenül: miután csak világelsők, Davis-kupa-győztesek és Grand Slam-bajnokok indulhatnak a sorozatban, akik hozzászoktak a győzelmekhez – s ebből öregfiúkként sem engednek.
Így aztán Taróczy számára szinte természetes volt, hogy előbb vagy utóbb megpróbálja Magyarországra hozni a sorozatot.

„Az utóbbi években gyakran kilátogattam a Tour of Champions-sorozat versenyeire, aztán tavaly érett meg bennem a döntés. Három követelménynek kellett egyszerre megfelelni: helyet kellett találni az ATP naptárában a budapesti versenynek, olyan időpontot kellett keresni, amiely a játékosoknak is megfelel, és éppen szabad a Papp László-aréna is – így esett a választás erre az októberi hétvégére.”

Nem volt tehát egyszerű tető alá hozni a budapesti viadalt – már csak azért sem, mert hatalmas a verseny: nem Budapest az egyetlen város, amely otthont szeretne adni a sorozat egy állomásának.

„Először az ATP-nél kellett jelentkezni, ez már önmagában sem egyszerű, hiszen ebben az évben csak két tornával bővítették a sorozatot, miközben még vagy tíz város szeretne versenyt rendezni. Figyelnek arra, hogy egy régióban csak egy ilyen viadal legyen, így például olyan »nagyhatalmak«, mint Németország vagy Franciaország sem adhatnak otthont két tornának. De a mi terveinkre áldásukat adták. Utána egy negyvenes listáról ki kellett választani, ki legyen az a nyolc játékos, akit meghívunk” – mondta el Taróczy, akinek talán ezt a döntést volt a legnehezebb meghoznia.

„A játékosokat az ATP négy árkategóriába sorolja, ezekből kellett kettőt-kettőt kiválasztani. Az biztos, hogy nem volt könnyű döntés, sokat mérlegeltem, ki mellett mi szól, kit érdemes idehozni – nem is biztos, hogy ha most kellene döntenem, akkor is ugyanezt a nyolc teniszezőt választanám. Azt már előre eldöntöttem, hogy Borgot és McEnroe-t fogom választani, az ő legendás párharcaikra mindenki szívesen emlékszik vissza. Nekem is az ő meccseik voltak a kedvenceim, még úgy is, hogy előtte a legjobb nyolc vagy a legjobb tizenhat között rendszerint épp tőlük kaptam ki.”

Végül hosszas egyeztetések után sikerült megnyerni Borgot és McEnroe-t a magyarországi fellépésre, de ne higgyük, hogy ez bárkinek sikerülne: rengeteget számít, hogy Taróczy még játékoskorából jó kapcsolatot ápol a klasszisokkal.

„Az bizonyos, hogy sok függ attól, ki hívja őket: ebben a közegben is nagyon fontosak a baráti kapcsolatok. A sorozat tornái közül többet is egykori klasszisok rendeznek: a párizsit Guy Forget, a hollandiait Paul Haarhuis rendezi, és itt is sokat számított, hogy engem már jól ismernek. McEnroe például azt mondta egy interjúban, »I do it for the old mate«, azaz a régi barát kedvéért jön el.”

De míg a régi barátok a pályán mérkőznek egymással, nem valószínű, hogy Taróczy is ütőt ragadna ellenük.

„Többek fejében megfordult, hogy én is pályára léphetnék – az enyémben nem. Legfeljebb a vasárnapi párosbemutatón” – mondja.

„Szerencsére hatalmas az érdeklődés, péntekre már nem lehet jegyet kapni, és szombatra is alig. Bízom benne, hogy jól sikerül a viadal, már csak azért is, mert hagyományt szeretnénk teremteni vele. Az ATP nem egy-egy versenyre adja ki a rendezési jogot: mostantól évente szeretnénk Tour of Champions-viadalt rendezni. Természetesen jövőre más teniszezőkkel.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik