Agassi megint álmodott egyet

GALAMBOS PÉTER, L. PAP ISTVÁNGALAMBOS PÉTER, L. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2005.09.09. 00:59
Címkék
Egybehangzó (szak)vélemények szerint erre még sokáig emlékezni fog a teniszvilág. Andre Agassi a sírból hozta vissza a tornán végig kiemelkedően teniszező honfitársa, James Blake elleni negyeddöntőjét. Jutalmul a fináléba jutásért ismét egy amerikaival, a Guillermo Coriát természetesen szintúgy ötszettes küzdelemben búcsúztató Robby Gineprivel találkozik.
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et
Agassi látványos feltámadása után bravúros megoldásokkal bizonytalanította el Blake-et

Egyértelmű, hogy Agassi irigylésre méltó pályafutása során produkált már ennél döbbenetesebb fordítást, jobb meccsei meg pláne bőven akadtak. De hogy valaki 36 évesen, a US Open negyeddöntőjében ilyen eredményesen küzdjön tíz évvel fiatalabb vetélytársával szemben, az valóban bámulatos. Nem csoda, hogy az egyébként szintén közönségkedvenc Blake úgy érezhette magát, mintha egy idegen országban a helyi titán ellen próbálkozna - az Arthur Ashe Stadion egy emberként szurkolt az "öregnek".

Mit mondhatnánk egyebet: rászolgált a szeretetre. Az első két szettet simán, egyaránt 6:3-ra elvesztette, és a harmadikban is megvolt a végzetesnek tűnő brékhátránya, amikor egyszer csak elkezdte régi önmagát idézni a pályán. Ez ottani idő szerint valamikor éjjel fél 12 körül lehetett, úgyhogy a lelátón helyet foglalók közül bizonyára kevesen gondolták volna, hogy még hajnali egy után is a székükön fognak ülni.

Agassi tehát beindult, és stílszerűen két 6:3-as játszmával egyenlített. Az addig gémről gémre határozottabban és pontosabban játszó, szinte elérhetetlen labdákat befutó Blake-et szemlátomást elbizonytalanította a váratlan formajavulás, a zseniális ejtések sorozata. Egyre gyakrabban remegett a keze - ennek dacára a döntő szettben azon kapta magát, hogy a meccsért szervál. Hiába, elvesztette a gémet, jöhetett a rövidítés, amelyben Blake 3:0-val nyitott, mi több, 5:4 után kétszer ő adogathatott. Mégsem tudta megcsinálni, mert a háló túloldalán futkosó kortalan fickó bemutatott néhány ellenállhatatlan ütést.

"Kicsit szürreális ez az egész. Kimegyek a pályára, dolgozom keményen, és sokadszor is olyan, mintha álmodnék. Egy ilyen élmény sokat tesz hozzá az ember életéhez, függetlenül attól, miféle trófea függ tőle. Nem emlékszem, éreztem-e magam valaha ennyire jól ebben a stadionban. Rengeteget jelent nekem a támogatás, amelyet kapok az emberektől" - kezdte emelkedett hangulatban az interjút a nap hőse. "Eleinte hatalmas volt a különbség köztünk, ráadásul túlreagáltam ezt a tényt, mind nagyobbakat és nagyobbakat akartam ütni, ami persze oda vezetett, hogy kiestem a ritmusból. Közben James elképesztő energiával mozgott, alig jutottam lélegzethez" - ecsetelte a kezdeti nehézségeket.

"Azt kérdezgetik, mikor vonul vissza. Nekem elhihetik, semmi oka rá. Még ma is a világ egyik legjobbja. Ha élvezi, és talál benne elég motivációt, tőlem örökké játszhat" - morfondírozott Blake elgyötörten, de látható őszinteséggel. "Furcsa volt, mert az előző négy fordulóban nagyon erősen mellettem állt a közönség" - jegyezte meg minden irigység nélkül a hangjában, hozzátéve, Agassi pontosan úgy viselkedett a vereség szelétől meglegyintve, mint az igazi bajnokok.
Új meccset kezdett, és meg is nyerte.
A nap mérkőzése
Andre Agassi (amerikai, 7.)–James Blake (amerikai) 3:6, 3:6, 6:3, 6:3, 7:6
1. adogatások (%-ban)6559
Ászok1119
Kettős hibák35
Ki nem kényszerített hibák5746
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)6466
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5045
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)177190
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)145156
Legerősebb adogatás (km/óra)200216
Direkt pontok (adogatásból is)5660
Brékpontkihasználás7/137/17
Pontok/kísérletek a hálónál19/2410/16
Megnyert pontok162156
Mérkőzésidő (perc)171(23+39+36+30+43)
---- Szegény Lindsay Davenportnak semmi sem sikerül az idei Grand Slam-tornákon. Melbourne-ben és Wimbledonban a döntőben kapott ki, a Roland Garroson a nyolc között búcsúzott, és most világelső létére ismét a negyeddöntő a végállomás. A Jelena Gyementyijeva elleni mérkőzését felületesen elintézhetnénk úgy is, hogy rosszul ment neki az első szettben, aztán felülkerekedett a másodikban, végül a döntő játszmát némi balszerencsével, a rövidítésben elbukta.

Holott ennél sokkal izgalmasabb volt a parti: Davenport néha pompásan ütött, máskor gyermeteg hibákat halmozott, és még így is óriási esélye volt a diadalra. A tie-breakben ugyanis 6:5-ös állásnál - épp egy többpontos nyerő szériával a háta mögött - a meccsért adogatott, a nézők legnagyobb örömére, ám az orosz hatalmas tenyeressel egyenlített, majd a következő két pont is az övé lett.

"Jelenleg Lindsay a világ legjobbja, ezzel együtt nekem sikerült New Yorkban, a saját közönsége előtt felülmúlnom. Éppen azért úgy érzem, lassan felnövök a hozzá hasonló kiválóságokhoz, és egyszer talán a helyére léphetek" - értékelte sikerét szerényen Gyementyijeva, aki tavaly ugyanitt a fináléig jutott, és erről egyelőre az idén sem kell lemondania.

A vesztes gyorsan elintézte saját produkcióját azzal, hogy bosszantóan hiányzott belőle a kiegyensúlyozottság, aztán udvariasan legyőzőjét dicsérte. "Félelmetes küzdő. Látszik, hogy sok gondot okoz neki a szervája, mégis képes kompenzálni az ebből adódó hátrányát. A legreménytelenebb helyzetekhez is pozitívan áll hozzá. Sőt ha már itt tartunk, el kell mondanom, nem olyan egyszerű az adogatásait fogadni. Az egyik százzal, a másik százötvennel jön, ami óriási különbség. Az ember nem tud rákészülni egyfajta ritörnre, mert sohasem tudja, mire számítson" - világított rá egy speciális nézőpontra Davenport.

"Ami azt illeti, a szervám tényleg nem a kedvenc ütésem. Igyekeztem nem törődni vele, nem idegesítettem magam fölöslegesen" - vette át a szót az orosz szőkeség. Bölcs döntés volt - tehetjük hozzá -, mert úgy fest, így is, úgy is, mindig üt egy sor kettőshibát. Korábbi négy mérkőzésén összesen ötvenet követett el, és ezúttal sem engedte jelentősen "romlani" az átlagot: meg sem állt egy tucatig. ---- "Egyszer sem gondoltam arra, hogy no, ezt a meccset most már meg fogom nyerni. Aztán valahogy mégis az enyém lett" - tárta szét a kezét Andre Agassi "ártatlanul" a nagy csata után.

"Sohasem érzem magam remekül egy vereség után, de azt hiszem, most olyan jól érzem magam, amennyire a körülményekhez képest lehet. A szívemet is kitettem a pályára" - elemezte mentális állapotát az egykori idoljától vereséget szenvedő James Blake.

"Kicsit érettebb lettem. Sok dolog van, amit már régebben megtanultam, de csak most kamatozik a játékomban. Manapság már tudom, hogy átkozottul jól is tudok teniszezni" - ébredt rá egy roppant fontos tényre ugyancsak Blake.

"Egyszerűen hulla vagyok. Homályosan látok, és szédülök. Fogalmam sincs, hogyan verekedtem túl magam ezen a meccsen" - a zsinórban harmadszor ötszettes ütközetben továbbjutó Robby Ginepri teljesen érthető panasza.

"Mindig csak az aktuális labdamenetre koncentráltam. Az adott pillanatban még azt sem fogtam fel, hogy éppen meccslabdája van az ellenfelemnek" - emlékezett viszsza ámultan Jelena Gyementyijeva a hárított Davenport-lehetőségre.

"Azt hiszem, senki sem akarna úgy játszani, ahogy nekem pont a negyeddöntőben sikerült. Végig hullámzott a teljesítményem" - Davenport talán kissé túl szigorú önkritikája. ---- AMERIKAI NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, US OPEN, FLUSHING MEADOWS
(17 742 000 DOLLÁR, KEMÉNY PÁLYA)
Férfi egyes

Negyeddöntő: Agassi (amerikai, 7. kiemelt)-J. Blake (amerikai) 3:6, 3:6, 6:3, 6:3, 7:6; Ginepri (amerikai)-Coria (argentin, 8.) 4:6, 6:1, 7:5, 4:6, 7:5. Az elődöntő párosítása: Federer (svájci, 1.) vagy Nalbandian (argentin, 11.)-L. Hewitt (ausztrál, 3.) vagy J. Nieminen (finn); Ginepri-Agassi

Női egyes
Negyeddöntő: Gyementyijeva (orosz, 6.)-Davenport (amerikai, 2.) 6:1, 3:6, 7:6. Az elődöntő párosítása: Sarapova (orosz, 1.)-K. Clijsters (belga, 4.); Pierce (francia, 12.)-Gyementyijeva

Férfipáros
Elődöntő: Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 1.)-W. Black, Ullyett (zimbabwei, 4.) 5:7, 7:5, 6:2. A döntőben: Björkman, Mirnij-B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 2.)

Női páros
Negyeddöntő: Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 6.)-C. Black, Stubbs (zimbabwei, ausztrál, 1.) 5:7, 6:4, 6:4. Az elődöntő párosítása: C. Martínez, Ruano-Pascual (spanyol, 3.)-Raymond, Stosur; Grönefeld, M. Navratilova (német, amerikai, 7.)-Gyementyijeva, Pennetta (orosz, olasz, 14.)

Vegyes páros
Elődöntő: Hantuchová, Bhupathi (szlovák, indiai)-Morariu, M. Bryan (amerikai, 6.) 7:6, 7:5. Döntő: Hantuchová, Bhupathi-Srebotnik, Zimonjics (szlovén, szerb-montenegrói) 7:6, 7:5
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik