A világért sem szeretnénk ünneprontók lenni, de valószínűleg Justine Henin-Hardenne a sportág történetének első és talán egyetlen olyan nagy bajnoka, akinek az első három Grand Slam-torna-győzelme nem kapta meg a kellő publicitást. Pontosabban nem csupán az ő szédületes teljesítményétől volt hangos a média.
Kevesebb mint egy éven belül ez már a harmadik Grand Slam-trófea, amelyet megcsókolhat Justine Henin-Hardenne
Kevesebb mint egy éven belül ez már a harmadik Grand Slam-trófea, amelyet megcsókolhat Justine Henin-Hardenne
Miután tavaly, a párizsi Roland Garroson elhódította pályafutása első nagy bajnoki címét, értelemszerűen középpontba került, ugyanakkor némiképp elhomályosította a sikerét a Serena Williamsszel megvívott elődöntő (a közönség sportszerűtlen viselkedéssel tulajdonképpen vereségbe hajszolta Serenát), illetve a finálé, amelyet követően egyre-másra lehetett hallani olyan véleményeket, hogy a 6:0, 6:4-re legyőzött Kim Clijsters árnyéka sem volt önmagának, így hősnőnk erőlködés, mindenféle extra nélkül gyűjtötte be a trófeát. De ez még mindig semmiség ahhoz képest, ami szeptemberben, a Flushing Meadows-i US Open után történt. Henin-Hardenne ezen a tornán káprázatosat alakított, az elődöntőben például úgy verte meg Jennifer Capriatit minden idők egyik legjobb női mecscsén, hogy az amerikai tíz (!) alkalommal került két pontra a továbbjutástól, majd a fináléban döbbenetes tenisszel ismét megverte Clijsterst. Erre min csámcsogtak? Hogy Henin-Hardenne doppingol. Volt, aki hirtelen megduzzadt izmai láttán emelte fel a szavát (holott nem hirtelen duzzadtak meg, bár egy 168 centi magas nő esetében valóban szembetűnő a fejlődés), és volt, aki egyszerűen abból indult ki, hogy a Capriati elleni mérkőzése után fizikai képtelenség úgy teniszezni, mint tette azt a döntőben. A károgók aztán elcsitultak, sőt, bizonyítékok híján, elnézést is kértek Henin-Hardenne-től. Most meg itt van az Australian Open fináléja. A döntő játszma 4:3-as állásánál valóban tévesen ítélték hosszúnak Clijsters ütését, és lett ezáltal 5:3 a világelső javára, de erről a legkevésbé sem ő tehet, a melbourne-i trófeát különben sem veheti már el tőle senki. Amiként a másik kettőt sem. Éppen ezért kell pajzsra emelni a 21 esztendős belga klasszist, elvégre ha az nagy szám, hogy Andre Agassi a maga nem kifejezetten ideális testalkatával nyolc Grand Slam-versenyt tudott megnyerni (márpedig ez nagy szám), ráadásul 33 évesen is vígan felveszi a versenyt a mai huszonévesekkel, akkor Henin-Hardenne-t is illik elismerni, ez a minimum. Nincs 170 centiméter magas, és mégis ott van a világ tetején, három Grand Slam-trófea boldog tulajdonosaként – és ezt a három trófeát a legutóbbi négy GS-viadalon hódította el.
Névjegy
JUSTINE HENIN-HARDENNE Született: 1982. június 1., Liége Állampolgársága: belga Lakhelye: Marloie, Belgium Magassága/testsúlya: 168 cm/57.3 kg Ütôfogása: jobbkezes (egykezes fonákkal) Profistátus: 1999 óta Jelenlegi világranglistás helyezése: 1. Kiemelkedô eredményei: 1x Roland Garros-gyôztes (2003), 1x US Open-gyôztes (2003), 1x Australian Open-gyôztes (2004), 1x wimbledoni döntôs (2001), további 12 WTA-tornát nyert Meccsindexe: 222 gyôzelem/70 vereség Keresete: 7 120 480 amerikai dollár
Elképesztő eredmény. Egyszerre három nagy versenynek ő a címvédője, az 1968 óta számított nyílt időszakban rajta kívül csak Margaret Smith Court, Martina Navratilova, Chris Evert, Steffi Graf, Martina Hingis és Serena Williams mondhatja el ezt magáról a női tenisz történetében. Meglehet, Henin-Hardenne esetében ez még csak a kezdet. Hogy okosan be tudja osztani az erejét, láthattuk, hisz az első hat mérkőzését átlagos tenisszel nyerte meg, csak akkor lépett rá a gázpedálra, ha arra a legnagyobb szüksége volt. A döntőben viszont hihetetlenül összpontosított, 30 nyerő ütése pedig a maga nemében kuriózum, mert másnak bármikor üt ennyit, de ezzel a mennyiséggel Clijsterst "kínálta meg". És ott van még a játéka. Mint a férfiaknál Roger Federerét, úgy a nőknél Heninét érdemes külön kiemelni: a XXI. században megkövetelt erőteniszt ötvözi a fineszes, már-már Hingist idéző zsenialitásával, ehhez hozzájön még utánozhatatlan egykezes fonákja, amelyről egyébként Navratilova mondta azt tavaly: "Ilyet még senkitől sem láttam." Ami a jelent illeti, a még aktív teniszezők közül a háromszoros Grand Slam-bajnok Henin-Hardenne – Lindsay Davenporttal holtversenyben – momentán a negyedik legeredményesebb a női mezőnyben, egy diadallal lemaradva Venus Williams, hárommal Serena Williams és hattal Szeles Mónika mögött. De ez még nem minden, ha ugyanis a legutóbbi nyolc Grand Slam-versenyt vesszük alapul, megállapíthatjuk, hogy a nyolc bajnoki címen mindössze ketten (!) osztoztak, Serena Williams (5) és Henin-Hardenne (3). Csak nem ez lesz a következő évek legádázabb párviadala?