Az angol Premier League-ben szereplő Newcastle United kedden állapodott meg a Wonga nevű céggel, amely mezszponzorként négy év alatt 24 millió dollárt fizet az egyre nagyobb célokat (például Bajnokok Ligája-szereplés) kitűző klubnak.
Az ügy azonban számos sebből vérzik: egy parlamenti képviselő azt találta mondani, hogy a Wonga nem más, mint egy „legálisan működő pénzügyi ragadozó", a klub korábbi játékosai szerint pedig a kapcsolat lényegesen többet árt, mint használ a klub megítélésének. A Wonga ugyanis egy rövidlejáratú kölcsönökkel dolgozó pénzintézet (ha csak egy kicsi hiányzik, ugye...), és meglehetősen rossz a híre a szigetországban.
Ha pedig ez nem lenne elég, most a Brit Muszlimok Tanácsa is felemelte a hangját, a Newcastle-ben játszó muzulmán futballisták érdekének védelmében. Nézetük szerint ugyanis a Wonga beszállásával a muszlim focistáknak olyan mezben kellene szerepelniük, ami nem egyeztethető össze a szigorú iszlám törvénykezés, a saría betűjével. A hétvégi, Manchester United elleni rangadón négy iszlám hitű játékos, Demba Ba, Papiss Cissé, Cheick Tioté és Hatem Ben Arfa lépett pályára a Szarkáknál.
„A dolognak persze két olvasata van: egyrészt ott vannnak számunkra a vallási törvénykezés előírásai, másrészről, pedig ott van az egyén döntése, illetve az abból következő választása, hogy akarja vagy nem akarja követni ezeket a szabályokat – idézi az Eurosport honlapja Sejk Ibrahim Mográt, a Tanács főtitkár-helyettesét. – A szöveg szerint támogatni kell az elesetteket és a rászorulókat, megvédve őket a gazdagoktól és a hatalmasoktól."
Márpedig a Wonga a legnagyobb jóindulattal sem felel meg ennek az elvárásnak...
„Márpedig, amikor a cég hitelt ad magas kamatra a rászorulóknak az azt jelenti, hogy a rövidtávú segítségért hosszú távon kell nagy terhet viselni – folytatta a vallási vezető. Az iszlám a pénzügyekben nem fogadja el a kamat intézményét."
A klub egyelőre nem reagált a kritikákra, ami valahol érthető is: még csak véletlenül sem szeretnék elveszíteni az egyszer már megkaparintott 24 millió fontot. A lázongó szurkolók száját egyelőre azzal próbálják befogni, hogy a Sports Direct Arena visszakapja a 2011 októberét megelőzően 1892 óta viselt St. James' Park nevet.