Amint arra számítani lehetett, és amint azt Unai Emery, a Valencia vezetőedzője előzetesen beígérte: lelkes, fegyelmezett és bizony kőkemény játékkal kezdett a Roberto Soldado személyében legjobb formájában lévő játékosát nélkülöző vendégcsapat. A hazaiak nem igen tudtak kibontakozni, de még a labdabirtoklásért is nagyon meg kellett küzdeniük, hiszen már a labda átvétele előtt mindig volt valenciai, aki gyűrte, zavarta a játékban őket, és elszívta előlük a levegőt. A védelmet bebiztosító vendégek nem sok energiát pazaroltak a támadásra, taktikájuk a gyors kontrákra épült.
A 16. percben aztán első helyzetét gólra váltotta a Barcelona. Lionel Messi jobb oldali középpályásként, a kezdőkör közeléből, még bőven saját térfeléről indította a center helyén meglóduló Cesc Fabregast. Az eredetileg középpályás megnyerte a Luis Miguel elleni versenyfutást, majd két pattanás után jobb spiccel finoman emelt a hosszúba a kiszolgáltatott, és a labda után picit sután nyúló Diego Alves mellett közelről (1–0).
Egy perccel később vélhetően le is zárhatta volna a találkozót és a továbbjutást a házigazda. Messi olvasta le a játékot és csente el Adil Ramitól a labdát egy passznál. Előbb körbefutotta a darabosan forduló valenciai védőt, majd betört a tizenhatoson belülre, de lövését bravúrral védte Diego Alves. A labda kipattant, az érkező Isaac Cuenca viszont kapkodva a kapu mellé durrantott.
Elvesztette a fonalat a Valencia, különösen a védelme lett bizonytalan, és így sebezhető. Ami kihatott az összes vendégjátékosra, akik mindig egy lépéssel a kelleténél később érkeztek. A 21. percben az eredeti foglalkozását tekintve center Aritz Aduriz úgy kapott sárga lapot egy rossz ütemű becsúszásért – Thiago Alcántara volt a szenvedő fél –, hogy a vétkes már a mozdulat közben emelte a kezét és elismerte szabálytalanságát.
Ennél sokkal lényegesebb volt azonban, hogy támadásban maradt a Barcelona, amely a kapura is óriási nyomást gyakorolt. Messi szabadrúgásból veszélyeztetett, míg a kiugró Alexis Sánchez lövését Jordi Alba blokkolta az utolsó pillanatban. A 31. és a 36. percben Fabregas veszélyeztetett – előbb labdaszerzés után ajtó-ablak ziccert rontott, majd szép csel után lőtt ballal 16 m-ről –, de Diego Alves újabb kapusbravúrokkal tartotta életben a vendégek egyre halványuló reményét egy jó eredményre.
Egyoldalú játék folyt a pályán – Messinek volt egy közel félperces one man show-ja, amikor a félpályánál három(!) valenciai között huzogatott, amíg le nem rántották –, úgy tűnt: csak idő kérdése, hogy mikor növeli előnyét a házigazda. A hajrában azért nem kapott meg egy jogos büntetőt a Barcelona, mert Alexis Sánchez lesről indult. A chileit ugyanis egyértelműen büntetőt érően állították meg. Az irányváltásokban jeleskedő villámgyors dél-amerikainak percenként pakoltak oda a vendégek, mindezt büntetlenül. A kárvallott tűrt, helyette társai reklamáltak sárga lapokat, de hiába. Ezt végül a megiramodó Thiago Alcántarát a nyakánál fogva lerántó Sofiane Feghouli érdemelte ki.
Az első felvonásban a Barcelona nyolcszor veszélyeztette a kaput, hatszor el is találta. A vendégeknél ez a mérleg négyből semmi volt...
A második félidő óriási valenciai gólhelyzettel, valamint hatalmas Pinto-bravúrral indult: Jordi Alba lövésénél Víctor Valdés dublőre lábbal védett. Ezt megtette egy szöglet utáni fejesnél is, amelyre a gólvonalon vetődött rá. Masszívabb együttes benyomását keltette a Valencia, Emerynek sikerült rendeznie a sorokat.
Messivel azonban továbbra sem bírtak a vendégek. A Barcelona lelkesen és fegyelmezetten támadta vissza már az ellenfél védőit is, majd labdaszerzés után megindult az annak megtartására törekedő taktikája, amellyel apránként nyert területet. Hogy a megnyílt réseket azonnal megtöltse élettel, labdával és gólveszéllyel. A 64. percben a már sárga lapos Victor Ruiz adott el egy labdát saját tizenhatosa előtt, Messi máris gólhelyzetbe került, de a kapu mellé emelt. Ha csak egy pillanatot vár, akkor tizenegyest fújhatott volna Fernández Borbalán játékvezető, valamint kiállíthatta volna az argentint hátulról egyszerre buktató és feldöntő Victor Ruizt.
A 76. percben aztán létszámban megfogyatkoztak a vendégek: Feghouli megkapta második sárgáját is – ezúttal Carles Puyollal szemben szabálytalankodott –, így idő előtt mehetett zuhanyozni, amivel nem növelte a Valencia esélyeit. Pedig a vendégek pár életjelet azért adtak magukról, különösen szögleteket követően álltak közel az egyenlítéshez, Pintónak ismét akadt tennivalója.
A mérkőzés a 81. percben dőlt el: Alexis Sánchez balról lőtte középre a labdát, amelyet a center helyén lévő Fabregas jó érzékkel és kifinomult bokamozdulattal tolt tovább a jobbösszekötő helyén érkező Xavi elé. A rövid szabadságáról visszatérő középpályás pedig 15 méterről elemi erővel bombázott a kapu jobb felső sarkába. Védhetetlen lövés volt (2–0).
A Barcelona és az Athletic Bilbao legutóbb a 2009-es fináléban találkozott egymással, akkor a katalánok Valenciában 4–1-re győztek. Ennek ellenére a bilbaóiak szép emlékeket őrizhetnek a katalánokról, a baszkok legutóbbi kupasikerüket 1984-ben éppen a Barcelona ellen aratták, a Santiago Bernabéu Stadionban 1–0-ra győztek. Az idei döntőt május 20-án vagy 25-én rendezik meg, a helyszín egyelőre ismeretlen. Pep Guardiola edzőként a harmadik honi kupadöntőjére készülhet, három éve győzni tudott, tavaly csapata viszont kikapott a Real Madridtól.
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ |
FC BARCELONA–VALENCIA 2–0 (1–0) |
Barcelona, Camp Nou. Vezette: Borbalán |
BARCELONA: Pinto – Puyol, Piqué, Mascherano, Abidal – Xavi, Thiago Alcántara, Cesc Fabregas (Iniesta, 92.) – Cuenca (Tello, 89.), Messi, Alexis Sánchez (Dani Alves, 85.). Vezetőedző: Pep Guardiola |
VALENCIA: Diego Alves – Miguel, Rami, Víctor Ruiz, Mathieu – Albelda (Parejo, 84.), Banega (Tino Costa, 70.) – Feghouli, Jonas (Piatti, 78.), Jordi Alba – Aduriz. Vezetőedző: Unai Emery |
Gólszerző: Fabregas (16.), Xavi (81.) |
Kiállítva: Feghouli 76. (a második sárga lap után) |
Továbbjutott az FC Barcelona, 3–1-es összesítéssel |
KEDDEN JÁTSZOTTÁK |
Athletic Bilbao–Mirandés (III.) 6–2 |
Tj. a Bilbao, kettős győzelemmel, 8–3-mal |