Videók: Puskás-díjas ollózás, három gól ellenünk – Ibrahimovic felejthetetlen pillanatai

P. K.P. K.
2023.06.05. 10:22
Babos Gábor és Zlatan Ibrahimovic a 2–1-es svéd győzelemmel véget érő 2009-es vb-selejtezőn Budapesten a mindent eldöntő gól előtt (Fotó: Török Attila)
A 41 éves svéd Zlatan Ibrahimovic a vasárnap esti bejelentésével lezárta 24 éves profi pályafutását. Az alábbiakban a klubjaiban játszott 866 tétmeccs, illetve 511 gól és a 122 válogatott mérkőzésén szerzett 62 gól közül idézünk fel néhány emlékezeteset – lesznek köztük számunkra, a magyar válogatott szempontjából fájó pillanatok is...

VÁLOGATOTT: GÓLLAL KEZDETT; 3 GÓL MAGYARORSZÁG ELLEN; PUSKÁS-DÍJ

Zlatan Ibrahimovic válogatottbeli pályafutása 2001 januárjában egy Feröer elleni mérkőzéssel kezdődött (0–0), az első gólját az év októberében Azerbajdzsán ellen szerezte Eb-selejtezőn (3–0), már akkor látszott, ahogy a gól előtt átvette a labdát, hogy zseniális játékos lehet belőle. Abban az Eb-selejtező-sorozatban Svédország egy csoportban szerepelt Magyarországgal, 2002 októberében a mieink ellen szerezte a harmadik gólját a nemzeti csapatban: a svédországi meccsen a 76. percben egy fejessel válaszolt Kenesei Krisztián találatára, beállítva az 1–1-es végeredményt, egyébként a gólnál megsérült, amikor ütközött Király Gáborral, le is kellett cserélni.

A mieink ellen hat meccsen három gólt szerzett, ebből kettő győztes gól volt Budapesten. 2005 szeptemberében, a régi Puskás-stadionban, vb-selejtezőn a 91. percben bombázott a bal felsőbe, azzal nyertek a svédek 1–0-ra, négy évvel később pedig Eb-selejtezőn talált be a 94. percben, amivel 2–1-re nyertek az északiak. A mieink ellen szerzett három góljából kétszer Királynak, egyszer Babos Gábornak talált be. A Király elleni első góljából paródia is készült Svédországban, mi kevésbé nevettünk…

A válogatottban a leghíresebb gólját az angolok ellen szerezte a 2013-ban 4–2-re megnyert meccsen: az ollózva elért gólért Puskás-díjat kapott. A válogatottban utoljára 2015-ben volt eredményes, két gólt is szerzett a dánok ellen (2–2). Utolsó meccsét idén márciusban, Belgium ellen játszotta a nemzeti csapatban, 41 évesen (megdöntötte az olasz Dino Zoff Eb-selejtezős korrekordját, de azóta már Ibrát is megelőzte a gibraltári Lee Casciaro). Világbajnokságon két tornán szerepelt (2002, 2006), összesen öt meccsen játszott, gólt nem szerzett. Eb-n négy tornán is játszott és 13 mérkőzésen hat gólt szerzett, de negyeddöntőnél tovább nem jutott a svédekkel.

AZ ELSŐ GÓL A VÁLOGATOTTBAN – NEM AKÁRMILYEN LABDAKEZELÉS UTÁN

AZ ELSŐ GÓL A MIEINK ELLEN

GYŐZTES GÓL A PUSKÁS-STADIONBAN, 2005-BEN

A MIEINK ELLENI HARMADIK GÓL – HÁROM KÜLÖNBÖZŐ KOMMENTÁLÁSBAN

PUSKÁS-DÍJAS OLLÓZÁS

KLUBCSAPATOK: GÓLOK KÉT FÖLDRÉSZEN, HÉT ORSZÁGBAN, KILENC CSAPATBAN

Ibrahimovic hét országban, kilenc klubban játszott profi pályafutása során, 12-szer nyert bajnoki címet, de nyert többek között Európa-ligát, Európai Szuperkupát és klub-vb-t is. Alábbiakban a különböző korszakaiból idézünk fel emlékezetes gólokat.

FANTASZTIKUS SZÓLÓGÓL AZ AJAXBAN (érdemes figyelni milyen arcot vág az Ibrával akkor éppen rossz viszonyban lévő, a lelátón ülő csapattárs, Rafael van der Vaart)

AZ ÖT LEGSZEBB GÓL A JUVENTUSBAN

AZ ÖT LEGSZEBB GÓL AZ INTERBEN

ÖT EMLÉKEZETES GÓL A MILANBAN

PÁRIZSI PILLANATOK – TÍZ IBRA-GÓL

KÖZEL 40 MÉTERES GÓLLAL NYITOTT AMERIKÁBAN

SZABADRÚGÁSGÓL AZ MU-BAN AZ ANGOL LIGAKUPA DÖNTŐJÉBEN, MAJD GYŐZTES GÓL UGYANAZON A MECCSEN

IBRAHIMOVIC UTOLSÓ GÓLJA – IDÉN MÁRCIUSBAN, AZ UDINESE ELLEN (az elsőre kihagyott tizenegyest újrarúghatta, és másodjára már nem hibázott, ezzel a Serie A történetének legidősebb gólszerzője lett, 41 évesen)

NÉVJEGY: ZLATAN IBRAHIMOVIC
Született: 1981. október 3., Malmö
Állampolgársága: svéd
Sportága: labdarúgás
Posztja: csatár
Válogatottság/gól: 122/62
Klubjai: Malmö FF (svéd, 1999–2001), AFC Ajax (holland, 2001–2004), Juventus (olasz, 2004–2006), Internazionale (olasz, 2006–2009), FC Barcelona (spanyol, 2009–2011), AC Milan (olasz, 2010–2011, kölcsönben), AC Milan (olasz, 2011–2012), PSG (francia, 2012–2016), Manchester United (angol, 2016–2018), LA Galaxy (egyesült államokbeli, 2018–2019), AC Milan (olasz, 2019–2023)
Kiemelkedő eredményei: Európa-liga-győztes (2017), angol Ligakupa-győztes (2017), angol Szuper­kupa-győztes (2017), 4x francia bajnok (2013, 2014, 2015, 2016), 2x Francia Kupa-győztes (2015, 2016), 3x francia Ligakupa-győztes (2014, 2015, 2016), 4x francia Szuperkupa-győztes (2013, 2014, 2015, 2016), 5x olasz bajnok (2007, 2008, 2009, 2011, 2022), 4x olasz Szuperkupa-győztes (2007, 2009, 2012), spanyol bajnok (2010), 2x spanyol Szuperkupa-győztes (2010, 2011), európai Szuperkupa-győztes (2010), klubvilágbajnok (2010), 2x holland bajnok (2002, 2004), Holland Kupa-győztes (2002), holland Szuperkupa-győztes (2002), 5x gólkirály (2009, 2012 – Serie A, 2013, 2014, 2016 – Ligue 1), Puskás-díjas (2013)