A Szudántól való függetlenségét tavaly július 9-én kikiáltó ország tagfelvételére 178 igen és négy nem szavazat érkezett.
„Dél-Szudán, üdvözlünk a FIFA-ban" – mondta Joseph Blatter FIFA-elnök a voksolást követően, eközben a kongresszus résztvevői felállva tapsolták meg az ország bevonuló képviselőit, a mennyezeten lógó 208 nemzeti zászló közé pedig felvonták a 209. lobogót is. Blatter egyúttal megjegyezte, hogy a végrehajtó bizottság a hétfői ülésén engedélyt adott Koszovónak is barátságos mérkőzések szervezésére.
„Az országunkat még mindig háború sújtja, de a mai nap történelmi jelentőségű a dél-szudániak életében – mondta Oliver Mori Benjamin, a helyi szövetség elnöke. – Ígérem, hogy a FIFA előírásait és szabályzatait betartva játsszuk majd mi is a világ legnépszerűbb játékát, a futballt."
Ezt követően Blatter beiktatta Jeffrey Webbet, akit az Észak- és Közép-Amerikát, illetve a karibi térséget tömörítő konföderáció (CONCACAF) új elnökének választottak szerdán Budapesten, így a FIFA egyik alelnöke lett.
Emellett a svájci sportdiplomata bejelentette, hogy a küldöttek délutáni döntése nyomán a végrehajtó bizottság jelöltje, a burundi Lydia Nsekera lesz a vb első női tagja a 2013-as kongresszusig. Blatter ezen kívül beiktatta Marco Polo del Nerót, a brazil szövetség (CBF) alelnökét is a végrehajtó bizottságba.
Blatter egyúttal közölte, hogy a FIFA „Kézfogás a békéért" szlogennel közös programot indított a norvégiai Nobel Békeközponttal (Nobel Peace Center), majd kézfogásra szólította fel a küldötteket.
Az elnök záróbeszédében rendkívül sikeresnek, baráti hangulatúnak értékelte a 62., budapesti kongresszust.
A következőre jövőre Mauritiuson kerül sor.
„Mindenekelőtt köszönöm a magyaroknak a kiváló szervezést – mondta délelőtti köszöntő beszédében Sepp Blatter, aki külön köszöntötte Csányi Sándort, a magyar szövetség (MLSZ) elnökét. – A csütörtök esti megnyitón elhangzottakkal kapcsolatban el kell mondanom, hogy egyetértek Orbán Viktor miniszterelnökkel, s hiszem, hogy a politikai cselekedeteknek nem szabad befolyásolniuk a futball szellemiségét. A labdarúgás feladata és küldetése valóban az, hogy összehozza és ne szétválassza az embereket.″ A magyar kormányfő a június 8-án rajtoló, lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság kapcsán mondta azt, hogy a több ország által felvetett bojkottnak nem szabad elrontania a futball szellemiségét. Blatter – utalva a tavalyi évben kirobbant megvesztegetési ügyekre – úgy fogalmazott, a FIFA hajója nem mindig haladt nyugodt vizeken, de azt reméli, hogy „a kongresszus után ismét a stabilitás kikötőjébe ér″. A sportvezető röviden összefoglalta az esemény napirendi pontjait: többek között szó lesz a FIFA pénzügyi jelentéséről, a játékosok biztosításáról és az illegális sportfogadás elleni küzdelemről is. Csányi Sándor a pódiumra lépve elsőként megköszönte a végrehajtó bizottság bizalmát, amelynek köszönhetően Budapest 1909 és 1930 után harmadszor adhat otthont a FIFA kongresszusának. A magyar sportvezető beszédében kiemelte, hogy a futball olyan kihívásokkal néz szembe, mint a dopping, az illegális sportfogadások, a huliganizmus, vagy éppen a diszkrimináció elleni küzdelem, s a kongresszusnak ezekre a problémákra megnyugtató választ kell adnia. Hozzátette, a sportág Magyarországon is komoly kihívásokkal áll szemben, ugyanis az elmúlt évtizedekben a politikai változások és a gazdasági válság következményei sem segítették a magyar futball újbóli felemelkedését, de megjegyezte, hogy két éve, amióta megkezdte elnöki mandátumát, a nehéz körülmények ellenére is megindult a pozitív változás a labdarúgásban. „Évente kétszáz pálya épül, ezer amatőr klub kap segítséget a működéséhez, ezáltal húsz százalékkal nőtt az amatőr játékosok száma. Továbbá a mostani magyar kormány felismerte a sport jelentőségét, ezáltal segít minket, s már döntés született egy új, hatvanötezer néző befogadására alkalmas nemzeti stadion felépítéséről is″ – mondta Csányi, aki kiemelte, hogy Magyarországon még mindig a labdarúgás a legnépszerűbb sportág, s a válogatott megtestesíti a nemzeti öntudatot. |