Brazília lett az ötödik olyan ország, amely másodjára kapta meg a legnagyobb labdarúgótorna rendezési jogát. Korábban kétszer csak Mexikó (1970, 1986), Franciaország (1938, 1998), Németország (1974 – még NSZK néven, 2006) és Olaszország (1934, 1990) volt házigazda.
A FIFA a zürichi kongresszuson vetette el a sokat bírált rotációs politikát, amely alapján a földrészek felváltva kapták volna meg a rendezési jogot. Főleg Európában volt sok ellenzője a rotációs politikának, hiszen így csak 24 évenként kapta volna meg a vb-t az öreg kontinens.
A 2014-es vb-t még az eredeti tervek szerint Dél-Amerika kapta volna, onnan pedig csak Brazília pályázott. A szubkontinensen egyébként utoljára 1978-ban rendeztek vb-t, akkor Argentína volt a házigazda.
Brazíliában 18 város is szívesen lenne vb-helyszín, de a FIFA döntése értelmében 8-10 városban kell lebonyolítani a tornát. Jelenleg egyetlen brazil stadion sem felel meg a FIFA biztonsági előírásainak.
Zürichbe egyébként nagy létszámmal érkezett a brazil küldöttség, ott volt Luiz Inacio Lula da Silva köztársasági elnök, valamint az 1994-es vb két nagy sztárja, Romario és Dunga. Nem volt ott viszont az ország történetének legjobb játékosa, Pelé, aki nem támogatta Brazília rendezési ambícióit.
„A világbajnokság megrendezése óriási feladat, és most, a döntés után már sokkal nagyobb rajtunk a felelősség, mint amikor megérkeztünk Zürichbe” – mondta köszöntőjében Luiz Inacio Lula da Silva brazil államelnök.
„Nagyszerű világbajnokságot rendezünk majd, és szeretném elmondani, mennyire boldog vagyok, hogy Brazília nevét láthattam azon a kártyán (amelyet Sepp Blatter húzott elő – a szerk.).”
Döntés született a 2011-es női világbajnokság helyszínéről is, itt Németország lett a befutó Kanadával szemben. ---- L