Hagyják őket játszani!

Vágólapra másolva!
2009.06.12. 01:57
Címkék
Tagja volt az 1986-os mexikói világbajnokságon szereplő magyar válogatottnak, 33-szor húzhatta magára a címeres mezt, egyszer ünnepelhetett bajnoki címet és háromszor kupagyőzelmet az Újpesttel. Irigylésre méltó pályafutás. Kardos József 49 esztendősen sem szakadt el a futballtól, jelenleg a Magyar Labdarúgószövetség alkalmazásában ifjú futballistákat oktat a fejjátékra és a védekezés tudományára. Van mit tanulni tőle, pályafutása során hátvédként is 38 gólt szerzett, így most – az NS-rangsor alapján – ő értékeli a bekkek elmúlt évadbeli teljesítményét.

Ki legyen a másik bel ső védő Juhász Roland mellett a svédek elleni, szeptemberi világbajnoki selejtezőn?Ki legyen a másik bel ső védő Juhász Roland mellett a svédek elleni, szeptemberi világbajnoki selejtezőn?

Így, bele a közepébe? – kérdezett vissza Kardos József. – Rendben, legyen, nem szeretek mellébeszélni, ezért elárulom jelöltemet: Gyepes Gábor. Toronymagasan ő a legjobb ezen a poszton, rendkívül intelligens, erős futballista. Csak ne legyen sérült, s akkor biztosan számolhat vele a kapitány.

Gondolom, Juhász Roland helye megkérdőjelezhetetlen.

Egyértelműen ő a legjobb magyar hátvéd, nagyon szeretem a játékát. Megmozdulásain látszik, hogy csatárerényekkel is büszkélkedik.

A honi mezőnyben van olyan futballista, akit bátran ajánlana Erwin Koemannak, ha már a válogatottról beszélgetünk?

Ez már jóval nehezebb kérdés.

Mielőtt bármiféle indoklásba kezdek, elmesélek önnek valamit, s akkor megérti, mi a bajom a magyar futballal, azon belül is a hátvédjátékkal. Mint ismeretes, az MLSZ kötelékébe tartozom, rengeteg utánpótlás-válogatott játékossal foglalkozom, leginkább az U15-ösökkel. Velük voltunk kint Olaszországban nemzetközi tornán, amelyen az Egyesült Államok válogatottjával játszottunk. Belső védőnk – neve most nem érdekes – hozta ki a labdát, aztán elveszítette, az ellenfél csatára pedig meg sem állt a kapunkig. Mit gondol, a másik három hátvédünk mit csinált? Állt a posztján, a jobb és bal szélen, s dermedten figyelte, hogy társuk egyedül próbál menteni. Kikaptunk három kettőre az amerikaiaktól, ám történetem veleje nem ez, hanem hogy a játékosok már fiatalon sem értik a hadrendet.

Lehet, hogy túlságosan komplikált a taktika.

Nem. A mi időnkben még a jobbhátvéd a balszélsőt, a balhátvéd a jobbszélsőt fogta, volt egy centerhalf meg egy beállós, aki az ellenfél középcsatárát kísérte. Ma már vonalvédekezésről beszélünk négy hátvéd esetében, és ennél a taktikánál rendkívül fontos egymás kisegítése, a visszazárás, a területvédekezés, és akkor még nem beszéltem arról, illene fel- és belépni az akciókba is.

Tehát ami a jövőt illeti, utánpótlásedzőként nem sok jóval tud kecsegtetni bennünket?

Hatéves lurkókkal is foglalkozom, és gumilabdával próbálom őket megtanítani fejelni. Tudniillik nemcsak a taktikai hiányosságok, hanem a hátvédek esetében a gyatra fejelés is akadályozza a jobb teljesítményt. Figyelje csak meg, vannak labdarúgóink, akik tarkóval fejelnek, olyan is akad, aki lendületből érkezik a labdára, mégis megtorpanva, két lábról rugaszkodik el. S akkor még nem említettem a hátizom erősségének hiányát, amely azt okozza, hogy nincs törzserő, így olyan a fejes, mintha csak megsimogatták volna a labdát. A strandon öklelik úgy a labdát az amatőrök, mint a mi játékosaink teszik. Számomra egyértelmű, hogy az edzők felelőssége, mivé válik egy ifjú tehetség. Ezt saját tapasztalatból is mondhatom, hiszen annak idején a világbajnokságra is kijutó válogatottban én gyakorlatilag azt játszottam, amit csak akartam.

Ne túlozzon!

Eszemben sincs. Mezey György megtalálta a helyemet, amelyet pontosan nem is lehetett behatárolni. Nézze csak vissza az osztrákok elleni, bécsi három nullás győzelmünket, amellyel kijutottunk Mexikóba. Olykor a bal szélen tűnök fel. Ez a kulcsa mindennek, az edző ne fogja vissza a kreatív hátvédet, hagyja, hadd lépjen be a támadásokba, legyen meg a létszámfölény, és persze szervezze meg, hogy a másik csapattárs visszazárjon.

Védőkről beszélgetünk, és szembetűnő, hogy lapunk játékosrangsorában az első tízben mindössze egy védekező típusú futballista szerepel, a debreceni Varga József. Bár ő sem klasszikus hátvéd.

Ezen ne csodálkozzon, a csatárokat góljaik, kreatív megmozdulásaik révén mindig is többre értékelték. Tudja, mi az én legnagyobb bajom? Hogy nemcsak a játékosrangsor elejéről hiányoznak a védők, hanem a kispadokról is. Kérdem én, Garaba Imre miért vaddisznókra vadászik, ahelyett, hogy csapatot dirigálna? Vagy Nagy Antal miért az üzleti életben ér el sikereket, és nem trénerként?

S még sorolhatnám a korábbi klasszisok nevét, akik távol kerültek a futballtól.

Visszatérve a rangsorra: az összesített listán Kuttor Attila, a Haladás örökifjú játékosa áll a legjobb pozícióban, a tizenharmadik helyen. Ez nem a fiatalok kritikája?

Inkább dicsérjük meg Kuttor Attilát, aki minden tapasztalatát, rutinját kihasználja a meccseken, megbízható futballista, szinte olvassa a játékot, így nem csoda, hogy közel a negyvenhez is ő az egyik legjobb. Ezen egyáltalán nem lepődöm meg, magam is azt vallom, legyen a csapatomban megbízható labdarúgó, aki képes jó átlagteljesítményre, még akkor is, ha játékából esetleg hiányoznak a bravúrok.

Mi a véleménye a nagy tehetségnek tartott újpesti Korcsmár Zsoltról, aki a tizenhetedik helyen áll a ranglistán?

Mondhatnám, hogy előttem az utódom, de azért ez nem egészen így van. Ügyes labdarúgó, de támadásban még sokat kell fejlődnie. Annak idején harmincnyolc gólt szereztem védőként, legyen ez a mérce számára.

Kit emelne még ki?

Nem akarok senkit megbántani vagy kritizálni, de hiányoznak a klasszisok a magyar bajnokságból. Nézem, hogy Éger László a huszadik helyen áll, s tudom, hogy őt az egyik legjobb hátvédnek tartják. Én meg azt mondom, mentálisan nem az igazi, ha egyszer hibázik, jön a második és harmadik hibapont. Ezzel nem akarom megbántani, csak azt szeretném kifejezni, hogy egykor mentálisan is erősek voltunk, és ez olykor fontosabb, mint az igazi futballtudás.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik