Csoda után a pokolban

Vágólapra másolva!
2009.06.11. 02:36
Címkék
Vasárnap két mérkőzéssel megkezdődik a Konföderációs Kupa, a 2010–es dél-afrikai világbajnokság főpróbája. A tornán két olyan ország, Irak és Új-Zéland is részt vesz, amelyek udvariasan fogalmazva is az egzotikumok közé tartoznak. A két éve első kontinensbajnoki címét szerző, politikai okok miatt hazai meccset 2002. szeptember 1. óta nem vívó Iraknak például az ország egysége szempontjából sem jönne rosszul egy jó szereplés.

Junesz Mahmud döntőbeli fejese sokkal többet ígért – nem csupán sportszakmailag, politikailag is. Amikor Irak 2007-ben ezzel a góllal legyőzte Szaúd-Arábiát, és története során először megnyerte az Ázsia-bajnokságot (korábban még csak dobogós sem volt, a legjobbját az 1976-os 4. hely jelentette), úgy tűnt, sikerül az előrelépés. A futballpályán aligha kell magyarázni, miért, elvégre az akkor még ismeretlen edző, Jorvan Vieira olyan játékstílust erőltetett a gárdára, amilyet például Guus Hiddink dél-koreai válogatottjától láthattunk a 2002-es vb-n: az irakiak szétfutották ellenfeleiket.

A futballcsapat sikerétől sokan politikai fronton is változást vártak, hiszen Vieirának „mikrokörnyezetben” sikerült megvalósítania, amit „nagyban” senkinek: különböző népcsoportok különböző vallási felekezetekhez tartozó képviselőiből gyúrt egységes gárdát. A példa, a munkamódszer nem volt ragadós, Irakban ma is rendszeresek a fegyveres harcok, még ha Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár jelentése szerint „az elmúlt 12 hónapban tapinthatóan alábbhagyott a lázongás szerte az országban” .

„Pedig a labdarúgás örömet szerzett, erősítette a nemzettudatot – mondta erre Szaid Husszein, az Iraki Labdarúgó-szövetség elnöke. – Kétezer-három óta az emberek eggyé váltak a csapattal, és teljes mellszélességgel mögé álltak. A sok gondra a sport legalább enyhülést hozott.”

Valóban, a 2003-as amerikai invázió óta 2007-ben lehetett látni először tömegeket a bagdadi utcákon, ünnepelték a válogatottat (más kérdés, hogy öngyilkos merénylők ezt is kihasználták, a Dél-Korea elleni elődöntő után például halálos áldozatokkal járó merényletet hajtott végre a tömegbe bombával a testén belerohanó férfi), de mára semmi sem maradt a hurráhangulatból.

A közeg tönkretette a mítoszt.

De ne csupán a politikaira gondoljunk, hanem a futballközegre is. A politika „beérte” annyival, hogy próbált befolyást gyakorolni a szövetségre (a FIFA fel is függesztette Irak tagságát), a belső emberek ennél azért tovább mentek. Aligha véletlen, hogy a 2007-es siker óta az április 8-án beiktatott Bora Milutinovics a hatodik kapitányi periódust nyitotta meg. Vieira röviddel az Ázsia-bajnokság után ment el, Egil Olsennek, majd Adnan Hamdnak a vb-selejtezős kudarcok kerültek az állásába, a viszszatérő Vieirának az Öböl-kupa egy pontja (Bahrein 1–3, Omán 0–4, Kuvait 1–1), Radi Senaisli csak ideiglenesen ült le a padra, április óta pedig a világjáró Bora Milutinovics a főnök.

„Optimista ember vagyok, minden rosszra előbb-utóbb jön a jó – mondta a nyolc meccse nyeretlen csapatot kézbe vevő Milutinovics. – Nem sok esélyünk van megnyerni a sorozatot, de előre hiba lenne vereségről beszélni.” A derűlátók azt mondják, az Ázsia-bajnokság már szolgált recepttel: ott is a társrendezővel kezdtek (Thaiföld, most Dél-Afrika), akkor is a verseny favoritja jött másodjára (Ausztrália, Spanyolország), és akkor is a csoport leggyengébbnek tartott együttese (Omán, Új-Zéland) ellen kellett kicsikarni a továbbjutást.

Akkor ilyen „receptből” megnyerték a tornát.

Most nem fogják.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik