Drága a licenc, de megéri

Vágólapra másolva!
2009.06.09. 22:37
Címkék
Ahhoz, hogy valaki az élvonalban lehessen vezetőedző, rendelkeznie kell pro licenccel. Ehhez kell néhány egyéb tanfolyam és államilag elismert végzettség is. Szóval nem egyszerű megszerezni, ráadásul drága is.

Magyarországon 1997 óta beszélhetünk szervezett edzőképzésről. Az UEFA-rendszerű tanfolyamok meghonosítása Mezey György nevéhez fűződik. Az egykori szövetségi kapitány, aki jelenleg az FC Fehérvár sportigazgatójaként dolgozik, tette le az ilyen rendszerű edzőképzés alapjait. Amikor Kisteleki István lett a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, szinte azonnal leváltotta Mezey Györgyöt, és Bicskei Bertalant nevezte ki a helyére. Azóta már ő sem ezen a területen dolgozik, s máig keresik az utódját.

Itthon több, egymásra épülő szinten képzik a szakembereket. Az első lépcső a D-licenc megszerzése, amely leginkább oktatói és utánpótlás-nevelő munkára jogosítja az edzőket. Azt mondják a szakmán belül, hogy ez lénye-gében semmit sem ér, de mindenképpen meg kell szerezni a továbblépéshez, mert a képesítések egymásra épülnek.

A következő lépés, a B-diploma már sokkal többre jogosít. Aki megszerezte, dolgozhat NB II-es U19-es együttessel és NB I-es klub U15-ös csapatával is, vagyis a közvetlen utánpótlást irányíthatja. Az A-licenc birtokosa az utánpótláson belül már minden korosztállyal foglalkozhat, sőt NB I-es együttes pályaedzője is lehet, vagyis az élvonalban vezethet edzéseket.

A pro licences szakemberek a hazai labdarúgás minden szegmensében tevékenykedhetnek, NB I-es klubnál csak ők lehetnek vezetőedzők.

Ezeken kívül úgymond tematikus képzéseket is indítanak a kapusedzők és a futsallal foglalkozó szakemberek számára.

A licencek megszerzése nem olcsó. A pro megszerzéséért 2009-ben már 900 ezer forintot kell fizetni. Ehhez még hozzá kell adni a külföldi tanulmányút árát (olyan klubnál kell szemlézni a felkészülést, amely szerepel a Bajnokok Ligájában), így pedig már jócskán egymillió forint felett van a tanfolyam elvégzésének ára. Aki eljut a pro diplomáig, annak több millió forinttal lesz vékonyabb a pénztárcája, igaz, az élvonalban nem keresnek rosszul a vezetőedzők.

A tanfolyamok fokozatos elvégzése közben minden előrelépés előtt két évet kell várniuk az edzőknek. Ráadásképpen a pro tanfolyam elkezdése előtt igen sokféle igazolást kell csatolni, többek között tanúsítani kell a szakmai gyakorlatot, edzésterveket és -naplókat kell beadni.

A helyzetet bonyolítja, ugyanakkor az edzői diploma értékét növeli, hogy csak olyan szakemberek jelentkezhetnek B-, A- és pro tanfolyamra, akiknek államilag elismert, úgynevezett OKJ-képesítésük is van, vagyis sport-oktatói, edzői vagy szakedzői végzettségük.

A Magyar Labdarúgó-szövetség ugyanakkor nemcsak edzőket, hanem a labdarúgás más területein tevékenykedő szakembereket is képez. A felnőttoktatási intézetben tanulhatnak – három fokozatban – a menedzserek és a játékvezetők is.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik