Öt idény, négy randevú

Vágólapra másolva!
2009.04.28. 01:58
Címkék
Ezekben az években talán csak a Chelsea–Liverpool rivalizálás hagyományai mérhetőek a Barcelona–Chelsea BL-párviadalhoz. Ez pikantériát kölcsönöz a két jó formában lévő elitalakulat elődöntőbeli párharcának, amelynek első felvonására kedd este kerül sor Camp Nouban.

Öt kiírás, másképp négy év alatt negyedszer kerül egymás útjába a katalán és a londoni sztárcsapat. 2006–2007-ben már a csoportmérkőzések során összeakadtak: a Stamford Bridge-en Didier Drogba találatával nyert a Chelsea, Barcelonában pedig – felettébb változatos meccsen,amelyen az akkor még a kékeket trenírozó José Mourinho háromszor is játékrendszert váltott – 2–2-es döntetlen született, ami az angolok csoportelsőségét eredményezte.

Sokkal emlékezetesebb azonban a két klub két egyenes kieséses párharca, amelyből egyszer a Chelsea, egyszer a Barcelona került ki győztesen.

Az évkönyveket felütve szembetűnő, hogy a londoniak az elmúlt fél évtizedben rendszeresen eljutottak a BL elődöntőjéig – tavaly

a fináléig –, kivéve amikor 2006 tavaszán a legjobb tizenhat között összekerültek a jelenlegi vetélytárssal, az akkor még Ronaldinho vezérelte s később a trófeát is elhódító Barcelonával. Akkor az első összecsapást rendezték a Chelsea pályáján, s a Barca 2–1-re nyerni tudott, úgy, hogy több mint egy félidőt emberelőnyben játszott, ugyanis a játékvezető, a norvég Terje Hauge kiállította a Lionel Messivel szemben brutálisan szabálytalankodó Asier Del Hornót.

A játékvezetők rendre nehéz feladat elé kerülnek, ha ez a két együttes feszül egymásnak.

A harci tűz szításában elévülhetetlen érdemei voltak José Mourinhónak, aki szerint az ominózus esetnél Messi nagyszerű színészi képességekről tett tanúbizonyságot – s a norvég bíró halálos fenyegetéseket kapott a Chelsea fanatikusaitól. Viszont legalább nem vonult vissza a cseppet sem kedves ígéretek hatására, mint tette a svéd Anders Frisk, akinek egy évvel korábban hozta rossz sorsa, hogy vezethette a Barcelona–Chelsea meccset a

Camp Nouban, a Bajnokok Ligája hasonló szakaszában. A svéd fő bűnéül azt rótták fel a legvérmesebb, semmitől vissza nem riadó londoni drukkerek, hogy kiállította a Víctor Valdés ellen szabálytalankodó Drogbát.

Akkor Barcelonában rendezték az „odavágót”, s a katalánok 2–1-es előnnyel utazhattak Londonba, ám a Chelsea egy őrült meccsen meglepte Frank Rijkaard csapatát, és 19 perc után 3–0-ra vezetett. A jelenleg a Barca mezében játszó Eidur Gudjohnsen szerezte Chelseaszerelésben az első gólt; később Ronaldinho két találatával – a másodikat, amelyet álló helyből spiccel rúgott, azóta is játsszák a televíziós társaságok – „továbbjutásra lőtte” a gránátvörös-kékeket, John Terry egy hajrábeli fejessel mégis az övéit juttatta a legjobb nyolc közé.

Kedd este következik a történelmi párviadal újabb felvonása, amelyen a Chelsea a deklaráltan eltiltott/sérült emberein túl valószínűleg pihenteti a felgyógyulóban lévő Ricardo Carvalhót is. A Barcelonába nyári átigazolása óta ellenfélként először visszatérő Deco feltehetőleg szintén a padon kezd, miként a 2006-os fináléban a Barca győztes gólját szerző Juliano Belletti is. Pep Guardiolának kevesebb a gondja: csupán az egy esztendeje sérült Gabriel Militót és Martin Cácerest kell nélkülöznie.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik