Talán nem köveznek meg érte, ha hat fordulóval az olasz bajnokság vége előtt már le merjük írni: az aranyérmet valószínűleg a „három hajóhosszal” vezető Internazionale nyeri meg, a második és a harmadik helyért pedig a Juventus és a Milan csatázik majd egymással. Mégsem ígérkezik izgalommentesnek a hajrá, hiszen ahogy a kiesés elkerüléséért, úgy a negyedik helyért is hatalmas tülekedés várható.
Például rögvest szombaton: 20.30 órától Fiorentina–Roma összecsapást rendeznek, és a párharc ezúttal több két nagy múltú együttes figyelemre méltó találkozásánál, hiszen mindkét fél számára az egyik utolsó lehetőséget kínálja a Bajnokok Ligája-indulás kiharcolására.
Ha most vágnák el a szalagot, és az aktuális állás alapján osztanák ki az európai helyeket, a negyedik pozíciót elfoglaló Genoa vitézkedhetne az elitsorozatban. A Serie A 2008–2009es kiírásában váratlan magasságokba emelkedő, majd még váratlanabb mélységekbe zuhanó meglepetésgárdák (például Lazio, Udinese, Napoli) közül Gian Piero Gasperini vezetőedző csapata maradt az egyetlen, amellyel kapcsolatban akár a szezon záró napján is hatalmas, mi több, klubtörténeti bravúrról beszélhetünk. Ehhez azonban az kell, hogy a Fiorentinához képest meglévő két- és a Romával szemben felhalmozott ötpontos előnyét legalább tartani tudja.
„Mind a hat hátralévő mérkőzésünk rettentő fontos számunkra, hiszen valamennyi esetben három ponttal közelebb kerülhetünk hőn áhított célunkhoz – fejtegette Alberto Gilardino, a Fiorentina támadója. – A Roma ellen viszont szinte létfontosságú a győzelem. Ha nyerünk, jelentősen ellépünk riválisunktól, és az utolsó pillanatig versenyben maradunk a BL-ért.
A fővárosiak elleni ütközet arra is jó alkalom, hogy bizonyítsuk, az Udinese elleni kudarc csak kisiklás volt.”
A firenzeiek az előző fordulóban 3–1-re alulmaradtak a friuliakkal szemben, ám amíg náluk a vereség valóban felfogható derült égből érkező villámcsapásként, a rómaiak az utóbbi hónapokban már majdhogynem hozzászoktak az állandó hullámvasutazáshoz. Bármily hihetetlen, Luciano Spalletti együttese január vége óta nem volt képes két egymást követő bajnokiján diadalmaskodni, márpedig ilyen kiegyensúlyozatlan formával aligha lehet odaérni a negyedik helyre.
S ha a Roma szereplése tekintetében kilengéseket említettünk, ugyanezt megtehetjük Francesco Totti egészségi állapota kapcsán. A csapatkapitány szervezete szinte tökéletes szimbiózisban élt az együttes formájával; ha az egyik héten javulásról számoltak be az orvosok, biztosra vehette mindenki, hogy a következő héten megint kiújul a sérülése, a gyors gyógyulást pedig aztán szinte mindig ismét visszaesés követte. Ebből a szempontból már az is biztató hír, hogy Totti az elmúlt napokban végig teljes értékű edzésmunkát végzett, így esély mutatkozik arra, hogy a Fiorentina ellen kivételesen önerőből, és ne az orvosok bámulatos iparkodása révén futhasson ki a pályára.
„Hagyjuk most a táblázatot, nem is érdemes számolgatni!
– javasolta az állítólag kiemelkedő matematikai képességekkel egyébként sem megáldott támadó. – Nyerjük meg az öszszes mérkőzésünket, és majd a bajnokság befejeztével nézzük meg, mire volt elég. A Fiorentina elleni találkozó jelentőségét pedig kár is hangsúlyozni, ez felér egy rájátszással.”
A Romának azonban mostanság a Fiorentina mellett Fiorentinóval is meggyűlik a baja. Egészen pontosan Paolo Fiorentinóval, az UniCredit egyik vezetőjével – cégének részesedése van az Italpetroliban, a klubot tulajdonló társaságban. A bank képviselője jelezte, szívesen venné, ha a régóta anyagi gondokkal küszködő Sensi család értékesítené az egyesületet.
Például az élénk érdeklődést mutató svájci-német Flick-csoportnak, amely a hírek szerint néhány napon belül 290 millió euróért megvásárolná a Romát. Olasz források ugyanakkor úgy tudják, a Sensi-família inkább megtartaná tulajdoncsomagját, és csak egyfajta együttműködési megállapodást kötne a befektetőkkel, amelybe belefoglalnák egy új stadion felépítését is. A klub pénzügyi bizonytalanságát és a merész terveket elnézve pedig alighanem fölösleges felhívni a figyelmet arra, mekkora segítséget jelentene a BL-indulással járó pluszbevétel.