Az MLSZ elnöke, Kisteleki István rendszeresen jár ki Telkibe figyelemmel kísérni az építkezést. Nem véletlenül: szerinte mérföldkő lehet a magyar futball történetében a centrum átadása.
Emlékszik még, hogy kinek a fejéből pattant ki a centrum ötlete? – kérdeztük az MLSZ elnökét.
Nem egy ember érdeme – felelte Kisteleki István. – Régóta foglalkozunk azzal a kérdéssel, miként javíthatnánk labdarúgásunk feltételrendszerén, hátterén, mire lenne szükség a fejlődéshez. Külföldi példák alapján jutottunk el az edzőcentrum gondolatához is, amelyet három éve kezdtünk el tervezgetni. Scheer Sándor elnökségi taggal, aki építész, elmentünk Romániába, az ottani központba, és megnéztük, hogyan is fest egy ilyen, milyen igényeket kell kielégíteni, és persze mennyibe kerülhet. Ez volt az első lépés.
Miért éppen Telkire esett a választásuk?
A tervnek híre ment, Telki polgármestere megkeresett, hogy ő fel tudna ajánlani egy megfelelő területet. Megegyeztünk, így ezt a több mint hathektárnyi telket méltányos áron megvettük, és együttműködési megállapodást kötöttünk a községgel, amelynek keretében például segítjük a helyiek sportolását.
Minek köszönhető, hogy az Eb-rendezés pályázatának bukása nem rántotta magával a telki terveket?
Annak, hogy a cardiffi döntés után elmentem a FIFA és az UEFA vezetőihez, és megkérdeztem, beszállnak-e a tervek megvalósításába. Elmondtam, hogy a telek a mi nevünkön van, rendelkezünk az induláshoz szükséges pénzzel, ők pedig igennel feleltek. Végül valamivel több mint kilencszázmillió forintot kaptunk a két nemzetközi szövetségtől, ehhez vettünk fel csaknem másfél milliárd forint hitelt, a szükséges hárommilliárdhoz hiányzó összeget pedig saját forrásainkból teremtettük elő. Akinek ez első hallásra sok, kérem, gondoljon arra is, hogy ezzel a beruházással nőtt a szövetség értéke, hiszen a megvalósításhoz létrehozott kft. százszázalékos tulajdonosa az MLSZ, és a könyveinkben az edzőközponttal három-négymilliárdos vagyont tarthatunk nyilván.
Biztosan készen lesznek határidőre?
Igen. A fővállalkozóval december után összehangolódtunk, és azóta olyan tempóban és minőségben zajlik a munka, amilyet várok. Megegyeztünk, hogy a sebességnek a minőség nem láthatja a kárát, ebben nem kötünk kompromisszumokat. Meggyőződésem, hogy ha már ekkora fába vágtuk a fejszénket, akkor csak a legkorszerűbbre törekedhetünk, igaz ez a szobákra, a pályákra, a világításra, a gépekre, tehát mindenre. Ez a központ sokáig nem lesz elavult. Egy vagy két hetente a fővállalkozóval bejárjuk az építkezést, megbeszéljük a teendőket, és ezek alapján tényleg biztosra veszem, hogy határidőre átadhatjuk a létesítményt.
Visszatérve a pénzre: miből fizetik vissza a hitelt, és finanszírozzák a központ működését?
Az első években ez talán nem lesz túl könnyű, de szerintem nem okoz nagy gondot. A centrum hatvanöt százalékos kihasználtság esetén már nyereséget termel, a kölcsönt húsz évre kaptuk kedvező kamattal, az éves részlet nem vészes.
Az igaz, hogy néhány szövetség szeretné lemásolni a telki központot?
Annyira igaz, hogy a szerb szövetség már ezt teszi. Mások is érdeklődnek, különösen az északi országok. Ezért is érkezik sok szövetségi elnök a megnyitóra, még Afrikából is jönnek, igaz, őket nem az építkezés, hanem az edzőtáborozás lehetősége érdekli. Szerintem egész Magyarország büszke lehet a beruházásra, amely bizonyítja, hogy igenis, képesek vagyunk a mai körülmények és futballunk mai helyzete mellett is világszínvonalon alkotni a jobb jövő érdekében.