1. DAVID VILLA1. DAVID VILLA
Az Európa-bajnok spanyol válogatott köréből többen is pályázhatnának az év embere címre, mivel azonban az „egy alkotóközösség – egy kiválasztott” elvet követtük, néhányakat kénytelenek voltunk félretolni. Választhattuk volna a 70 életéve dacára alkotóereje teljében lévő – az Ebarany birtokában leköszönő – szövetségi kapitányt, Luis Aragonést, az Eb-döntő egyetlen gólját szerző Fernando Torrest, a kontinensbajnokságon öt mérkőzésen mindössze két gólt kapó Iker Casillast vagy az Eb legjobbjává koronázott Xavit. Hogy mégis David Villára adtuk voksunkat, indokolhatnánk egyszerűen a valenciai támadó hihetetlen gólképességével. A 27 éves csatár kis híján hozta az 1/1-es átlagot a válogatottban (13 mérkőzés, 12 gól), méghozzá főleg tétmérkőzéseken a kapuba találva. Az Eb-n mesterhármassal nyitott Oroszország ellen, győztes gólt lőtt a svédeknek, és abban, hogy csupán négy góllal lett a torna gólkirálya, sérülésének is szerepe volt (finálébeli játéka el is úszott). Az őszi vbselejtezőkre aztán felépült, be is talált mind a négy ellenfélnek – Örményországnak kétszer, míg Belgium és Bosznia-Hercegovina ellen ő szerezte a győztes gólt. Villa teljesítményének értékét növeli – és ezt figyelembe is vettük –, hogy neki két állítást kellett folyamatosan bizonyítania: egyrészt, hogy jó futballista, másrészt, hogy a média és a szurkolók kétségei ellenére a mai spanyol válogatott már jól megvan a legendás Raúl nélkül. Megítélésünk szerint mindkét tételből jelesre vizsgázott.
2. ANDREJ ARSAVIN
Az orosz válogatott örökmoz gó és rendkívül technikás támadójának eltiltás miatt ki kellett hagynia az Eb első két csoportmeccsét, de a szűkebbre szabott játékidő is elegendő volt neki ahhoz, hogy az összes elitklub figyelmét magára irányítsa. Visszatérésével a szbornaja megtáltosodott, Svédországot és Hollandiát bizonyos időszakokban lejátszotta a pályáról, és – Arsavin ellenük lőtt egy-egy góljának is köszönhetően – meglepetésre bronzérmesként utazott haza a kontinensbajnokságról.
3. FABIO CAPELLO
A 62 esztendős olasz szakember hivatalosan 2008 januárjában vette át az Eb-ről lemaradó, átalakításra szoruló angol válogatottat, amely az őszi négy vb-selejtezőjét már képes volt meggyőző játékkal megnyerni – különösen a horvátok elleni zágrábi 4–1 váltott ki elismerést. A németek idegenbeli legyőzése felkészülési mérkőzésen amolyan előrehozott karácsonyi ajándéknak is megtette.
4. FATIH TERIM
A rettenthetetlen szövetségi kapitány nélkül alighanem a török csapat már a csoportból sem jut tovább az Eb-n. A reménytelen helyzetet nem ismerő, fanatizmusát játékosaiban is elültetni képes Terim és csapata három meccset „hozott” vesztett állásból, és a rengeteg sérülés ellenére a németek elleni elődöntőben is képes volt egyszer talpra állni; jó helyre került a másik bronzérem!
5. MICHEL PLATINI
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) rendkívül aktív elnöke sikerrel kezdeményezte az Európa-bajnoki döntő létszámának felemelését. A szervezet végrehajtó bizottsága a torna szakmai és üzleti sikerei láttán szeptemberben döntött úgy, hogy 2016-tól 16 helyett 24 válogatott vesz részt az Eb-n.
6. HOSZNI ABD RABO
Az egyiptomi középpályást választották meg a csapata diadalával végződő Afrikai Nemzetek Kupája legjobb játékosának. A 24 éves, 52-szeres válogatott Hoszni négy gólt szerzett az elmúlt év eleji tornán; három tizenegyes értékesítésével bizonyította, hogy nyugalma a kiélezett helyzetekben sem hagyja cserben.
7. WESLEY SNEIJDER
A holland középpályásnak döntő érdemei voltak abban, hogy Marco van Basten csapatában volt a legtöbb élet az Eb halálcsoportjában. Sneijder a játékszervezésen túl az olaszok és a franciák legyőzéséhez góllal járult hozzá – más kérdés, hogy az oroszok elleni negyeddöntőből ő sem tudta továbbsegíteni az addig aranyvárományosként teljesítő oranjét.
8. LIONEL MESSI
A Barcelona csak hosszas alkudozás árán engedte el szélvészgyors támadóját Pekingbe, mondván, az olimpia „nem teljes értékű” futballtorna, kár ott elfecsérelni az erejét. Messit azonban az utánpótlás-válogatottbeli siker is motiválta, és két góljának, valamint végig kitűnő játékának egész Argentínát beragyogó arany lett a jutalma.
9. LUKAS PODOLSKI
Több mint háromszor annyi (7) gólt szerzett a német válogatott 2008-as mérkőzésein, mint ahányszor (2) a 2008– 2009-es bajnoki idény első felében befért a Bayern München kezdő tizenegyébe… Három góllal vette ki részét a németek ezüstös Eb-jéből, majd fontos találatot vitt be az oroszok elleni vb-selejtezőn. Valószínűleg megéri a Bayern által érte kért 10 millió eurót.
10. LUBOS MICHEL
A 2008-as BL-döntő szlovák játékvezetője a tavalyi Európabajnokság emlékezetes orosz– holland negyeddöntőjén (3–1) fújta utoljára a sípot nagy futballeseményen. Két-két vb-n és Eb-n működött közre, és ott lehetett volna a 2010-es világbajnokságon is, ám októberben 40 évesen, sérülésre hivatkozva bejelentette visszavonulását.