Jön a munka dandárja

Vágólapra másolva!
2008.12.24. 00:47
Címkék
Amíg az emberek többsége számára karácsony napjai a közös családi ünneplés, a meghitt, szeretetteljes pillanatok és a kikapcsolódás időszakát jelentik, az angol bajnokságban szereplő labdarúgók immár több mint egy évszázada ez idő tájt dolgoznak a legtöbbet. A hagyomány gyökereit vizsgálva az is kiderül, a sűrű december végi program kínálta annak idején a leghevesebb városi rangadókat.

Köztudomású, hogy Európában az angol, a skót, a walesi és az északír bajnokságban szereplő labdarúgók számára nincs karácsony. Vagy legalábbis egészen más, mint amilyen az emberek többségének: az említett országokban a december végi, január eleji időszak hozza hagyományosan az év legsűrűbb futballprogramját. Az alábbiakban e furcsa szokás kevéssé ismert múltbéli érdekességeiről ejtünk szót, s megpróbáljuk körüljárni, miként is tölti a karácsonyt és a szilvesztert manapság a Premier League profi labdarúgója.

„Most, hogy végiggondolom, legutóbb harminckilenc évvel ezelőtt fordult elő, hogy szabadnapos voltam karácsonykor”

–mondta 2004-ben Neil Warnock, a jelenleg a Crystal Palace-t, akkor még a Sheffield Unitedet irányító menedzser. Az esztendők számához azóta újabb négy rovátkát behúzó 60 éves szakember egyúttal arra is rávilágított, számára ezeket a napokat nem a béke, a nyugalom, hanem a folyamatos aggódás jellemzi: „Amióta edzőként dolgozom, mindig görcsben van ilyenkor a gyomrom, nehogy valamelyik játékosom összeszedjen valami buta sérülést, mondjuk miközben a gyermekével játszik.”

Nagy veszély, szó se róla… Ennél már csak az angol karácsony elengedhetetlen tartozékának számító pulyka, puding és sütemény leselkedik nagyobb ellenségként a Premier League-labdarúgóra, de – Alex Inglethorpe, a Tottenham segédedzőjének reményei szerint – a játékos az étkezőasztal mellett is profi marad.

„A futballisták ezekben a napokban sokkal jobban figyelnek arra, mit esznek, mit isznak, és elfogadják, hogy a munkájuk szempontjából ez kulcsfontosságú időszak – fejtegette a BBCnek a szakember. – Tudom, igen lehangoló a kép, amikor a család eszi a pulykát, a játékos pedig közben tésztát majszol. De azt hiszem, élvonalbeli labdarúgónak lenni kiváltság, így ezt az áldozatot meg kell hozni.”

Teljesen azonban nem kell lemondania a futballistának az ünneplésről, hiszen a legtöbb klubnál karácsony első napját mindenki a szeretteivel töltheti, legfeljebb késő délután vagy este kell csatlakoznia a kerethez, ha a csapat másnap idegenben játszik. Angliában ugyanis december 26-án (Boxing Day) szinte mindig fordulót rendeznek, ezzel veszi kezdetét a január elejéig nyúló ünnepi futballmaratoni, amely esetenként három, sőt akár négy teljes körből áll. S szakmai berkekben sokan állítják, az e mérkőzéseken elért eredmények döntően befolyásolhatják az adott csapat végső bajnoki helyezését.

De kötelező-e mindenkinek pályára lépnie? Nem mondhatja-e egy játékos, hogy számára karácsonykor a család fontosabb, nem akar ilyenkor edzésre, meccsre járni? Vagy visszautasíthatja-e az illető vallási okokból a munkát a keresztények egyik legfontosabb ünnepén?

Az angol szövetség (FA) honlapján szereplő rendelkezés szerint elvileg igen, gyakorlatilag nem. Hogy érthető legyen: a játékos vallási kötelezettségeire hivatkozva kihagyhatja csapata találkozóját, de csak akkor, ha ezt a szerződésében kikötötték. A probléma néhány éve Gabriel Heinze esetében vetődött fel, a ma már a Realban szereplő védő az MU játékosaként 2004-ben került először olyan helyzetbe, hogy a karácsonyi időszakban is futballoznia kellett.

„Hívő katolikusként karácsony és húsvét számomra az év két legfontosabb napja, ilyenkor szentmisén is részt veszek, és nehezen tudom elképzelni, hogy a következő napokban teljes mértékben a futballra összpontosítsak”

– vázolta kétségeit négy évekarácsony közeledtével az összes ünnepi meccsen játszó Heinze. Ha az angol labdarúgás eme különös hagyományának gyökereit akarjuk vizsgálni, egészen a 19. század végéig kell vissza mennünk, hiszen az országban már a századforduló előtt rendeztek profi mérkőzéseket karácsony idején. Hovatovább akkor még élt az az 1950-es évekig (!) divatban lévő szokás, hogy a csapatok december 25-én és december 26-án is pályára léptek. A ma már elképzelhetetlenül intenzív kiírás ráadásul legtöbbször a híres helyi rangadókat, városi derbiket osztotta ezekre a napokra, mégpedig úgy, hogy az odavágót rögtön másnap visszavágó követte. Az ünnepi fordulók így tényleg ünnepnek számítottak: beszélik, hogy ezekre az ütközetekre sokszor azok is jegyet váltottak, akiket máskor hidegen hagyott a futball. A krónikák szerint az utolsó karácsonyi, vagyis december 25-i teljes fordulót 1957-ben játszották.

Azóta sokkal könnyebb lett a futballisták élete, mostanság már nem olyan feszes a program: az élvonalbeli csapatok játékosai például az idén a december 26-i játéknap után 27-én nyugodtan szusszanhatnak egyet – a 28-i folytatásig…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik