A pályán a szegény az úr

Vágólapra másolva!
2008.12.21. 01:37
Címkék
A pénzügyi és gazdasági válság a klubok többségénél érezteti hatását, a legtöbb élvonalbeli együttes a keretszűkítések mellett a szerződések módosításával, olykor fizetési megszorításokkal próbál úrrá lenni a krízisen. De hogyan vészelhetik át a nehéz időszakot az NB II élcsapatai? Úgy tűnik, a tehetős tulajdonosoknak köszönhetően a Ferencvárosnál és a PMFC-nél sincs különösebb gond, Bőcsön és Gyirmóton azonban mérlegelnek.

Noha a legtöbb élvonalbeli klubnál kijelentették, a pénzügyi és gazdasági világválság idején sincs veszélyben a működés, mára világossá vált, a helyzet ennél bonyolultabb. Ezt bizonyítja, hogy bár az átigazolási időszak még el sem kezdődött, december közepén már hozzávetőlegesen hatvan labdarúgó került nehéz helyzetbe.

Nem titok, Franciaországban csaknem négyezer „állástalan” futballistát tartanak nyilván, akik persze mindent elkövetnek, hogy szerződést kapjanak. Senkit sem kell tehát noszogatni, az állásban maradás érdekében megszakadnak az edzéseken és a mérkőzéseken.

Mi ettől azonban messze vagyunk…

Tény, a hazai nagyegyesületek is rákényszerülnek a körültekintő, szerényebb gazdálkodásra. Nézzük, mi várhat az NB II-es klubokra, különösképpen az élvonalbeli tagságra legnagyobb eséllyel pályázó négy (Ferencváros, Bőcs KSC, Gyirmót SE, PMFC) gárdára. Mindkét csoportban egy-egy tehetősebb, illetve szerényebb keretek között működő egyesület küzd a feljutásért.

A Keleti csoport listavezetője, a Ferencváros éves szinten 800 millió forintból gazdálkodhat, s az angol tulajdonosi körnek köszönhetően nincs is félnivalója, a legtöbb egyesület ugyanis e pénznek csupán a töredékéből gazdálkodhat – még az első osztályban is. A zöld-fehérek legfőbb riválisa a Bőcs KSC, ám a borsodi község csapatának költségvetése eltörpül a fővárosi gárdáé mellett.

„Mintha nálunk néhány vállalkozásnak még kapóra is jönne a válság, hiszen előszeretettel bújnak a megszorítások mögé – hangzott Tóth László vezetőedző véleménye. – Bőcsön nem érezzük a nehézségek következményeit, s az ötvenmilliós éves költségvetésünkkel ugyanolyan szegények maradunk, mint korábban. Ugyanakkor vannak tartalékaink, így inkább az a kérdés, hogy a helyi önkormányzat továbbra is támogatja-e a labdarúgást. Persze ekkora összegből az NB I-ben elképzelhetetlen az eredményes szereplés, de nálunk a pénztelenségnél is nagyobb problémát jelent az infrastruktúra hiánya. Esetleges feljutáskor az első évben hatvan-hetvenmillióból talán megkapaszkodnánk, ám ha bent is maradnánk, kezdődnének a problémák. Nem biztos, hogy a megnövekedett igényeknek eleget tudnánk tenni, márpedig nem szeretnénk a Gázszer és a Stadler FC sorsára jutni – mindkét csapat nevével már csak az évkönyvekben találkozhatunk.”

A tények tükrében hatalmas meglepetés tehát, hogy a heteken át listavezető szegény bőcsiek csupán három ponttal maradnak le a hozzájuk képest dúsgazdagnak számító Ferencváros mögött.

Hasonló a helyzet a Nyugati csoportban is, annyi különbséggel, hogy a biztosabb anyagi háttérű PMFC a második, míg a szerényebb költségvetésű Gyirmót SE az első. A pécsiek szerint nincs okuk aggodalomra, a klub működése az élvonalban is garantálva lenne.

„A vezetőség már a szezon előtt a feljutást tűzte ki célul – mondta Rabi Csaba, a PMFC klubigazgatója. – A pénzügyi és gazdasági válság nem érinti a klubot, a konkrét, korrekt szerződésekkel ugyanis biztos a tavaszi szezonunk. Eddig sem kötöttünk irreális megállapodásokat, így valójában nincs is miért meghúznunk a nadrágszíjat. A téli keretváltozás csakis szakmai alapon mehet végbe, és egyetlen szerződést sem kívánunk módosítani. Ha sikerül kiharcolnunk a feljutást, az élvonalhoz szükséges források megvannak, vagyis a magasabb osztályban is a szakmai érvek döntenek az esetleges személyi változásokról.”

Rendezett a Gyirmót SE anyagi háttere is, az együttes évek óta meghatározó szerepet játszik a Nyugati csoportban. Az irigylésre méltó helyzet többek között a megfontolt, tudatos gazdálkodásnak, ám leginkább Horváth Ernő elnöknek és testvérének, Horváth Ferencnek köszönhető.

„Különösebb változtatásokat nem tervezünk a tavaszra, csak abban az esetben kell módosítanunk a költségvetésen, ha az együttes főszponzora, az Alcufer-csoport változtatna a jövő évi támogatásra szánt összegen – jelentette ki Horváth Ernő. – Reménykedünk ugyanakkor, hogy a támogató cég az ideihez hasonló kondíciókkal marad Gyirmóton, s együtt örülhetünk majd az első helyért kapott aranyérmeknek.”

A Ferencvárost és a PMFC-t tehát kevésbé érintik a megszorítások, míg a bőcsiek és gyirmótiak inkább a megfontolt gazdálkodást választják, mert szeretnék elkerülni az összeomlást.

Mindenesetre az ősszel bebizonyosodott, a pályán nem számít, ki szegény és ki gazdag, a Bőcs 2–1-re legyőzte a Ferencvárost, a Gyirmót pedig 2–0-ra verte meg a PMFC-t.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik