Be kell fűteni a magyar futballban

Vágólapra másolva!
2008.12.04. 23:10
Címkék

azért, mert mindenki más is ezt teszi. Azt gondolja, Hollandiában minden stadion fedett volt tizenöt évvel ezelőtt? Ugyan már! Októbertől tavaszig ott sem nő a fű, de igény télen is volt és van a labdarúgásra. Belátták, hogy ha az üzleti versenyben nem akarnak lemaradni, a lehető legmagasabbra kell növelni a szurkolók komfortérzetét. Emlékszem, a viharos szél szétszaggatta a tetőt Amszterdamban, aztán úgy építették meg, hogy ellenálljon az időjárás viszontagságainak. Az nem elég, hogy reménykedjünk, majd kegyes lesz hozzánk a tél, nem lesz olyan szörnyen hideg és nagy fagy. Igen, sokba kerülne, de hosszú távon megérné a befektetés.

Tegyük fel: vannak korszerű stadionok, de akkor még mindig nincs hol edzeni.

Ez így van, ezért az edzőpályákat is fűteni kell! A legnagyobb baj, hogy az utánpótláskorúak sem tudnak ilyenkor normális körülmények között futballozni, márpedig ha egy évben két-három hónap kiesik a nevelési időszakból, az egy serdülőjátékos felnőtté válásáig tartó tíz évben húsz-harminc hónap. Vagyis mintegy két-két és fél évvel marad le, aki itt futballozik, ez behozhatatlan deficit. Ezért keressük a megoldást az MLSZ-ben arra, hogy a klubokkal karöltve miképpen lehetne tartalmassá tenni a téli időszakot, főleg a fiatalok számára. Azt nem fogadjuk el, hogy nincs megoldás: az időjárás és az infrastrukturális helyzet sok mindent determinál, de gondolkodással, intellektuális erőfeszítéssel produktívvá lehet tenni a téli szünetet.

Jelen helyzetben mit lehet tenni?

Aki augusztustól májusig szünet nélkül szerepel a bajnokságban, néhány év alatt kiéghet, elhasználódhat, könynyebben megsérül, a szervezetnek, izmoknak, inaknak, ízületeknek szükségük van néha pihenőre – ha nem is annyira, mint a magyar bajnokságban. A két hónapos felkészülés túledzetté teheti a játékost, hiszen csak tréningezik, de nem versenyez. A év végén teszteket kell elvégezni, hogy tudjuk, ki milyen állapotban hagyta abba az idényt, és előre tudható, hova kell eljutnia a bajnokság kezdetére. Meg kell találni a helyes szakmai irányt, a megfelelő edzésgyakorlatokat, egyéni és csoportos képzési formákat, amelyekkel a futballista ideális állapotba kerülhet tavaszra.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik