Mindenkit megviccelt Mindenkit megviccelt
HAMMERL LÁSZLÓ A sportoló, akitől senki sem várta a sikert, alig ismerte valaki. A 22 éves orvostanhallgató azonban megviccelte a világot a kisöbű sportpuska hatvanlövéses fekvő számában, és mindössze háromszor elhibázva a tízes kört, 72 versenyzőt legyőzve lett olimpiai bajnok. Hogy ez nem kicsúszott eredmény volt, azt az összetettben is igazolta bronzérmével, 1968-ban pedig ezüstérmes lett ugyenebben a számban. 1976-os visszavonulása után sokáig a magyar sportlövő-válogatott szövetségi kapitányaként tevékenykedett.
Történelmi lecke
PÁRBAJTŐRVÁLOGATOTT Sporttörténelmet írt a magyar válogatott. Párbajtőrben addig ugyanis még nem termett babér számunkra olimpián. A Bárány Árpád, Gábor Tamás, Kausz István, Kulcsár Győző, Nemere Zoltán összeállítású ötös diadalmenetét a fináléban az előző három olimpián győztes olasz együttes 8:3-as legyőzése koronázta meg. Az utolsó asszóban Kulcsár Győző biztosította be a sikert, aki a következő két olimpián még három aranyat nyert: egyet egyéniben, kettőt csapatban.
Pici, az óriás
KOZMA ISTVÁN A 198 centis, 140 kilós óriást „Pici” néven ismerte hatalmas rajongótábora. A mindig segítőkész, örökké vidám fiatalembert az amszterdami olimpia bajnoka, Keresztes Lajos vitte le a birkózóterembe, ahol legendás alakká vált. Nem volt nála jobb nehézsúlyú birkózó a világon. Nyert Tokióban, győzött Mexikóban, s ki tudja, mennyit nyer még, ha 1970-ben tragikusan fiatalon, harmincévesen nem ragadja el a halál egy autóbalesetben. Nyolc további érme volt vb-kről, Eb-kről, 15-ször nyert országos bajnokságot a Vasas színeiben.
Folytatódó hagyomány
PÉZSA TIBOR Az Esztergomban született 29 éves vívó zárta le a magyar kardozók páratlan sorozatát: 1908-tól kezdődően ugyanis mindig magyar vívó állt a dobogó legfelső fokán a kardversenyek zárásaként. (Az egyetlen kivétel 1920, amikor a mieink nem vehettek részt az antwerpeni olimpián.) A csaknem két méter magas magyar a döntőben újravívás után verte meg 5:2-re a francia Claude Arabót. Pézsa Tibor Mexikóban két, Münchenben egy bronzérmet még hozzátett tokiói aranyához. Kétszeres világbajnok.
Negyedszerre sikerült
POLYÁK IMRE Megharcolt érte, hogy az ezredfordulón őt válasszák az évszázad birkózójává. Negyedszer próbálkozott, mire sikerült nyernie az olimpiai fináléban, a kötöttfogásúak pehelysúlyú súlycsoportjában. Helsinki, Melbourne és Róma ezüstjét váltotta aranyra 32 esztendős korában a Lajosmizséről induló nagyszerű sportember. Háromszoros világbajnok, tizenkétszeres országos bajnok, 1961-ben a jokohamai vb-n mindkét fogásnemben a dobogó második fokára állhatott fel.
Semmi sem zavarta
UJLAKYNÉ REJTŐ ILDIKÓ Hallássérültként nem jósoltak nagy karriert a kiváló tőrvívó – a sportág legeredményesebb alakja – számára, ám a Tokióban 27 esztendős korában csúcsra érő versenyző mindenre rácáfolt: övé lett az egyéni arany, és a győztes csapatnak is tagja volt. E két győzelem mellett további négy olimpián még ötször állt dobogón. 15 vb-érméből öt arany, 18-szoros magyar bajnok, 1980-ban – mielőtt visszavonult –, 43 évesen még mindig csapatbajnoki címet szerzett az Újpesti Dózsa színeiben.
Szórták hatosával
LABDARÚGÓ VÁLOGATOTT Bene Ferenc elképesztő gólérzékenysége – öt meccsen 12 gól – a sportág második aranyérméig vezette a magyar válogatottat. Az újpesti középcsatár hatot lőtt Marokkónak a csoportkörben (6:0-ra nyertünk), s a fináléban is betalált a csehszlovákokkal szemben 2:1-re megnyert mérkőzésen. A mieink nem fukarkodtak a gólokkal a többi mecscsen sem: a jugoszlávoknak (6:5, Bene 1) és az elődöntőben Egyiptomnak (6:0) is hatot lőttek (Bene 4)! A románok örülhettek: a negyeddöntőt megúszták kettővel (2:0).
Sokra vitte
TÖRÖK FERENC Az atlétaként induló 29 éves öttusázó magabiztosan nyerte az egyéni versenyt Tokióban a nagy ellenfél, a szovjet Igor Novikov előtt. Mexikóban csapatban állhatott a dobogó tetejére a legendás Balczó, Török, Móna hármas tagjaként. Négyszeres világbajnok, később edzőként és sportvezetőként is sokra vitte. Szöulban ő vezette kettős győzelemre a Martinek, Mizsér, Fábián triót, majd a magyar szövetség elnöke, a Nemzetközi Öttusaszövetség alelnöke.
Dupla öröm
NŐI TŐRVÁLOGATOTT A vívóválogatott szövetségi kapitánya, a napokban 80. születésnapját ünneplő Sákovics József szívét dupla büszkeség töltötte el: négy aranyérmével ez volt a sportág legeredményesebb olimpiája, s a női tőrcsapatok fináléjában a mindent eldöntő tust – háromasszónyi hátrányból állt talpra a csapat a szovjetek ellen – felesége, Dömölky Lídia vitte be Sisovának. A csapat tagja volt Földessyné Marosi Paula, Juhász Katalin, Mendelényiné Ágoston Judit és az egyéni olimpiai bajnok Ujlakyné Rejtő Ildikó is.
Főúri gesztus
VÍZILABDAVÁLOGATOTT A Laky Károly vezette csapatnak az utolsó mérkőzésen a szovjetek ellen 1:0-ra, 2:0-ra, 5:2re vagy 8:3-ra kellett győznie a jugoszlávok megelőzéséhez (a gólarány számított). Az ellenfél csupán a becsületéért küzdött, az utolsó negyed előtt 2:2-re álltak a felek. Aztán a magyarok dobtak két gólt, majd „lőtt Dömötör”! Gyarmati Dezső 37 esztendősen harmadik olimpiai aranyát nyerte (van még egy-egy ezüstje és bronza is), s a győztes labdát főúri gesztussal nekiadta Dömötör Zoltánnak.