Sportunk Trianonja

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
2008.07.16. 23:06
Címkék
A Nemzeti Sport kiadójának gondozásában az 1956-os forradalom és a melbourne-i olimpia 50. évfordulójára két évvel ezelőtt megjelenő könyv címénél találni sem lehet jobbat: Vér és aranyak. Továbbá sport, forradalom, olimpia, emigráció – ebben a négy tételben foglalható össze az 1952-es olimpia óta eltelt négy év. Helsinkiben 16 aranyat nyertünk, számos szakember azt jósolta, Melbourne-ben még többször játsszák el a Himnuszt. Ehelyett már a kiutazás is gondot jelentett.

1956 őszéig minden a legna gyobb rendben folyt, Melbourne készen állt a XVI. nyári olimpia megrendezésére. Helsinkinél öttel több, 74 ország jelezte részvételét, amikor a politika belerondított az előkészületekbe: a magyar forradalom leverése, a szovjet intervenció és a szuezi válságra adott katonai válasz az olimpia megrendezését is veszélybe sodorta. Sportolóink még az októberi forradalom idején amellett döntöttek, hogy az ötkarikás játékok alatt (november 22től december 8-ig) eredményeikkel hívják fel a figyelmet a magyarországi eseményekre. Fogalmazzunk patetikusan, hazafiak voltak, pedig világnézetében egyáltalán nem volt homogén a csapat. Versenyzőink között ugyanúgy voltak baloldali gondolkodású emberek, olyanok, akiknek a Rákosirendszer adott lehetőséget a tanulásra, sportolásra, s olyanok, akik családi vagy szociális beágyazódásuk miatt finoman szólva sem voltak a fennálló rezsim hívei. S mégis egyet akartak, hogy a „ruszkik” menjenek haza, Magyarország legyen független.

Míg lehetett, a forradalom alatt a vízilabdázók edzésre jártak a Margitszigetre, tornásznőink a ruhapróbáról sem feledkeztek meg. De a Tatán készülő birkózók már szembesültek az erőszakkal. Lelőtt forradalmárokkal megrakott teherautó hajtott el az edzőtábor előtt, s a későbbi ezüstérmes birkózó Polyák Imre a csapattalálkozóra igyekezve döbbenten tapasztalta: a rettegett hatalom, az ávósok egyenruhájához hasonló kabátja majdnem a vesztét okozta, csak úgy tudta menteni magát, hogy bőröndjében lévő címeres melegítőjével bizonyította, ő bizony olimpikon.

A magyarok a Prága melletti Nymburkban várták az indulást – a bérelt gépek nem szálltak le Budapesten –, ahol forradalmi bizottságot alakítottak. Benedek Gábor öttusázó azt mondta, ne fogjanak kezet a szovjet sportolókkal, mert ők mégiscsak a nagyhatalmat képviselik, amelyik letarolt egy kis országot. Valóban: amikor sportolóink Prágából elindultak, Magyarországot már megszállták a szovjet csapatok. De ahogyan Markovits Kálmán olimpiai bajnok vízilabdázó találóan fogalmazott: „Egy orosz pólósnak, azon kívül, hogy tudta, mi történik Magyarországon, semmi köze sem volt az egészhez.” Arról, hogy sportolóink távollétük alatt mit érezhettek, a Népsport utólag ezt írta: „S ebben a környezetben hagyták családjukat, hozzátartozóikat, otthonukat. Vad hírek kísérték őket útjukon, s még vadabb hírek tartották állandó félelemben, idegizgalomban őket az olimpia folyamán. A mieink minden gondolatukkal idehaza jártak, az itthoni híreket lesték. Ennek eredményeként – ha csak tudatuk alatt is – másodrendűvé vált számukra az olimpián való jó vagy rossz szereplés kérdése.” Tény, az ausztrál sajtó rabszíjra fűzött magyar fiatalok Szovjetunióba hurcolásáról cikkezett, és a rémhíreket a második világháború után az új keletű világrend elől az ötödik kontinensre emigráló s ott letelepedő magyarok sem cáfolták…

Csoda-e, hogy ilyen lelkiállapotban a magyar vízilabdacsapat kapitánya, a forradalmi bizottság elnökeként gyászszalagos nemzeti zászlóval ausztrál földre lépő Gyarmati Dezső a szovjetek elleni meccsen összeakaszkodott Msvenieradzéval – aki szerint Gyarmati nem mint vízilabdázó, hanem mint politikai aktivista érkezett Melbourne-be –, s a felháborodott ellenfelek egyike, Prokopov megütötte Zádor Ervint, akinek vérző arcáról készült kép bejárta az egész világot. A szovjet játékos, Borisz Markarov hiába nyilatkozta később, hogy Zádort nem a magyarországi események miatt ütötték meg, ezt nehéz lett volna egyenként elmagyarázni a felháborodott nézőknek…

Csoda-e, hogy ilyen körülmények között az olimpiai kéziszercsapat tagja, Tass Olga az étteremben elhagyta a nemzetiszínű szalagját? S másnap hiába ment vissza az úszó Székely Évával megkeresni, nem találták. Szerencsére akkoriban még nem volt szabály, hogy a szalagok egyformák legyenek, Tass egy szivárványszínűvel mutatta be a gyakorlatot. Herpich Rezsőné edző ezt előre közölte a technikai bizottsággal, mondván, a szivárvány a remény jelképe, a jobb világ eljövetelébe vetett hit kifejezője, s a szín a nemzetek összetartozásának szimbóluma is.

A tornászlányok az utolsó napon szerezték aranyérmünket, s ha sportolóink eddig a hozzátartozók iránti aggódás miatt aludtak nyugtalanul, innentől a saját sorsukért aggódtak. A záróünnepélyen az olimpiák történetében először a résztvevők nem saját csapatukkal vonultak fel, hanem elvegyültek egymás között. Állítólag a NOB elnöke, Avery Brundage egy kínai kisfiú kérését teljesítve engedélyezte a formabontó búcsút. A hirdetőtáblán megjelent: „Az olimpia városa búcsúzik önöktől, és jó utat kíván!” Sok magyar fejében ott motoszkált, vajon melyik a jó út: hazatérjen, vagy több ezer kilométerre az otthontól a szabadságot válassza? Az olimpiára akkreditált 113 versenyző közül 40-en nem tértek haza. A tornásznő Köteles Erzsébet egy későbbi interjúban tökéletes képet festett az akkori állapotokról: „Ha az itthoni vezetőség rugalmasabban kezeli az ügyet, a kint maradók fele hazatért volna. Sok értéket meg lehetett volna menteni. Ehelyett Melbourne a magyar sport Trianonja lett.”

Legfrissebb hírek

Vozinha Shilton és Zoff útjára lépett

Foci vb 2026
23 perce

Ha június 27. és futball-vb, akkor Ribéry, Ronaldo, Klinsmann, Guardiola, egy fantomgól és egy óriási magyar–brazil

Foci vb 2026
41 perce

F1, Osztrák Nagydíj, 3. szabadedzés

F1
44 perce

Leonardo Cuéllar örül, hogy Fekete Árpád és Marik György a gulyást a tacóra cserélte

Foci vb 2026
47 perce

Öttusa-vk-döntő: „Legyőzöm a június tizenkettedikei Guzi Blankát” – Guzi Blanka

Egyéb egyéni
51 perce

Ribéry talpra állítja a megrogyott franciákat – vb-időutazás videókkal

Minden más foci
53 perce

A spanyolok kapitánya: Nem ültünk fel az uruguayi provokációnak

Foci vb 2026
57 perce

ILCA-vb: az írországi helyszínen készült Érdi Mária

Egyéb egyéni
1 órája
Ezek is érdekelhetik