Legyen egy jó napjuk!

Vágólapra másolva!
2008.07.14. 23:38
Címkék

bennem a három énem. A sport megtanított a hatékonyságra.”

Persze bármennyire is professzor Krisztián a „time management” nevű tantárgyból, azért az olimpiai felkészülés hajráját mégiscsak képtelenség részmunkaidőben elvégezni.

„Az évek során összegyűjtöttem a szabadságaimat, így most két hónapot ki tudtam venni. Meg kell mondanom – és ez itt nem a kötelező tiszteletkörök helye –, hogy munkahelyi vezetőim nemhogy akadályokat nem gördítenek olimpiai szereplésem elé, hanem inkább ott segítenek, ahol tudnak.”

No és a család? A kilencéves Kornélia, a nyolcéves Hedvig – aki 2000. szeptember 24-én született, azon a napon, amelyen Csollány Szilveszter olimpiai bajnok lett Sydneyben – és az ötéves Viktor nyilván minél több időt szeretne apjával tölteni, édesanyjukról már nem is beszélve…

„Ezt a kis időt már kibírjuk egymás nélkül, különben is, ha lehet, együtt vagyunk. Umagra például elvittem magammal a feleségemet. Amúgy lehet, hogy időben rövidebbek a családi együttlétek, mint egy átlag famíliában, de hogy intenzívebbek, az biztos. Egyébként ez az umagi négy nap kicsit olyan, mint egy menedzsertréning. Ha lehet, még jobban összecsiszolódunk Ivánnal, Gáborral és Gézával, s megbeszéljük azokat a finomságokat, amelyek még eredményesebbé tehetik a csapatot. A szerepeket egyébként már leosztottuk; attól függ, milyen a sorsolás, vagy Boczek kezd, vagy én, a befejező, vagy ahogy a vívásban mondjuk, a fejező ember pedig Boczkó Gábor.”

A „fejező”, azaz Boczkó nem álszerénykedik, amikor a pekingi esélyek kerülnek szóba.

„Magamnak is hazudnék, ha nem vallanám be: az érem, sőt az aranyérem megszerzésének céljával utazom Pekingbe, s ez érvényes az egyénire és a csapatra is. Nagy valószínűséggel mi hárman, a magyar egyéni résztvevők, továbbá három francia és két olasz leszünk versenyben az aranyért. A kínai Vang sötét ló, otthon nyilván minden és mindenki alájátszik majd, de legutóbb, a kolumbiai Vk-versenyen is legyőztem, nem tőle tartok leginkább. A világranglistát vezető venezuelai Fernández? Vele azért számolni kell.”

Gábor felkészülését megtörte a márciusi térdsérülés, pedig addig vezette a Világkupát, úgy tűnt, egyenes út vezet Pekingig.

„Úgynevezett ugrótérd alakult ki nálam, amely nemcsak azért okozott gondot, mert három Vkversenyt ki kellett hagynom, hanem a szokásos erőnléti tréningemet sem tudtam végrehajtani. Sokat hokizom a kajakosokkal, ez most kimaradt, meg a futóedzések is, még szerencse, hogy az olimpián öt csörte megnyerése elegendő az egyéni aranyéremhez.”

A kijevi egyéni hatodik hely tisztes eredmény, s hogy miért nem lett még jobb, arra is megvan a magyarázat.

„Meglehetősen elfáradtam, azért kaptam ki a négy közé jutásért vívott csörtében a német Martin Schmitt-től. Ez azonban Pekingben nem fordulhat elő, addig tökéletes állapotba szeretnék kerülni. Az a lényeg, hogy fejben minden stimmeljen, először ott kell legyőzni az ellenfelet, s csak utána a páston.”

Bár Boczkó Gábort mindenki úgy ismeri, mint Kulcsár Győző tanítványát, azért a tapolcai fiatalember korábbi mestereitől is rengeteget tanult.

„Eitner Kinga ismertetett meg a párbajtőrvívással, s első nagy sikeremet, a junior-világbajnoki címet is vele szereztem meg. Tőle tanultam meg, hogy csakis a kitartás, a sok edzés hozhat eredményt – előbb vagy utóbb, de szükségképpen hoz is. Későbbi edzőimtől, Kopetka Bélától és Kőrösi Lászlótól is megkaptam a magam útravalóját, Győzőtől pedig hetedik éve tanulom a szakma finomságait. Ő tényleg a műfaj professzora.”

Persze a sajátos „Boczekstílus” kialakítása leginkább Boczkó Gábor érdeme.

„Azt mondják, agresszív vívó vagyok, de ez csak részben igaz. Az asszók elején nagy nyomás alatt tartom az ellenfelemet, igyekszem ráerőltetni akaratomat, s miután két-három tus előnyt szereztem, átállok kontrákra. Figyelek, nem kockáztatok feleslegesen, s lecsapok az adandó alkalmakra. Elméletben ez gyönyörűen meg van konstruálva, remélem, Pekingben a gyakorlatban is működik.”

Ha működik, aranyérem lehet a gyümölcse. Mint ahogy a nemrég Európa-bajnoki címet szerző Imre Géza esetében is, akit már korábban bemutattunk.

PROGRAM

A férfi párbajtőr egyéni küzdelmeit augusztus 10-én rendezik. Magyar idő szerint hajnali 3 órakor a legjobb 32 közé jutásért vívnak, 4.30-kor a 16, 6 órakor a 8 közé jutásért lépnek pástra. A negyeddöntő 7.30-kor, az elődöntő első csörtéje 12, a második 12.30 órakor lesz. A harmadik helyért 13.10, az elsőért 13.40 órakor mérkőznek.

Következik: Úszás, férfiak, 400 m vegyes, Cseh László, Kiss Gergő

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik