Kérdéses mire lesz képes sérülései után Gál Róbert
Kérdéses mire lesz képes sérülései után Gál Róbert
Vélhetően nem szaporítja a sportág magyar olimpiai érmeit a Pekingben induló két tornász, hiszen Böczögő Dorinától és Gál Róberttől inkább csak a tisztes helytállás várható az ötkarikás játékokon.
A békéscsabai tornászlány élete első olimpiájára készül – 16 évesen. Kora miatt el sem indulhatott volna a tavalyi kvalifikációs világbajnokságon, ám a szabályok az olimpia előtti évben kivételt engednek ez alól: vagyis ha a tornász az olimpia évében betölti 16. életévét, részt vehet az előző évi kvalifikációs vb-n. Böczögő tehát elindult, és legjobb magyarként meg is szerezte az egyetlen megszerezhető kvótát.
Hogy miért az egy jelentette a maximumot? A válaszhoz másfél évet kell visszamennünk a múltba – a 2006-os aarhusi világbajnokságon ugyanis nem indult magyar női válogatott, amely kvalifikálhatta volna magát a tavalyi vb-re, így Böczögő csak a névre szóló kvótáért szállhatott harcba Stuttgartban. Szomorú kimondani, de ez egyszersmind a jelenlegi állapotokat is mutatja, azt, hogy az a nemzet, amely ötszörös olimpiai bajnokot adott a sportágnak Keleti Ágnes személyében, jelenleg közelébe sem ér a nemzetközi élmezőnynek.
S a jelenlegi felnőttmezőny „alatt” sem igen körvonalazódik az a csapat, amelyre a jövőben építeni lehetne. Egy-egy kimagasló tehetség persze most is akad, hiszen Tóth Renáta a tavasszal az ugrás döntőjébe jutott az ifjúsági Európa-bajnokságon, csak ugye egy fecske nem csinál nyarat…
A férfiaknál talán egy fokkal jobb a helyzet, bár a tények még mást mutatnak, hiszen egyedül Gál Róbert lehet ott a pekingi nyári játékokon – a kvalifikációs versenyen csapat nélkül a férfiaknál is csak egy kvótát szerezhettünk. De ezen a vonalon legalább van ütőképes, pontosabb a jövőben ütőképessé tehető együttes, amely a szakemberek szerint ott lehet a londoni játékokon.
A múlt heti Európa-bajnokságon 11. helyen végző Hetrovics Marcell és Hidvégi Vid fémjelezte válogatott néhány év múlva talán valóban odaérhet a legjobbak közé.
Gál Róbert harmadik olimpiája lesz a pekingi, legjobb eredménye az athéni ugrásfináléban elért hatodik helye. Titkon természetesen most is azt várja mindenki Gáltól, hogy valamelyik szeren jusson be a legjobb nyolc közé, ám Peking nem csak távolságban van messze Athéntól.
A KSI SE tornásza ugyanis a görög fővárosban kiváló formában volt, az elmúlt két évét azonban inkább sérülések jellemezték... Ettől függetlenül persze Gál is arra készül, hogy két legkedvesebb szerén, talajon és ugrásban ismét megmutassa, nem szabad őt leírni. Ennek érdekében az elmúlt hónapokban új elemeket épített gyakorlataiba, a kérdés valóban az, a folyamatos sérülések után milyen formába lendül augusztusra.
A sportág meglehetősen furcsa kvalifikációs szabályai szerint viszont nem lehet ott Pekingben a magyar torna jelenlegi legeredményesebb versenyzője. Berki Krisztián ugyanis „csak” második lett a stuttgarti világbajnokság lólengésfináléjában, s a szigorú szabályok szerint a vb-ezüstérem nem ér(t) pekingi kvótát. Miként az Európa-bajnoki cím és a világranglista első helye sem.
Sokféleképpen lehet ezt magyarázni, ám a lényeg: Berki Krisztián a kvalifikációs szabály(talanság) mellett annak is áldozata, hogy a magyar csapat nem vívta ki az olimpiai indulás jogát. Persze azon is lehet vitatkozni, hogy egy egy szeres (ám azon a világ legjobbjai közé tartozó) tornász „elvárhatja-e”, hogy a csapat a hátán vigye be az ötkarikás játékokra. Léteznek vélemények pro és kontra, Berki Krisztián világ- és Európa-bajnoki, valamint Világkupa-érmeit tekintve azért inkább az igen felé billen a mérleg nyelve.
Berki néhány napja begyűjtött harmadik Európabajnoki címe pedig még egyértelműbbé teszi: biztos éremtől esünk el Pekingben, ez pedig a mai (sport)világban bizony nagy luxus.
Nem Berki Krisztián az egyetlen szerspecialista, aki nem lehet ott az olimpián, hiszen Yuri van Gelder és Aljaz Pegan világbajnoki ezüstérme szintén nem volt elég a pekingi kvótához. Ez pedig azt is jelentheti, hogy Magyarország mellett Hollandia és Szlovénia is azért lobbizhat majd a jövőben, hogy a nemzetközi szövetség (FIG) megváltoztassa a jelenleg érvényben lévő kvalifikációs szabályrendszert. Mert azt a FIG magas rangú tisztviselőinek is látniuk kell: a világ afelé halad, hogy nem az egyéni összetett viadalokra, hanem a szerversenyekre figyel jobban oda a tornát (még) mindig szerető közönség.
Ha pedig zöld lámpát kapnak a szerspecialisták, akkor Londonban 15-re nőhet a magyar tornászok által szerzett aranyérmek száma.
A MÚLT NAGYJAI - A JELEN SZTÁRJAI
KATO SZAVAO: A sportág legnagyobb férfi csillaga nyolcszoros olimpiai bajnok. A japán sportoló Mexikóban a csapat és az egyéni összetett aranya után minden szeren esélyesnek számított, ám csak talajon győzött, mert megsérült. |
VITALIJ SCSERBO: A fehérorosz sportoló 1992ben hat aranyérmet szerzett, öt egyéni olimpiai bajnoki címe (egyéni összetett, korlát, lólengés, gyűrű, ugrás) mellett az akkor még FÁK-nak hívott ország színeiben lett első. |
LARISZA LATINYINA: A nyári olimpiák történetének eddigi legeredményesebb versenyzője. Kilencszeres olimpiai bajnok. A szovjet-ukrán tornász három olimpián indult (1956, 1960, 1964), összesen 18 olimpiai érme van. |
KELETI ÁGNES: A magyar tornasport legeredményesebb képviselője, ötszörös olimpiai bajnok. 1952-ben műszabadgyakorlatban, 1956ban felemás korláton, gerendán és műszabadgyakorlatban nem talált legyőzőre, és tagja volt az első helyen végző magyar kéziszercsapatnak is. |
JANG VEJ: Már van egy olimpiai arany (csapat) és egy ezüstérme (egyéni összetett) Sydneyből. A tavalyi világbajnokságon megnyerte az egyéni összetett versenyt, és a kínai csapat tagjaként is aranyérmes lett. |
A SPORTÁG TÖRTÉNETE
Az ókori görögöknél a kulturális élet központja a tornaterem (gymnasium) volt, hiszen úgy tartották, a test és a szellem harmóniájához a fizikum erősítése mellett szükséges az intellektuális feltöltődés is. A torna – az atlétika, az úszás és a vívás mellett – már a kezdetektől szerepelt az olimpia műsorán. 1928-ban a női torna is felkerült az olimpia műsorára bemutató jelleggel, 1936-tól a ma már megszokott szereken versenyeztek a tornászok, a férfiak talajon, lovon, gyűrűn, ugrásban, korláton és nyújtón, míg a nők ugrásban, felemás korláton, gerendán és talajon. A gumiasztal (trampolin) két olasz artista után kapta a nevét, akik azzal szórakoztatták a közönséget, hogy a levegőben bemutatott produkció után még ugráltak a ruganyos biztonsági hálón. 1948-ban már világbajnokságot rendeztek, az olimpia műsorára 2000-ben került fel a gumiasztal.
NS SZAKÉRTŐ, BERKI KRISZTIÁN: KÍNAI FAVORITOK
Nem tudom, hogy a kínai férfi csapat hogy áll össze Pekingben, de azt hiszem, bárki is kerül az együttesbe, a rendező ország válogatottjának nagy az esélye a végső győzelemre, egyéni összetettben pedig Jang Vej a legfőbb aranyvárományos. Bár elnézve Fabian Hambüchen Eb-n mutatott teljesítményét, a német is beleszólhat az éremcsatába. Valószínűsíthető, hogy a lányoknál is Kína dominál. Még az is előfordulhat, hogy olyan nő lesz az aranyérmes az összetett versenyben, akit eddig nem is nagyon láttunk a viadalokon. Bízom benne, hogy Gál Robinak rendbe jön a lába, akkor pedig jó felkészüléssel talán-talán lehet esélye a talajon a fináléba kerülésre, ehhez persze az is kell, hogy jó napot fogjon ki.
A PROGRAM
Tornában 14, gumiasztalban két számban osztanak érmeket. A férfiselejtezőket augusztus 9-én, a nőkét egy nappal később rendezik. Ezeken a napokon eldől, melyik az a nyolc-nyolc nemzet, amely bekerül a csapatfináléba, kik azok, akik ott lesznek az egyéni összetett döntőjében (nyolc-nyolc férfi, illetve női tornász) és az is, kik jutnak a szerenkénti fináléba (szintén a nyolc-nyolc legjobb). A férfi csapatdöntőt augusztus 12-én, a nőit 13-án tartják. Az egyéni összetett versenyre augusztus 14-én és 15-én, míg a szerenkénti döntőkre 17-től 19-ig kerül sor. A gumiasztal selejtezői augusztus 16-án lesznek, a nőknél 18-án, a férfiaknál 19-én avatnak bajnokot.