Nyáron lesz szilveszter

Vágólapra másolva!
2008.06.06. 00:19
Címkék
A napokban Walter Kouba, Bécs város Eb-információs megbízottja előadást tartott Budapesten, és lapunknak is interjút adott. Ő természetesen elsősorban gazdasági-társadalmi szemszögből közelíti meg a szombaton rajtoló tornát.

A név kötelez alapon választotta a munkát? Nyilván tudja, az 1996-ban Eb-ezüstérmes cseh válogatott kapusát is Koubának hívták.A név kötelez alapon választotta a munkát? Nyilván tudja, az 1996-ban Eb-ezüstérmes cseh válogatott kapusát is Koubának hívták.

Hallottam róla, de nincs közünk egymáshoz. Hacsak annyi nem, hogy én is szerettem volna futballozni, de apám megtiltotta.

Hogyhogy?

Azt mondta, a labdarúgás komolytalan. Szerette volna, ha önerőből teremtem meg az egzisztenciámat, és a futballt csak játéknak tekintem.

Most játék vagy hivatás?

Mindkettő. Olyan társadalomban élünk, ahol a sport a gazdaság fontos részét képezi. A sport nem csupán a testnek jó, hanem arra is kiváló, hogy öszszehozzon embereket. Itt van például az Európa-bajnokság. Olyan országok is találkozhatnak, amelyek egyébként nincsenek jóban egymással, s itt a futballisták kezet rázhatnak egymással kulturált körülmények között a gyepen. De munkának is szép. A szurkolói zóna kialakítására például sokan azt mondták, a világ legnagyobb hülyesége, mi viszont Bécsben akkora területet építettünk ki, ahol hetvenezren is nézhetik kivetítőkön a meccseket.

Készen állnak már az Európa-bajnokságra?

Minden nagy eseményen egy másodperccel a hivatalos megnyitó előtt végzik el az utolsó simítást. De azt gondolom, Ausztria hihetetlenül jól felkészült, különösen igaz ez Bécsre.

És igen: ekkora tömeg fogadására is készen állunk. Szilveszterkor hatszázezren jönnek hozzánk, ennél többen most sem lesznek.

Egy közvélemény-kutatás eredménye szerint az osztrákok felét nem érdekli a torna.

Szerintem ez az egy évvel ezelőtti időszakra volt igaz. Akkor tényleg minden második ember azt mondta, hogy ez az egész felhajtás káoszba torkollik. De ahogy közeledett a rajt, úgy lett mind több hívünk. Egyre intenzívebben kommunikáltuk, hogy mit miért teszünk, és az emberek átláttak a káoszon.

A sport mellett más területeken is eredményes lesz a viadal?

Abszolút. Nemzetközi kutatóintézetek szerint mintegy négyszázmillió eurós bevételre számíthatunk. Az egész Eb szívének számító Bécsben úgy kalkulálunk, hogy az összeg felét mi termeljük ki. A tornával tizenegyezer munkahelyet teremtettünk, ebből hatezer hosszabb távon is megmarad. És ne tagadjuk, reklámnak sem utolsó a viadal. Négy héten keresztül a világon mindenütt Bécs legszebb épületeit mutogatják, és ennek évek múlva is jelentkezhetnek pozitív hatásai. Bécs immár a három legnépszerűbb európai célpont egyike – London és Róma mellett –, évek óta folyamatosan nő vendégeink száma.

Nálunk, Budapesten meg egyre csökken.

Egy ideig nálunk is ez volt a trend. De ahol fogy valami, ott valami rosszul működik, és tenni kell ellene.

A másik három osztrák rendező város, Innsbruck, Klagenfurt és Salzburg irigykedik Bécsre, hogy a főváros annyi bevételre tesz szert, mint ők hárman együtt?

Természetesen. De kár is vitatkozni. Húszezer nézővel többet tud befogadni a bécsi stadion, a főváros fontosságát meg aligha kell ecsetelnem.

Mennyit segített az állam?

Már a kandidálásnál világos volt, hogy csak akkor van értelme elindulni, ha mindenki ugyanabba az irányba húzza a szekeret. Voltak és vannak is vitáink arról, kinek mi a feladata, de ez nem változtat azon, hogy mindent közösen csinálunk. Csak egy példa: a hofburgi médiaközpontot Bécs városa és a kancellár sajtóosztálya közösen működteti.

Jelentkeztek pótlólagos extraköltségek?

Legfeljebb a szurkolói zóna kialakításakor. A többi munkát előbb-utóbb el kellett volna végezni. A kettes metróra szükségünk volt, a közlekedési hálózat reformjára szintén, ezeket csak felgyorsította az Európa-bajnokság, de drágábbá nem tette őket.

Nehéz volt tető alá hozni egy ilyen rendezvényt?

Nem különösebben, csak újra életre kellett kelteni a várost. A szurkolói zóna az egyetlen nóvum, minden másnak megtaláljuk a párját

egyéb eseményeken. Konténerek máshol is kellenek, ahogyan egészségügyi sátrak és közlekedési rendszabályok is. Jellemző, hogy a szilveszteri ünnepséget, a filmfesztivált és az Eb-t ugyanaz a csapat szervezi, legalábbis a közszolgálati területen.

Nem félnek a terrorveszélytől? Akár kacsa volt, akár nem, de például az alKaidát is kapcsolatba hozták az Eb-vel.

Szerintem mindenre felkészültünk. Létrehoztunk egy biztonsági szakcsoportot, amely ugyanúgy működik, mint egy katasztrófabizottság. Amit lehetett, élesben is kipróbáltunk, legutóbb például azt, hogy mit kell tenni, ha tűz üt ki a metróban. De ha meteorit csapódik be, arra is megvan a forgatókönyvünk.

A biztonsági előkészületek részét képezi, hogy a magyar-osztrák határon visszaállították az ellenőrzéseket? Miután Magyarország is tagja lett a schengeni övezetnek, eléggé barátságtalan lépésnek

tűnik.

Ez a kormány döntése volt, nem az Európabajnokság szervezőié.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik