Elég volt a kispadból!

Vágólapra másolva!
2008.05.13. 00:19
Címkék
Történelmi dátum május 11-e: már több mint félcsapatnyi magyar labdarúgó mutatkozhatott be a Premier Leagueben. Fülöp Márton a hatodik a sorban, a Sunderland kapusa az Arsenal ellen mutatkozott be, és bár csapata kikapott (0–1), a tudósítások szerint ő remek teljesítményt nyújtott.

Nézőpont kérdése, hogy négy év sok idő vagy sem. Boldog házasságban nyilván rövid, ám ha valaki álmai beteljesülésére vár, akkor irgalmatlanul hosszú tud lenni. Fülöp Márton éppen ennyit várt erre a napra: 2004-ben szerződött a Tottenhamhez, amelyben tétmeccsen nem védett, viszont csaknem három tucatszor ült bajnoki mérkőzésen a kispadon. Az angol válogatott Paul Robinson mögött nem sok sót ehetett meg, és úgy telt el két és fél év, hogy legfeljebb a tartalékban vagy barátságos meccseken védhetett, leszámítva azt az egy hónapot, amelyet Chesterfieldben töltött kölcsönben. Sunderlandben a tavasszal ugyancsak a kispadról élvezhette a Premiership hangulatát, eljött azonban május 11-e, az utolsó forduló, és a kezdők között futhatott ki a pályára.

Ám ha úgy vesszük, lassan huszonöt esztendeje várt erre a napra. Az MTK a Fradival játszott 1983 novemberének egyik hétvégéjén a Hungária körúton, és édesanyja, a válogatott kosárlabdázó Benjamin Gabriella kivitte az utolsó negyedórára az akkor féléves kisfiút. Nem a meccs volt a lényeg, hanem az édesapa, az MTK-t erősítő ugyancsak válogatott Fülöp Ferenc, aki a hajrában belőtte a házigazda negyedik gólját. A mama örömében felugrott, a békésen szendergő Marcika pedig felháborodottan felsírt.

Ez volt az első találkozása a futballal.

A második már aktívabb volt az ő szempontjából: ötévesen a belga Charleroi igazolt játékosa lett. A papa a felnőttek között kereste a kenyerét, és mert a kisfiú magasabb volt kortársainál, a belga klub vezetői fittyet hánytak arra a szabályra, hogy hat év alatt senkit sem lehet igazolni, egyszerűen hamisítottak egy igazolást a nevére. A mezőnyben vitézkedett, ám egy alkalommal megsérült a kapusuk, és az edzőjük – éppen a papa volt az – megkérdezte, ki szeretne védeni, és csak Marci jelentkezett. Ott is ragadt a kapuban, ám amikor a család 1990-ben hazaköltözött, a BVSC-ben ismét a mezőnyjátékosok között szerepelt, és csak később állt vissza a gólvonalra.

Adódik a kérdés, miért a BVSC, miért nem az MTK, amikor a szüleit minden szál a Hungária körútra kötötte? A válasz egyszerű: a srác francia iskolába járt, ahol délután négykor ért véget a tanítás, az MTKban viszont háromkor kezdődtek az edzések. Aztán egy szép napon, 12 évesen az apja elé állt, hogy szeretne átmenni az MTK-ba. Az apa vakaródzott emiatt, hogy nem szerencsés, hiszen ő a klub igazgatója, ám a gyerek kijelentette: ő az MTK-nak szurkol, ezért kézenfekvő, hogy ott kell védenie.

Jót tett neki a váltás. Sem a serdülőben, sem az ifiben nemigen védett, alig fért be a csapatba, ám amikor 17 éves lett, Kakas László kezdett el vele foglalkozni, és attól fogva vette igazán komolyan a futballt. Motivált lett, célokat fogalmazott meg magának, és a Bodajknak kölcsönadva eljutott az utánpótlás-válogatottságig. Ott, a lengyelek elleni meccsen figyelt fel rá Bill Jennings angol menedzser 2004-ben, aki este, a magyar válogatott Walesszel vívott mérkőzésén kérdezte meg régi ismerősét, Fülöp Ferencet, hogy az ő fiát látta-e, és megkérdezte, foglalkozhat-e vele az „angol vonalon”. Hamarosan érkezett is az egy hétre szóló meghívó a Tottenhamtől, és a londoniak négy nap után közölték, szükségük van a magyar kapusra.

A többit már tudjuk.

A képhez még annyi tartozik, hogy a nyáron szinte minden felkészülési meccsen ő védett, ám Roy Keane, a Sunderland menedzsere az utolsó pillanatban óriási összegért, nyolcmillió fontért szerződtette Craig Gordont, a skót válogatott kapust, Fülöp Márton pedig elment Leicesterbe, a másodosztályba, ahonnan a télen rendelték vissza.

A múlt szerdán beszélgetett Keane-nel, és elmondta neki, menni szeretne. Nem akarja a pályafutását a kispadon tölteni, márpedig a menedzser azzal csábította másfél éve, hogy ő áll majd a kapuban. Keane azt felelte, nem garantálhatja a kezdőcsapatot, de az Arsenal elleni meccset Fülöp Mártonnak adja, megköszönve a kitartását, a profi mentalitást, és azt is, hogy nem nyafogott, hanem állandóan nyomás alatt tartotta az első számú kapust, Gordont.

A bemutatkozás a vereség ellenére jól sikerült, de mérget vehetünk rá, hogy a magyar válogatott kapusa a következő bajnokságban már nem a Sunderland zsoldjában áll majd. Vannak kérői a Premiershipből, a Championshipből és a kontinensről is, munka nélkül tehát biztosan nem marad. Bár ő semmit sem árul el a részletekről, nem lepődnénk meg, ha a frissen feljutott Stoke City összeállításában bukkannánk rá a nevére…

Egyébként a bemutatkozás ünneplése csaknem keserű emlékkel párosult. Vasárnap délben belefutott egy közúti ellenőrzésbe, és a rendőrök belekötöttek a régi típusú magyar jogosítványába. Beszóltak a központba, minden rendben van-e vele és az autóval, ahonnan azt a választ kapták, hogy igen, ráadásul a Sunderland kapusát állították meg. Az egyik rendőr erre azt mondta, nem baj, mert ő a Newcastle-nak szurkol, de mosolyogva elengedte a magyar válogatott kapusát.

Ez feltétlenül a tisztelet jele.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik