A Ferencváros kilátástalan nak tűnő ügyéről Borsi László ingatlanszakértő egészen más megvilágításban mondta el a véleményét. A szakember munkája révén többször is tárgyalt a Ferencváros vezetőivel, s így tökéletesen képben van, sőt még olyan információkat is megtudhattunk, amiről eddig senki sem beszélt, s amely alighanem igencsak felkavarja majd a Fradi-szurkolókat...
„Utólag könnyű okoskodni, de már a kiíráskor pontosan tudtam, hogy jelentős cég nem pályázik az Üllői úti ingatlanra – mondta Borsi László. – Egész egyszerűen nem ér nettó 7 milliárd forintot ez a földterület. Sőt ami még ennél is fontosabb, nem ér ennyit ez a klub! S nem azért, mert a Fradi jelenleg az NB II-ben szenved, mert azt még egy üzletcsoport elfogadná. Egészen másról van szó. A Ferencváros jelentősebb értékei gyakorlatilag mind-mind Várszegi Gábor kezében vannak. A korábbi tulajdonos elvitte magával a pénzzé tehető reklámfelületet, az értéktárgyak eladásából befolyó hasznot, a tévés jogdíjakat, egyszóval mindent, ami a Fradit jelenti. Meg lehet venni tőle persze, de ez még újabb egy-két milliárd forint. Aztán ott az utánpótlás helyzete. Érdemes utánanézni, mert meglehetősen homályos ez az egész történet, s a jogok itt sem tisztázottak, márpedig ezek nélkül a Fradi nem sokat ér. De visszatérve az ingatlaneladásra: irreálisan magas az ár, ráadásul nem készült rendezési terv. Enélkül beleugrani egy ilyen volumenű üzletbe kész öngyilkosság, mert egy magyar cég esetleg azt gondolja, majd lehet „kavarni” valamit a fővárosi önkormányzatnál, vagy a ferencvárosinál, de ma már ez nem így megy. A Vasas a legjobb példa erre: az angyalföldi klub ugyebár évekkel ezelőtt megkapta egy forintért a Pasaréti, Folyondár utcai és a Fáy utcai sporttelep használatbavételi jogát, és legalább két év kellett ahhoz, amíg valóban birtokba vehette, ezalatt a főváros és a helyi önkormányzat átütemezett, átminősített és engedélyezett. De valami megoldást találni kell, hiszen az államnak is az az érdeke, hogy megszabaduljon ettől a területtől. A legkézenfekvőbb megoldásnak az látszik, amit korábban az általam is képviselt spanyol cég akart, vagyis máshol, egészen új helyen kell felhúzni, felépíteni az FTC stadionját. Van olyan terület a Könyves Kálmán körúton, vagy annak környékén, ahol elkészülhetne az új létesítmény. És ebben az esetben lenne csak igazán gyümölcsöző ez az Üllői úti hat plusz két hektáros terület, rajta plázával, irodaépületekkel, lakóházakkal, szórakoztatóközponttal. Nem kell hozzá különösebb szakértelem, ez az új ultramodern komplexum pillanatok alatt megverné a közeli bevásárlóközpontot. Ez lehetne a megoldás, csökkenteni az árat, meggyőzni a Fradi vezetőit, hogy ne akarjanak nagyot markolni, és máshol felhúzni a Fradiszentélyt...”
Megkérdeztük Juhász István ingatlanértékesítési szakértőt is, aki tudja, hogy Budapesten milyen árak, s milyen lehetőségek vannak az ingatlanbizniszben, és aki szintúgy képben van a Ferencváros eladásával kapcsolatban is. A terület, ahol az FTC-pálya fekszik jó esetben több mint kilencmilliárd forintot is érhet.
„Ez a hat plusz két hektáros terület nyolcvanezer négyzetméternek felel meg, amelynek akár százhúszezer forint is lehet a négyzetméterenkénti ára – mondta Juhász István. – Kilencven napnál tovább nem érvényes az ingatlanbecslés, úgyhogy most a Fradi esetében új, kiemelt értékbecslésre lesz szükség, figyelembe véve a keresletet és a kínálatot. Ha ez megtörténne, akkor a közvélemény elé lehetne tárni a legkisebb valós értéket, természetesen nem kihagyva azt, hogy a hat plusz két hektáros terület mekkora hányadán zajlik a sport- és szabadidős tevékenység, illetve mennyi az iroda. Egyébként annyit ér az ingatlan, és majd annyit adnak érte a befektetők, amennyi biztosítja az ő pénzük megtérülését az ingatlanfejlesztéssel kapcsolatban. Fontos, hogy számításokkal, tanulmányokkal támasszanak alá mindent.