Hogy jól van-e az, ha a Ferencváros és a Haladás NB II-es marad, még sokáig vitatéma lehet, mint ahogy eddig is az volt. A napokban – nyilvánvalóan a két nagy szurkolótábor miatt – a szavazók 56 százaléka, több mint húszezer olvasónk voksolt akként, hogy adminisztratív úton is be kellene avatkoznia az MLSZ-nek a versenykiírásba…
Gondolom, olvasta lapunkban, mit akarnak a szurkolók.
Olvastam, de szabályaink a mérvadók, végleges a versenykiírás, és azon nem kívánunk módosítani – vetett véget Kisteleki István a találgatásoknak. – A közvéleményt természetesen mindig a konkrét esetek és azok kimenetele érdekli, de mi azon dolgozunk, hogy egyértelmű szabályokat állítsunk fel, és azok mentén szervezzük a futballéletet. Az ugyanis egyszerűbb és világosabb, mint egyes esetek kapcsán döntéseket hozni.
Jó-e az MLSZ-nek, hogy a Ferencváros távollétében alig van reklám- és marketingértéke az NB I-nek, nincsenek televíziós közvetítési jogdíjak? Önnek mint üzletembernek nem hiányzik az FTC?
Persze hogy hiányzik! Bolond, aki tagadná, hogy a Ferencvárossal sokkal piacképesebb, eladhatóbb lenne a bajnokság. A zöld-fehérek képtelenek voltak kivívni a feljutást az az NB I-be, úgyhogy nincs mit tenni. Mindenki tisztában van a Ferencváros erejével, hagyományaival, tömegbázisával, de számunkra akkor is az a legfontosabb, hogy a szabályokat minden körülmények között betartsuk. Nekem minden klub egyformán kedves…
Nagy vihart kavart a Haladás-ügy. A szombathelyiek megbűnhődtek, ám kérdés, az MLSZ-ben történt mulasztások miatt történt-e felelősségre vonás, és mi lesz azokkal a játékvezetőkkel, akik nem vették észre Dallos Gábor jogosulatlan szereplését.
Ebben az ügyben semmiféle felelősség sincs! Alapszabályunkban rögzítettük, hogy minden körülmények között alávetjük magunkat a Választott Sportdöntőbíróság ítéletének. És halkan hozzáteszem, még az is belefér, ha ez a testület néha elmarasztal bennünket: több ezer határozatot hozunk ugyanis, és ennyi eset mellett előfordulhat, hogy négy-öt döntésünk helytelen, nem nekünk van igazunk. Ám ez a bíróság jogerősen minket igazolt a Haladás-ügyben, és egyértelműen megállapította a szombathelyiek felelősségét. Ezzel együtt mi is tanultunk az esetből, és azon vagyunk, hogy ilyesmi ne ismétlődhessen meg.
Mit lehet tenni?
Vásároltunk egy számítógépes szoftvert, amelyben minden profi játékos adatát nyilvántartjuk, itt rögzíthető valamennyi létező engedély, igazolás. A játékvezetők a mérkőzések előtt ebből ellenőrizhetik, ki léphet pályára és ki nem.
A magyar futball infrastrukturális hátterét ismerve nehéz elképzelni, hogy…
…hogy a játékvezetők a bírói öltözőben szépen kinyitják a laptopjukat, az internet segítségével csatlakoznak a központi számítógéphez, és ellenőrzik, rendben vannak-e az adott játékos papírjai. Máris megelőztük a bajt.
Lapunk szavazásán ötvenezren feleltek arra a kérdésre, szükséges-e adminisztratív úton beavatkozni a versenykiírásba a Fradi vagy a Haladás érdekében. Mennyire fontos az MLSZ-nek a „nép akarata”?
Minden építő jellegű kritikát érdemes meghallgatni, és a tapasztalatokból, a megfontolásra ítélt javaslatokból kiindulva alakul ki a versenykiírás. Így dőlt el az is, hogy nem lesznek osztályozók, noha ezt is indítványozták. Lényeges a szurkolók véleménye, de legalább annyira fontos, hogy a szabályoknak megfelelően járjunk el.