Bárcsak egyre több profi, bentlakásos futballakadémia működne Magyarországon! – hallható mindenfelől, amióta az MTK agárdi létesítménye létezik. A Sándor Károly Akadémia sokáig valóban páratlan, egyedüli modellnek tűnt a magyar futball nehéz viszonyai között, de mostanra a helyzet megváltozott: sorozatunkban az új kezdeményezések közül a felcsúti és a győri kollégium után a régóta működő pacsai bázist mutatjuk be.
Mirkó István
A pacsai kollégiumban mindegyik srác imádja a labdát
Mirkó István
A pacsai kollégiumban mindegyik srác imádja a labdát
„A futballt szeretni, a gyerekekkel törődni, őket nevelni… Pacsán ezt látom, ezért sok szeretettel gratulálok minden pedagógusnak, edzőnek...” – Bozsik Péter 2006. december 12-én látogatott el a Zala megyei településre, és akkor írta mindezt a kollégium vendégkönyvébe. Az internetes ajánló szerint hegyi kápolnájáról nevezetes a nagyközség, de Magyarország első focisuliját is érdemes megnézni, ha arra jár az ember.
Összehúzott nadrágszíj
A pacsai focisuli költségvetése néhány forinttal 26 millió felett van. Ebből hatmilliót a helyi önkormányzat áll, a többi a normatív támogatásból jön össze. Dőzsölésre nincs mód, különösen azóta nem, hogy amíg tavaly még 350 ezer forintot kapott az intézmény egy-egy gyerek után, az idén csupán 318 ezerrel számolhatnak. A lyukakat különböző pályázatokkal próbálják betömni – eddig csak a nadrágszíjat kellett szorosabbra húzni, a bezárás veszélye szerencsére nem fenyegeti a patinás intézményt.
A híres olasz központot szeretnék utánozni
„Ennyi volt? Azt hittem, foci is lesz…” – tűnik el a mosoly Hajmási Milán arcáról. A fiatalember csalódottsága érthető: a fotó kedvéért télidőben rövid ujjú mezbe öltöztették, kivezényelték a pályára, csináltattak vele néhány karkörzést, kicsit vezetgette a labdát – és ennyi, mehetett is vissza az iskolába. Azért a bánata nem tart sokáig: a suli előtt már anyukája várja, hogy kocsival hazarepítse. Bezzeg a többiekért nem jöttek, őket Attila bá' viszi ki a buszmegállóba, hogy elérjék a Nagykanizsára, Zalaegerszegre, Lentibe és még ki tudja, hová induló járatot. A hét végét tudniillik mindenki otthon töltheti, legközelebb a hétfő reggeli történelemórán találkoznak.
Apropó, történelem. Nem kacsa: Pacsa az AC Milan edzőcentrumát, az 1963 óta üzemelő Milanellót akarta lekopírozni, amikor 1975 őszén összekötötte az iskola működését a kollégiuméval. A nyitást persze gondos szervezés előzte meg, amint az az intézmény 25. „születésnapja” alkalmából megjelent kiadványban olvasható, hónapokon át tartott a falujárás, az ügyes gyerekek kiválasztása. Szeptemberben aztán izgatottan várták az „…első fecskék megérkezését, akik szorgalmasak és sikerre vágyók voltak”. És jöttek is: a tanévnek összesen 30 hetedik és nyolcadik osztályos nebuló vágott neki. Köztük az a Halász István, aki esztendők múltán elsőként jutott el az NB I-ig: a ZTE játékosaként szerepelt a legjobbak között. Állítja, az alapokat Pacsán kapta, tudniillik „…csak a focira kellett figyelnünk. A kemény edzések, a szakszerű képzés meghozta a gyümölcsét, hiszen végigvertük az országot”. Halász István példáját tizennégyen követték: tizenötödikként – 2006-ban – Simonfalvi Gábor debütálhatott az élvonalban. Ennek fényében a magyar Milanello megálmodóinak egyike, Gyurkó Kálmán amondó: „A Milan kiválasztási statisztikai eredményét megjavítatni nem tudtuk, de álltuk az összehasonlítást”.
Az a büntetés, ha nem focizhatnak
E helyütt mégsem vonnánk párhuzamot a Milánótól 50, illetve a Zalaegerszegtől 25 kilométerre fekvő bázisok között. Maradjunk csak Pacsánál, ahol napjainkban 45 gyerekkel foglalkoznak. A kollégium legfiatalabb lakója 11, a legidősebb pedig 14 éves: a szomszédos iskola délelőtti óráit, valamint a délutáni edzéseket ötödik, hatodik, hetedik és nyolcadik osztályos srácok látogatják. Itt is, ott is jó kezekben vannak, ami az edzéseket illeti: három szakember foglalkozik velük. És akkor ezen a ponton nevesítsünk, mert megérdemlik: ifjabb Oláh György, Méhes Tamás, valamint a fentebb említett Attila bá', azaz Tóth Attila felelős a szakmai munkáért. Rajtuk kívül gyerekfelügyelőként idősebb Oláh György és Czigány Ferencné, továbbá az intézmény vezetőjeként Grófné Csatos Andrea nélkül nem lenne Pacsa az, ami.
Óráról órára
Csak itt és csak most olvasható a pacsai kollégisták napi programja:
6.30: Ébresztő, tisztálkodás, rendrakás 7.30: Reggeli az iskolában 8.00: Kezdődik a tanítás 11.45: Ebéd 14.00: Edzés vagy tanulószoba 16.00: Edzés vagy tanulószoba 18.00: Vacsora, majd szabadfoglalkozás 20.00: Készülődés a lefekvésre 21.30: Takarodó
A 32 éve felhúzott kollégium nem egy „pacsalábon” forgó palota, de nem is olyan épület, ahol a szülők nem jó szívvel hagynák ott gyereküket. Ami az ifjúságnak fontos, az megtalálható, a számítógépterembe vagy a klubszobába csak akkor tilos a belépés, ha zárva van az ajtó, vagy ha valakinek rosszak az érdemjegyei. Egy hálóban hatan férnek el, hogy tágasabb legyen a tér, emeletes ágyakon alszanak a fiúk. A legtöbb szobát poszterek díszítik (még a 3-ast is, holott az frissen van festve; „Ezért még számolunk…” – fegyelmez Grófné Csatos Andrea, de ő sem bírja ki nevetés nélkül), a Liverpool, a Barcelona, a Milan, Ronaldinho, Pak Dzsi Szung és David Beckham nagyméretű képét éppúgy felragasztották, mint a Fradiét, az Újpestét, Gera Zoltánét és Szélesi Zoltánét. Megint a fényképész kolléga kedvében kell járni, az egyik szobát akarja „lekapni”.
„Melyik a legszebb?” – kérdi az igazgató asszony, mire harminc kéz emelkedik a magasba: „A miénk!”; „A miénk!”; „A miénk!” Egyébként le a jumbósapkával a maguk után takarító srácok előtt: szobáikban példás a rend. Ez nem véletlen: pontozzák a tisztaságot, és akinek sok „fekete” jön össze, az egy darabig csak álmában internetezhet. Azt örömmel tapasztaljuk, hogy nem a számítógépes játékok élvezik az elsőbbséget a gyerekeknél: amikor arról faggatjuk őket, hogy mit szoktak csinálni az edzés befejeztével, rávágják: „Focizunk!”
Eddig Herczeg Miklós a leghíresebb diák
Pacsán mégis azt vallják: első a tanulás, második a futball. Persze, ha lehet, összekötik a kettőt: nemrég hirdettek eredményt abban a pályázatban, amely a labdarúgásról szólt. A diákok három téma közül választhattak, minimum másfél, maximum háromoldalas dolgozatot írhattak „Az Aranycsapat”, „Ha én lennék a szövetségi kapitány” vagy „A Bajnokok Ligája” témakörben. A díjakat Bozsik Péter adta át, a Bakonyi Péter, Aracsi Ádám alkotta győztes páros éppen arról értekezett, mit tenne szövetségi kapitányként… Nos, a duó először is „…sok szeretettel küldene meghívót a kiválasztott játékosoknak”, aztán az első találkozó alkalmával „…komoly megbeszélést tartana”, majd „…elkezdene keményen dolgozni”, végül kijutna a világbajnokságra, ahol „…sajnos egy meccs becsúszott, ami vereséggel fejeződött be”, de a tornáról hazatérő válogatottat így is nagy szeretet fogadta: „…sok magyar kiabálta a repülőtéren, hogy Ria, ria, Hungária!” A vb-ről Pacsára visszatérve: a társaság egyik fele Zalából érkezett, a másik az ország más megyéiből. Sőt: határon túli játékosa is volt már a csapatnak, ő Sepsiszentgyörgy-ről keveredett ide. A leghíresebb diák Herczeg Miklós volt, a támadó nemcsak a ZTE, az Újpest és az ETO mezét viselte, hanem a nemzeti együttesét is. Emlékszik, amikor Győrbe került, bizonyítania kellett, „…mit tud ez a pacsai gyerek”. Bizonyította: első edzőmeccsén 11–0-ra nyert a csapat, nagyrészt az ő kilenc góljának köszönhetően.
A szakemberek szerint most Tóth Barnának van a legnagyobb esélye arra, hogy sokra vigye, de Hajmási Milánból is lehet „valami”. A magunk részéről mindkettejüknek, mi több, mind a negyvenötüknek szívből szorítunk. Hátha a Bakonyi, Aracsi kettős egyszer lehetőséget kap…
Amiként a dísztábla is hirdeti, a pacsai az egyik legrégebbi magyar futballakadémia