Nem bírtunk a címvédővel

Vágólapra másolva!
2006.12.14. 23:58
Címkék
A középdöntő utolsó fordulójában a magyar együttes Norvégiával találkozott, és kikapott. A mieink szombaton Svédországgal mérkőznek az ötödik helyért.
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett
Siti Eszternek (labdával) nem volt könny? dolga a norvég Karoline Breivang mellett

Utolsó napját töltötte pénteken Göteborgban a vb-bronzérmes magyar válogatott, amelyről még két napig elmondható, hogy Eb-bronzérmes is. A lányok délelőtt jó hangulatban edzettek, és Németh András szövetségi kapitány elmondta: „Minden tekintetben igyekeztünk felkészülni a Norvégia elleni sorsdöntő csatára, ugyanakkor tudjuk, hogy a torna egyik nagy esélyese lesz az ellenfelünk.”

Arról, hogy hatgólos siker kell – kellett volna – az elődöntőbe jutáshoz, nem is akart beszélni a mester, aki annyit megjegyzett: furcsa a bíróküldés, mivel két napon belül másodszor vezette ugyanaz a portugál páros a magyarok mérkőzését. „A németek elleni fiaskóért nem lehet csak a bírókat elmarasztalni, de az eddigi meccseink közül csak itt éreztem rosszindulatot” – vélekedett a kapitány.

A norvégok elleni csatára gyakorlók közül hiányzott Pálinger Katalin, aki köhögéssel és hőemelkedéssel járó megfázását kúrálta a szállodában. Lelkesen és látszólag egészségesen edzett viszont Görbicz Anita, akinek továbbra is meglevő, és olykor fájdalmat, görcsöt okozó vesekövéről a keret vezérkara annyit közölt, hogy pillanatnyilag nincs vele gond, az irányító orvosi kezelés után pályára léphet.

Norvégiának nem volt sok oka az izgalomra, hiszen játékosai tudták: csak abban az esetben maradnak le az elődöntőről, ha hat, vagy annál több góllal kapnak ki. Az Eb-n eddig látottak alapján ez a veszély nem fenyegette a Breivik-csapatot, amely legutóbb az idén áprilisban Ózdon épp 28-22-re kapott ki.
Fergeteges iramban kezdtek a csapatok, és igyekeztek néhány passz után befejezni támadásaikat. Amikor ez nem sikerült, akkor észvesztve rohantak vissza saját kapujuk elé, hogy megakadályozzák ellenfelük gyors indítását. A felállt védőfallal szemben nem sokat birkóztak a támadók, inkább sok futásra használták erejüket. Szamoránsky Piroska szigorúan őrizte Kristine Lundét, ám amikor kilépett rá, akkor Else Sörlie-Lybekk maradt szabadon középen. Támadásban Tóth Tímea volt a legveszélyesebb és legaktívabb, ezért aztán ő különösen sok ütést, lökést kapott.

A kapusokra külön is készültek az átlövők, ám mind Pálinger Katalin, mind Katrine Lunde játékán látszott, hogy ők is ismerik az ellenfél bombázóinak lövőrepertoárját. A félidő közepére megnyugtató, négy-öt gólos előnyt szerzett a kirobbanó erőben, gyorsan, agresszíven és okosan kézilabdázó Norvégia, amelynek belső védői főleg Görbicz Anitára ügyeltek. A karmester kikapcsolása viszsza is vetette együttesünk támadásainak lendületét, valamint csökkentette átütőerejét.

Németh András cserékkel igyekezett frissíteni csapatát, amelyben a betegséggel bajlódó Pálinger fáradni látszott, ráadásul a védőfal nem mindig zárt előtte tökéletesen. A félidő derekán Herr Orsolya állt a kapuba, de az áhított hatgólos magyar diadaltól fényévnyire állt együttesünk. Szűcs Gabriella védekezésben és támadásban is parádézott, ám egy-két eladott labda után könnyű gólokat lőttek az északiak.

Az egyre keményebb magyar védekezés eredményeként fordulat következett: csökkent a különbség, mert Görbicz biztos kézzel lőtte a büntetőket, Balogh Bea találatával pedig kiegyenlített csapatunk. Csak Lunde kapus bravúrjai akadályozták meg, hogy a vezetést is átvegyék legjobbjaink.
A második félidőt ismét Pálinger kezdte a kapuban, Görbiczet pedig a 33. percben az arcára mért ütéssel leterítették a norvégok. Az előkészítés nélkül ellőtt magyar helyzetek után újra és újra lerohanásból lehettek eredményesek a norvégok, akik a nyitott magyar védekezéssel szemben olykor megtorpantak. Hármas cserével próbálkozott Németh András, ám ez sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Újra nyomasztó magassági, erő- és gyorsasági fölénybe kerültek a címvédő északiak, és 24-18-as vezetésüknél a mieink időt kértek.

Majd hét góllal is vezettek a norvégok, akik egy pillanatra sem adták ki a kezükből a kezdeményezést, tökéletesen uralták a mérkőzést. A magyarokat főleg azért illette elismerés, mert nagy szívvel, utolsó erejüket megfeszítve harcoltak, ám a nagyobb tudású és erősebb vetélytárssal szemben ez most kevés volt.

Mestermérleg
Németh András, a magyarok szövetségi kapitánya: Tíz percet elrontottunk, és ez döntött. Nem tudhatjuk, milyen eredményt értünk volna el, ha valamennyi játékosunk egészséges. Pálingert a saját kérésére kellett lehívnom, mert rosszul érezte magát. Pillanatnyilag ez a realitás, két-három góllal jobbak a norvégok. Az ötödik hely nagyon értékes lehet, világbajnoki kvalifikációt is ér.

Marit Breivik, a norvégok szövetségi kapitánya: A magyarokra nagyon készültünk, és szerettük volna megakadályozni gyors indításaikat. Ez sikerült, miközben a mi gyors játékosaink eredményesek lehettek. A világ legjobb öt-hat együttese között csak kis különbségek döntenek, rettentően sok gyakorlással lehet az elitben maradni.

---- N ---- &
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik