Mesterlövészek a vízben

Amler Zoltán, Gulyás Attila, Szabó GáborAmler Zoltán, Gulyás Attila, Szabó Gábor
2006.06.16. 02:49
A magyar válogatott Romániát is könnyedén győzte le a Világkupán (14–6), így megnyerte csoportját. Mindez azt jelenti, hogy biztos résztvevője a szombati elődöntőnek, és pénteken pihenhet.
Biros Péter (10) ezen a mérkôzésen is kiválóan védekezett, ráadásul gólpasszokat adott, és kétszer késztette megadásra a románok kapusát
Meggyesi Bálint

A két vadász marcipánfigurából készült. Mindkettő egy nyulat tartott a kezében, mindkettő egy tortát hivatott díszíteni. Az ötvenkettedik születésnapját ünneplő Kemény Dénes, a magyar válogatott szövetségi kapitánya – akiről köztudott, hogy a póló mellett a vadászatért rajong –, a világ kétségkívül legjobb edzője kapta a görögök elleni meccs estéjén a csapattól. Keményről köztudott, hogy a humorérzéke sem mindennapi: „Nem véletlen, hogy két tortát adtak a srácok. Önzőek, mert jól tudták, hogy egyből nem jutna mindenkinek…”

Szóval remek a hangulat. Persze miért ne lenne az? Kettőből két meccset nyert meg eddig a társaság, látványosan vízilabdázik, a szurkolók szeretik, az időjárás egyelőre kegyes hozzá (szegény olaszok és románok szerda este hatalmas zivatarban voltak kénytelenek játszani), minden a legnagyobb rendben. Ebbe az idillbe miért pont Románia válogatottja tudna belerondítani?

A kezdés mindazonáltal a szokásos itt, a Világkupán. Az első negyedben tartja a lépést, sőt vezet is a rivális, majd a másodikban is egészen jól áll. Különösen érdekes ez akkor, ha azt vesszük alapul, hogy a montreali világbajnokságon laza tízessel gyűrte le a Kemény-alakulat (14–4)…
A mester nyugodt, védekezésnél ül a padon, a támadásoknál úgy öt métert megy előre, így csodálja a csapatát. Persze azért néha be-bekiabál, elvégre mégiscsak ő a hadvezér, mindentől függetlenül tisztában van azzal: csak idő kérdése, míg klasszisai levadásszák ellenfelüket. Az 5–4-es előny úgy jön össze, hogy Madaras Norbert három, Kiss Gergő két góllal köszön be Berttini Nenciunak. Képzeljék, mi volna itt, ha a hírhedt Benedek Tibor- féle bal kéz gazdája is a vízben lenne…?!
A 12. percben villan az első jobb kéz, méghozzá Kásás Tamás zseniális csuklója – kapus legyen a talpán, aki ennyi világsztár ellen el tudja kapni a ritmust. Nem sok ilyen van…

Éljenez a publikum, játszik a csapat, valódi show zajlik a vízben. Elképesztő, hogy harmadik ellenfelével is úgy bánik el a társaság, ahogy csak akar. Minden hangszeren kristálytisztán muzsikál, védekezésben Szécsi Zoltán vezérletével megfullasztja a rivális támadójátékát, elöl pedig… Csodálatos, ahogy ez a csapat játszik, igaz, ebben semmi, de semmi meglepő sincs. Mint ahogy abban sem, hogy Kiss Gergő próbálkozik centerben (ha ez a húzás bement volna…) – minden játékos minden poszton bevethető.

A kapitány, jól tudjuk, nemcsak a póló, hanem a lélektan, a pszichológia nagymestere is (no igen, a kettő ötvözete a megannyi dicsőség kovácsa), természetes, hogy a negyedik negyedben Jászberényi Gábornak, a cserekapusnak is megadja a lehetőséget. „Szecska” a parton megkapja a magáét (a szó pozitív értelmében, persze), az egri titán lelkesen áll a ketrec elé. És véd, nem is egyet, hátrányban is ziccert fog, minden sikerül neki. A végén egy harmadik balkezes, Kiss Csaba is betalál, naná, ő sem akar lemaradni társaitól.

Könnyed, csoportelsőséget jelentő győzelem (14–6), amely egyúttal a négy közé jutást, azaz egy pénteki szabadnapot jelent. A vastaps (és a „Szép volt, fiúk!”) jogos, és várhatóan a folytatásban csak erősödni fog. Őrületes lesz!

Fontos pillanatok
1. perc: Emberelőnyben adogat a román együttes, amikor Matei Guiman váratlanul lövésre szánja el magát. Szécsi Zoltán azonban bravúrral véd.
2. perc: Az akcógólt szerző Andrei Iosep szerez vezetést, ám gyorsan jön a kontra: emberfórban Biros Péter passzol Kiss Gergőhöz, aki Madaras Norbertet hozza helyzetbe. A Recco légiósa pontosan céloz. 1–1
3. perc: Megugrik Románia! Iosep gyönyörűen ejti át a kint álló Szécsit, majd a kiállítást centerben kibrusztoló Cosmin Radu lövi a visszakapott labdát a kapuba. 1–3
5. perc: Álomgól! Fodor Rajmund labdaszerzését követően Birosnál a labda, aki egy lóbával elsüllyeszti a kapust, majd az üresen álló Madarashoz paszszol. „Isten vagy, Norbi!” – hangzik a lelátói szólam a gól után. 2–3
6. perc: Beindul a gépezet! Kásás Tamás harcol ki ötméterest, amelyet Kiss Gergő értékesít, majd ugyanebben a percben egy kontra után ugyanő ejti át Berttini Nenciut. 4–3
8. perc: Iosep harmadik gólja után is előnnyel mehet kispihenőre a csapat, miután az első negyed végén Madarasé az utolsó szó emberfórban. 5–4
12. perc: Az első magyar jobbkezes gól: Kásás Tamás emberfórban céloz lélegzetelállító könnyedséggel. 6–5
14. perc: A román kapitány hiába kér időt, játékosai emberelőnyben kapura sem tudnak lőni, olyan jól zár a magyar védelem. Bezzeg átellenben! Szívós Márton a Birostól kapott zsugát a kapufára húzza, ám a kipattanó labdát felpöcköli a vízről, és a kapuba tolja. Parádés mozdulatsor, egyben első ízben kétgólos az előny. 7–5
16. perc: Kásás újra villan hat az öt ellen, tovább nő a különbség. 8–5
18. perc: Egy páros kiállítás során elveszítjük Varga Dánielt – Molnár Tamás büntet. A Domino centere megveri egy az egyben védőjét. 9–5
22. perc: A védekezésben elsőrangúan teljesítő Fodor Rajmund elöl is megmutatja tudását: a Kásástól kapott passzt lövi be fórban, így már öt góllal vezet a csapat! 10–5
30. perc: Jászberényi Gábor védéseit követően Kiss Gergő harcol ki ötméterest, amelyet Biros bebombáz, nem úgy, mint előtte Kásás. Persze az is bőven belefér… 12–5
32. perc: Iosep büntetőből 16 perc után lő román gólt, de az utolsó szót Kiss Csaba mondja ki: Szívóstól kapja a passzt. 14–6

Mestermérleg
Kemény Dénes, a magyarok kapitánya: Könnyű győzelmet arattunk a román válogatott ellen, bár az elején ellenfelünknek is sikerült akcióból a kapunkba találnia. Akkor még mi is visszafogottabbak voltunk, de hamar magukra találtak a játékosok, és onnan már sima út vezetett a sikerhez.

Vlad Hagiu, a románok kapitánya: Két negyeden keresztül tartottuk magunkat, aztán valami megszakadt. Azért akadtak biztató jelek a játékunkban, és úgy érzem, kitartó munkával többre is képesek leszünk. A magyarok olyanok, mintha egy másik bolygóról érkeztek volna.

4. Oroszország3322–350
---- Fodor Rajmund: – Reméltem, hogy ezen a mérkőzésen már nem úgy kezdünk, ahogy az első kettőn, de négyszer nyolc perc alatt hat-hét gólt kapni nagyon jó eredmény. Az a baj, hogy az elején nem áll össze a védekezésünk, és a gólok többségét az első két negyedben kapjuk. A folytatásban jobb elosztásra lesz szükség.

Kásás Tamás: – Megbeszéltük, hogy tanulunk az első két meccsből, ennek ellenére sikerült harmadszor is rosszul kezdeni. Ez a csapat ezt is képes megcsinálni. Az elődöntőbe már nem fog beleférni az ilyen rajt, a pihenőnapon javítani fogunk, edzünk is egy keveset, és persze nagyon várjuk a szombatot.

Kiss Gergely: – Elvárás volt magunkkal szemben, hogy mind a három csoportmérkőzést megnyerjük, és ezáltal kiharcoljuk az elődöntőt. Sikerült a három győzelem, de a játékkal nem vagyunk elégedettek, az első negyedeken bőven van javítanivaló. Biztató volt, hogy az eddigi összes ellenfelünket, még az olaszokat is sikerült felőrölni.

Madaras Norbert: – Úgy néz ki, ezen a héten rosszul kezdjük a mecscseinket. Két negyedig jól tartották magukat a románok, aztán kijött a két csapat közti tudáskülönbség. Folyamatosan van egy-két kihagyás, amit erősebb ellenfél már megbosszul, ezért főként fejben kell készülnünk a hétvégére.

Ramiro Georgescu: – Igyekeztünk jól játszani és tartani az eredményt, de a magyarok ellen ez nagyon-nagyon nehéz. Próbáltuk meggátolni a lefordulásokat, de a végére így is elhúztak, bár végső soron a világ egyik legjobb csapatáról van szó. Szerencsénk volt, hogy a harmadik helyen végeztünk a csoportban, a saját elvárásainknak tehát már megfeleltünk, de harcolni fogunk, hogy még feljebb jussunk. ---- Sokáig úgy nézett ki, hogy körbeverés lesz az A-csoport utolsó három helyén, hiszen a görögök 4–2-re vezettek az első félidő után az olaszok ellen. A taljánok azonban két-két akció- és előnygóllal 6–5-re fordítottak a harmadik felvonásban, a negyedikben pedig Luigi Di Costanzo növelte kettőre az előnyt. A hellének – Valerio Rizzo, majd Alessandro Calcaterra kiállítása folytán – kettős előnyhöz is jutottak, de Maurizio Felugo blokkolt, és az utolsó percben már nem változott az állás. Az oroszok meglepő módon pont nélkül zártak, meg sem tudták közelíteni a többieket a B-csoportban. Abban a kvartettben, ahol Szerbia-Montenegró válogatottja zárt az élen.

A-csoport: Olaszország–Görögország 7–5 (1–1, 1–3, 4–1, 1–0). G: A. Calcaterra 2, Di Costanzo 2, Mistrangelo, Bencivenga, G. Fiorentini, ill. Milonakisz 2, H. Afrudakisz, Doszkasz, J. Afrudakisz. B-csoport: Spanyolország–Oroszország 10–6 (3–1, 2–2, 2–1, 3–2). G: X. Garcia 4, Valles 2, R. Perrone 2, Martin, F. Perrone, ill. Agarkov 2, Visnyakov, Balasov, Sztratan, Halturin. Szerbia-Montenegró–Horvátország 9–8 (3–1, 0–2, 4–2, 2–3). G: Sapics 3, Gocsics 2, Pijetlovics, Nikics, Janovics, Ikodinovics, ill. Boskovic 3, Dobud, Kunac, Djogas, Komadina, Antonijevic ---- A-csoport