Bár a ferencvárosiak egyetlen s győztes gólját kezezés előzte meg, mégsem állítható, hogy a zöld-fehér együttes érdemtelenül hozta volna el a három pontot a DVTK otthonából.
Lehet eső, lehet sár, perzselheti az ember feje búbját a nap, Diósgyőrött még most is ünnep a futballmeccs. Fantasztikus látvány, ahogy a város apraja-nagyja piros-fehérbe öltözik, sálakat, transzparenseket vesz elő, és csak özönlik a nép az ódon stadion felé. Így volt ez ezen a langyos vasárnap délelőttön is, és éppen ilyen felejthetetlen volt a hangulat a lelátón: amikor a két csapat kikocogott a középkezdéshez, az egyik oldalon piros-fehér zászlóerdő emelkedett a magasba, a másik szektor pedig zöld-fehérbe borult.
Az első félidőben a Ferencváros tűnt magabiztosabbnak, Gellei Imre, aki megtalálta a jelenlegi keretből legerősebbnek ítélt tizenegyet, most is ügyesen sakkozott az övéivel, ezúttal Bojan Lazics játszott „előszűrőként” a négy hátvéd előtt, Tőzsér Dániel kapott afféle szabadabb irányítói szerepet, és az ékként előretolt Jovánczai Zoltánt az ügyesen cselező Laczkó Zsolt a bal, és a most veszélyesen futballozó Alekszandar Bajevszki a jobb oldalról támogatta. A Fradinál volt többet a labda, a diósgyőriek mindezt sok-sok szabálytalansággal próbálták megakadályozni.
Ebben az időszakban még rendkívül visszafogottnak tűnt a piros-fehér csíkos hazai csapat, Kemenes Szabolcsnak gyakorlatilag védenivalója sem akadt. Írhatnánk azt is, hogy nem érdemtelenül szerzett vezetést a Ferencváros, ha Alekszandar Bajevszki a gól előtt nem ért volna kézzel a labdához, amit a diósgyőriek is csak visszafogottan reklamáltak (amúgy is csendesen csordogált a mérkőzés, így a Fradi-tábornak még arra is volt ideje, hogy egy transzparenssel megemlékezzen egykori kedvencéről, Simon Tiborról, akinek gyilkosai még ma sem nyerték el méltó büntetésüket).
Alekszandar Bajevszki gólörömében Laczkó Zsolt is igyekezett osztozni
A szünet után aztán felpörgött a Diósgyőr, elsősorban a miskolci motor, Sipeki István vezérletével. Az apró termetű középpályás iránt már külföldről is érdeklődnek a menedzserek, s ez érthető, hiszen Tisza Tibor és Horváth Ferenc távozása óta egyértelműen ő viszi a hátán a DVTK-t. Az más kérdés, hogy nincsenek megfelelő társai. Szegény Pajkos János lecserélte az egy szem csatárt, Balás Gergelyt, ám igazi támadó nem ült a kispadon, így a középpályás Ciprian Bindert külde előre ékbe. A Diósgyőr a szünet utáni hajrával csak megijesztette a Fradit, a fővárosi csapat különösebb izgalmak nélkül őrizhette meg egygólos előnyét. Erőlködtek a miskolciak, ám az igazi megpróbáltatás Budovin-szky Krisztiánra várt, akit a hasmars parancsolt idő előtt az öltözőbe… A döntetlen igazságosabb lett volna, ám a Fradi mégsem érdemtelenül vitte el a három pontot, hiszen Gellei Imre tanítványai a mérkőzés nagy részében motiváltabban futballoztak. S manapság itthon ez is elég lehet a győzelemhez.
Túl gyakoriak a bíróbakik Nem múlik el forduló súlyos játékvezetői baki nélkül. A 24. fordulóban a Diósgyőr–Ferencváros mérkőzésen például Erdős József nézett el egy kezezést, ezzel győzelemre „segítette” a zöld-fehér együttest. Vágner László, a játékvezetői bizottság elnöke és az újjáválasztott elnökség mindent elkövet azért, hogy a bírói kar szakmai hitelessége mind erősebb legyen. A közelmúltban öt tehetséges játékvezető került az élvonalbeli keretbe, közülük az eddigi négy bemutatkozó nem vallott szégyent, nem úgy a DVTK–FTC meccset vezető Erdős József… Kérdésünkre Vágner László elmondta, Erdős József a tavaszi működése során kirívó szakmai hibát nem követett el, viszont leszögezte, Diósgyőrben jó helyezkedéssel látnia kellett volna Alekszandar Bajevszki labdaátvétel utáni, gól előtti kezezését. Így hát ezen a találkozón sajnálatos módon bakizott a bíró, és hibája befolyásolta a három pont sorsát. Vágner Lászlótól megtudtuk, hogy csütörtökön elnökségi ülést tart a JB, amelyre meghívást kaptak azok a játékvezetők és asszisztensek, akik a tavasszal nagyot hibáztak. Ilyen ülésre nem volt még példa a JB működésének történetében. ---- Pajkos János: „Fortuna nem állt mellénk”
A találkozó után Pajkos János érthetően bosszúsnak tűnt, és ezt nem is tagadta. – Ezen a mérkőzésen akár meglephették volna a Ferencvárost, nem így történt, mi ennek az oka? – Magam is úgy éreztem, hogy van esélyünk, akár a győzelemre is, ám Fortuna nem állt mellénk. A sors ezen a napon Erdős József játékvezető személyében segítette a fővárosiakat, hiszen olyan gólt adott meg, amelyet nyilvánvaló kezezés előzött meg.
– A Fradi gólja után még rengeteg idő lett volna egyenlíteni vagy fordítani, ám a Diósgyőr képtelen volt igazán felpörögni. Miért? – Az első félidőben valóban tompábbak voltunk, ám a szünet után úgy érzem, hogy veszélyesebben támadtunk. Ha a második játékrész elején góllá érik a fölényünk, most egészen más hangulatban beszélgethetnénk.
– Úgy érzi, a döntetlen igazságosabb lett volna? – Ez aligha kérdéses. Minimum az egy pontra rászolgáltunk volna.
Gellei Imre: „Próbáltunk a játékra figyelni” A Ferencváros vezetőedzője ezúttal is indulatok nélkül, higgadtan értékelte a találkozó történéseit.
– Egy héttel ezelőtt a téves bírói ítéletet említette az Újpest elleni rangadó után, most viszont elégedetten távozhat Diósgyőrből. – Próbáltunk a játékra figyelni, ám az ellenfelünk ezt a találkozó nagy részében egyszerűen nem hagyta. A diósgyőriek kisebb-nagyobb szabálytalanságokkal széttördelték a mérkőzést.
– Mi a véleménye arról, hogy Pajkos János a bíró nyakába varrja a vereséget? – Igyekeztem mindig is viszszafogottan nyilatkozni a játékvezetőkről, a múlt héten is ezt tettem. Így most sem szeretném különösebben kommentálni a bírói ítéleteket.
– Mi az oka annak, hogy a második félidőben tompábban mozogtak? – A szünet után a hazaiak tíz percig valóban nyomtak, de aztán újra kiegyenlítődtek az erőviszonyok. ---- Amikor ő játszott középhátvédet, még Miskolcot tartották a magyar futball fővárosának. S nem volt abban semmi túlzás, a hetvenes évek második felében a DVTK-ra épült az utánpótlás-válogatott, s a Miskolcon rendezett meccseken rendszerint húszezren szurkoltak. Salamon József, az 1978–79-es szezonban bronzérmet nyert együttes középhátvédje minden hazai meccsen ott van. Így volt ez a Fradi ellen is.
– Megérdemelten nyert a Ferencváros? – Dehogy is! A DVTK legalább a döntetlenre rászolgált volna, és ezt nem az elfogultság mondatja velem. Mindkettő fiatal csapat, s talán a miénk még rutintalanabb, mint a Ferencvárosé. Azt elismerem, hogy az első félidőben a vendégek jobban játszottak, koncentráltabbak is voltak, de a gól, amit lőttek, az bizony szabálytalan volt.
– Ezt egyértelműen meg tudta állapítani a lelátóról? – Egyrészt vagyok annyira rutinos, tapasztalt ember, hogy látom, amikor valaki kényes szituációban kézzel ér a labdához, másrészt azonnal hívtak telefonon az ismerőseim. Kár, hogy a bíró nem volt a helyzet ura, és ez a mozdulat gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést. Ugyanakkor mégis azt mondom, van, lehet jövője a fiatal játékosokból álló Diósgyőrnek
– Mikor lehet olyan csapata Miskolcnak, mint amelyben ön is szerepelt? – Teljesen megváltozott a világ, s benne a futball is. Én annak idején tizenhét évesen a Népstadionban még Albert Flóriánt, a Császárt fogtam, s csak egy pillanatra engedtem szabadon, máris gólt lőtt nekünk. Ma hiányoznak az egyéniségek, és ezt a gyönyörű sportágat sem szeretik annyian, mint az én időmben. De nézze csak meg, itt, Diósgyőrött most is majdnem tízezren voltak. És nem is láthattak rossz meccset, ha a szép játék hiányzott is, a küzdelemre nem lehetett panasz, s ma már ez is nagy dolog. ---- A hazaiak kapusát nem tették különösebben próbára a zöld-fehér csatárok. Almási Lászlón látszott a hosszú kihagyás, nem nagyon találta a helyét, Vitelki Zoltán erejét pedig lekötötte a védőmunka. Az együttes leghasznosabb tagja Sipeki István volt. Balás Gergely rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott. A ferencvárosiaknál Kemenes Szabolcsnak 75 percen keresztül nem kellett kapujára tartó lövést hárítania. A védelemből Balog Zoltán és Leandro emelkedett ki, az előttük játszó Lipcsei Péter hasznos produkcióval vétette magát észre. Alekszandar Bajevszki volt a mérkőzés legjobbja, remekül tartotta meg a hozzá került labdákat, kitűnően cselezett, nem tudták tartani.Tőzsér Dánielnek akadt néhány nagy lövése, Jovánczai Zoltán ugyanakkor magára hagyatottan küszködött.