Az aktívum: 128 forint…

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2006.02.17. 03:46
Címkék
Nagy bajban, sőt túlzás nélkül állítható, csődközelben van a Ferencváros. Eddig a labdarúgók és négy másik szakosztály helyzetét elemeztük, sorozatunk harmadik részében pedig a fennmaradt öt szakosztállyal foglalkozunk. Akárhogy is nézzük, a helyzet bizony továbbra is aggasztó…
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti
A ferencvárosi pólósok szép lassan a víz alá kerülnek, de a többi szakosztályt is veszély fenyegeti

Dalnoki Jenő-díjat alapítottak

A hét elején vettek végső búcsút a február 4-én elhunyt Dalnoki Jenőtől. A megemlékezést követően a Ferencváros színes hetilapja, a 100% Fradi, az elhunyt edzőlegenda családjával egyetértésben megalapította a Dalnoki Jenő-díjat. Az elismerést minden év februárjában az a ferencvárosi sportoló, edző, illetve szakvezető kapja, aki az előző esztendőben a legtöbbet tett az FTC sikereiért, felemelkedéséért.
A rendkívül nehéz anyagi helyzetben lévő FTC egyébként nem adja fel a küzdelmet a túlélésért, ezért nemcsak az adósságait igyekszik törleszteni, hanem kintlevőségeit is be akarja hajtani. Tavaly nyáron Huszti Szabolcs Franciaországba, a Metzhez szerződött, ám a kora miatt nevelési költségtérítést kell érte fizetni. A franciák eddig nem utalták át a több mint 100 millió forintnak megfelelő összeget, pedig nemrégiben az európai szövetség, az UEFA illetékes bizottsága is az FTC-nek adott igazat. Valószínű, hogy a nemzetközi szövetség (FIFA) szintén fizetésre szólítja fel a Metzet, a francia bajnokság sereghajtóját.

Szakosztálymustra
A klub szakosztályait „átvilágító” részünkben ugyanazokat a kérdéseket tettük fel öt szakosztály képviselőinek, a válaszok pedig elgondolkodtatóak…

1. A szakosztály legnagyobb sikerei (olimpiai bajnok, világbajnok, Európa-bajnok sportolók száma):
2. Hány igazolt versenyzőjük van az utánpótlás-korosztályban és a felnőttek között, illetve hány edzőt foglalkoztatnak?
3. Kik a fő támogatóik?
4. Mennyi a költségvetésük?
5. Ebből mennyi származik a klubtól?
6. A klub teljesíti-e a beígért támogatást?
7. Pozitív vagy negatív mérleggel zárták-e a múlt évet?
8. Ha negatív, akkor kinek tartoznak?
9. Jellemezze néhány mondatban, milyen az általános helyzet az önök szakosztályánál?

Birkózás
1. Olimpiai bajnok: Szilvásy Miklós, Sike András; világbajnok: Komáromi Tibor, Gáspár Tamás; Európa-bajnok: Papp László, Gál Henrik, Balla József, Bíró László, Gáspár Tamás, Komáromi Tibor; legjobb eredmények: 6x országos csapatbajnok.
2. Felnőtt: 6, utánpótlás: 70, edző: 2 főállású + 2 mellékfoglalkozású.
3. „A Jóisten”, a birkózás ugyanis nem „adható el”, a Szigetmobil Kft. – a szakosztályelnök, Szilágyi János cége – viszont segít a túlélésben.
4. A szakosztály most 6-7 millióból vegetál – a normális szintű munkához 16-20 millió kellene évente.
5. Az idén még semmi, tavaly 2 millió.
6. 9.6 milliót kellene kapniuk évente, ehelyett jut, amennyi jut, tavaly például 2 millió.
7. Takaréklángon.
8. A versenyzőknek nem tartoznak, hiszen ők nagyon keveset keresnek (a felnőtt magyar bajnok, vb-pontszerző, olimpiai kerettag versenyzők havi 80 ezret, a többi felnőttversenyző 40 ezret, az edzők főállásban minimálbért plusz benzinköltség-térítést, mellékállásban csupán a benzinköltség-térítést könyvelhetik el).
9. „A versenyzőinket, ígéretes fiataljainkat, Kliment Lászlót, Bácsi Pétert, Kun Renátót, Fodor Zoltánt szinte naponta bombázzák más klubok az ajánlataikkal, legutóbb Dreschler Attilát vesztettük el, aki a Váci Formába igazolt. Nem várhatjuk el a versenyzőinktől, hogy a klubhűséget szem előtt tartva, ingyen versenyezzenek. A felnőttszakosztály a megszűnés szélén áll, ha minden így marad, jövőre csak gyerekek birkóznak nálunk.” – Sike András kötöttfogású edző.
Értékelés: Pozitívumként könyvelhető el, hogy nincs tartozás, de a szakosztály így is csak vegetál.

Kerékpár
1. Olimpiai bajnok: –; világbajnok: –; Európa-bajnok: –; legjobb eredmények: országos csapatbajnok, az olimpiai és világbajnoki számokban nyolc felnőttbajnoki cím.
2. Felnőtt: 24, utánpótlás: 15-20, edző: a felnőtteknél egy (főállásban), az utánpótlás korosztályban egy (mellékállásban).
3. Opel Gaál, Elastic sportszergyártó cég.
4. 18-20 millió forint.
5.
6.
7. Se haszon, se tartozás.
8.
9. „Amikor két éve átvettem a szakosztály irányítását, feketén-fehéren láttam, hogy egy fillért sem kapunk majd a klubtól… Hogy akkor miért fogtam hozzá? Mert szeretem a klubot. Igyekeztem profi mentalitású emberekkel körülvenni magam, ez sikerült is, és ami nagyon fontos: egyikünk sem a Fradiból él, hanem érte. Szakosztályunk nyugodt szigetnek számít a klubnál, és bár a mi helyzetünk sem rózsás, becsületes munkával talpon tudunk maradni.” – Bodnár József szakosztályelnök.
Értékelés: A kerékpározók keményen dolgoznak – eddig sikerrel – azért, hogy ne tartozzanak.

Női torna
1. Olimpiai bajnok: –; világbajnok: –; Európa-bajnok: –; Universiade, Európa- és világbajnoki helyzetteik vannak.
2. Felnőtt: 45, utánpótlás: 30-40 óvodás, edző: 3.
3. A Bunge Zrt., így a nevük 2005-től FTC-Floriol női torna szakosztály.
4. 5.5 millió forint.
5. Tavaly 880 ezer Ft-ot kaptak a klubtól a FOTEX-perből nyert pénzből. Az idén még nem volt szó a szakosztályok költségvetéséről, csak a focisták óriási hiányairól.
6. Nincs rend, tavaly 2.2 milliót ígért a klub, de csak 880 ezer forintot utalt át.
7. Az évet 128 forint többlettel zárták.
8. A szakosztálynak nincs adóssága. Komolyan veszik, hogy csak annyit költenek, amennyi pénzük van. Szerény keretek között léteznek, örülnek, hogy az előző évet sikerült túlélniük.
9. „Bár hosszú évek óta élünk létbizonytalanságban, minimálbéres fizetéssel, szeretjük a gyerekeket, a sportágunkat. Ha nem lesznek edzők, hiába lesz sportpálya, ki fogja oktatni a gyerekeket, ki neveli őket az egészséges életmódra? A személyi tényező a legfontosabb! Harminc éve dolgozom az FTC-ben, örömmel tenném továbbra is. A nálunk tornázó kislányok átlagéletkora tizenegy-tizenkét év. Ők nem éreznek sokat a klub nehézségeiből, csak egyszerűen szeretnek tornázni.” – Bathó Márta szakosztályvezető.
Értékelés: A klub helyzetére mi sem jellemzőbb, mint a női tornászok éves eredménye: +128 forint…

Férfitorna
1. Olimpiai bajnok: Magyar Zoltán; világbajnok: Magyar Zoltán; Európa-bajnok: Magyar Zoltán. Az FTC az 1964-es tokiói olimpia óta minden ötkarikás versenyen részt vett a sportolóival
2. Felnőtt-tornászaik közül 4 fő minimálbérrel szerződésben, a másik 4 versenyző amatőr státusban áll a válogatott keret rendelkezésére. Az utánpótlásnál (ifjúsági, kadett, serdülő, gyerek) a 83 igazolt versenyzőjük a korosztályos válogatottak 50-60%-át adják. Két főfoglalkozású, négy mellékállás- és három segédedzőt foglalkoztatnak, szintén arcpirítóan kevés fizetéssel.
3. A szakosztály a névadója, az Ybl Tervező és a további szponzorok jóvoltából létezik még, mert az egyesület az általa vállalt támogatást két éve nem tudja előteremteni. Az FTC 2005 júliusában tudott utoljára fizetést folyósítani, azt is a szakosztály szerezte meg. A tartozásaik (összesen kb. 7 millió Ft)
rendezhetőek lennének, ha az egyesület tudná teljesíteni a szakosztállyal szembeni tartozását, amely az éves költségvetésük egyharmad részét fedezné.
4.
5.
6.
7.
8.
9. „Edzőink, versenyzőink minden problémát félretéve, iszonyatos erőfeszítéssel, becsületesen dolgoznak, nem hagyják, hogy mások – állami sportvezetőség, klubvezetők – tönkretegyék a hosszú évek eredményes munkáját.” – Dölle Zsolt szakosztályvezető.
Értékelés: A férfi tornászok nem szívesen beszélnek a helyzetükről, s gyaníthatóan nem azért, mert olyan rózsás lenne.

Vízilabda
1. Legjobb eredmények: 21x országos bajnok, 17x Magyar Kupa-győztes, 2x KEK-győztes, 2x Szuperkupa-győztes.
2. Felnőtt: 14, utánpótlás: 120-140, edző: 8.
3. Betonút Rt., Erdért Rt., Raiffeisen Ingatlan, Weisstechnik.
4. 90-100 millió forint.
5. Tavaly októberben kaptak 9 milliót, de ezt is a korábban elmaradt juttatások részleges pótlásaként.
6. Nem, az októberi utalás előtt több mint egy évig semmit sem kaptak.
7. Negatív.
8. Kizárólag a játékosoknak tartoznak, mintegy négyhavi jövedelemmel.
9. „Tény, a tartozások tükrében nehéz elvárni a játékosoktól, hogy mindig a maximumot hozzák ki magukból, ugyanakkor úgy vélem, ez nem lehet mentség az időnkénti rossz teljesítményre. Akár a klub nagyban, kicsiben a szakosztály is megkezdte az új alapok lerakását, rendbe tesszük a dolgainkat. Ennek első lépése volt a kft.-vé alakulás.” – Tóth Frank szakosztályvezető.
Értékelés: A klubnak sok sikert hozó vízilabdázók is nagy bajban vannak.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik