Paul Tergat 1992-ben mezei futóként robbant be a világ élvonalába, s mindeddig ő az egyetlen, aki ötször egymás után győzni tudott a mezeifutó-világbajnokságon. A 36 éves futót e-mailben kerestük meg, s a 13 éve a legjobbak közé tartozó atléta készséggel válaszolt a kérdéseinkre.
Imago
Paul Tergat büszkén, mosolyogva pózolt a két évvel ezelôtti berlini maratoni versenyt követôen a világcsúcsidôt jelzô idômérô mellett
Imago
Paul Tergat büszkén, mosolyogva pózolt a két évvel ezelôtti berlini maratoni versenyt követôen a világcsúcsidôt jelzô idômérô mellett
Paul Tergat Atlantában és Sydneyben 10 000 méteren szerzett ezüstérmet, és 1997-ben világrekordot (26:27.85) állított fel ezen a távon, 1998-ban félmaratonin futotta minden idők legjobbját (59:17). Maratonin 2001-ben indult először, s két évvel debütálása után Berlinben 2:04:55 órával világcsúcsot ért el. Legújabb sikerének azt tartja, hogy a munkájával ő is hozzájárult ahhoz, hogy 2007-ben Mombasa rendezheti a mezeifutó-világbajnokságot.
Paul Tergat
Született: 1969. június 17., Kabarnet Magasság/súly: 182 cm/62 kg Állampolgársága: kenyai Sportága: atlétika Versenyszáma: 5000 m, 10 000 m, félmaratoni, maratoni Egyéni csúcsai: 12:49.87, 26:27.85, 59:17, 2:04:55 Legjobb eredményei. 10 000 m: 2x olimpiai 2. (1996, 2000), 2x vb-2. (1997, 1999), vb-3. (1995). Mezei futás: 5x világbajnok (1995–99), vb-3. (2000). Félmaratoni: 2x világbajnok (1999, 2000)
– Kenyában sorra tűnnek fel a tehetségesnél tehetségesebb futók, ám egyikük pályafutása sem volt ilyen hosszú. Mi a titka a sikerének, mennyit edz, mennyit versenyez egy évben? – Minden sikeres vállalkozás legfőbb titka a fegyelem – felelte Paul Tergat. – Mindig a célomra összpontosítottam, és arra, amit az elérése érdekében meg kellett tennem. A fegyelmezettség segített át azokon a csalódásokon, amelyeket egy-egy vereség után éreztem. Önuralomra volt szükségem ahhoz, hogy ne engedjek olyan csábításoknak, amelyek gyors, de rövid távú sikerekhez vezettek volna. Képes vagyok keményen és kitartóan edzeni, azt hiszem, erre a küzdelmes gyerekkorom, majd a katonaság tanított meg. Az, hogy mikor mennyit tréningezem, attól függ, milyen viadalom lesz. A maratonira való felkészülés nagyon kemény munka, de megtérülő befektetés. Amióta ezen a távon indulok, kevesebbet versenyzek, hiszen az ember csak néhány maratonit vállalhat egy évben. Az utóbbi időben sérülés miatt a rövidebb távokon is kevesebbet rajtoltam.
– Manapság pályán már egyáltalán nem versenyez. Mi ennek az oka? – Szerencsésnek mondhatom magam, hogy a pályán szép sikereket értem el, de új kihívásokat kerestem. Büszke vagyok a korábbi eredményeimre, arra, hogy rövidebb és hosszabb távokon is jó időket futottam. Ezerötszázon 3:42.3 percet tudtam, tízezren pedig világcsúcsot értem el. Ez jó alapot jelentett a maratonihoz.
– Mi pályafutásának eddigi legemlékezetesebb pillanata? – Természetesen a sydneyi tízezres döntő, amelyben óriási hajrában kaptam ki az etióp Haile Gebrselassie-tól. Ez volt az olimpiák történetében tízezer méteren a legszorosabb befutó, csupán kilencszázad másodperc volt a különbség kettőnk között.
– Korábban azt mondta, hogy Athén után nem szerepel már hazája válogatottjában. Az, hogy Mombasa rendezheti a mezeifutó-világbajnokságot, nem befolyásolja az elhatározását? Nem szeretne hazai közönség előtt világversenyen indulni? – Az athéni olimpia volt az utolsó szereplésem a válogatottban, maratonin tizenegyedik lettem. A mombasai mezeifutó-világbajnokság sikere nagyon fontos nekem, boldog vagyok, hogy az esemény házigazdái lehetünk, ezért a lebonyolításában aktív szerepet vállalok. De már nem állok rajthoz.
– Pekingben már nem indul, maratonin világcsúcstartó, mit szeretne még elérni? – Csupán részese szeretnék lenni a versenyeknek, és segíteni akarok a többieknek abban, hogy valóra váltsák álmaikat.
– A világélelmezési programban is fontos szerepet vállalt. Mi késztette erre? – Nyolcévesen én is támogatottja voltam e programnak. Ennek jóvoltából kaptam enni az iskolában, s ennek köszönhetem, hogy be tudtam fejezni a tanulmányaimat. Az, hogy enni kaptunk, arra ösztönzött minket, hogy iskolába járjunk, és teli hassal figyelni tudtunk az órán. Ezért olyan fontos számomra, hogy részt vegyek a program munkájában, küzdjek az éhezés ellen.