Igen rangos elismerésben részesült Kállai Gábor. A 2002-ben a magyar válogatottat szövetségi kapitányként olimpiai ezüstig vezető nagymester a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) 24-én véget ért drezdai kongresszusán megkapta a senior trainer címet. Ennek értékét jól jelzi az, hogy Kállaival együtt olyan nagyságok kapták meg a titulust, mint Lékó Péter egykori szekundánsa, a német Artur Juszupov vagy az ausztrál Ian Rogers. Az sem mellékes, hogy a világon alig negyvenen büszkélkedhetnek a főedző címmel.
- Mivel érdemelte ki ezt az elismerést? - Az az igazság, hogy bárki jelentkezhetett, akit hazája szövetsége támogatott - mondta Kállai. - Más feltétele nem volt, így csak azt kellett megvárni, hogy miként dönt a FIDE. Konkrétan az edzői bizottság javaslatára a végrehajtó bizottság ítélte meg a címet.
- Milyen kiváltságokat szerzett ezzel? - Gyakorlatilag semmilyet, de úgy hírlik, hogy ez a helyzet változni fog, és hamarosan az ilyen titulusoknak már nem csupán jelképes értékük lesz. A FIDE ugyanis be akarja vezetni azt, hogy a jövőben csak bizonyos feltétlek teljesülése esetén működhessen valaki szövetségi kapitányként a szervezet által rendezett eseményeken, tehát mondjuk, az olimpián. Nagyjából olyan rendszert kell elképzelni, mint amilyet a labdarúgásban alkalmaznak, el kell érni egy adott szintet, hogy valaki csapatvezetőként tevékenykedhessen.
- Úgy tudom, hogy a senior trainer címe meglehetősen kevés magyarnak van. - Igen, itthon eddig mindössze Lékó Péter főedzője, Arsak Petroszjan, továbbá Alekszandr Csernyin és a jelenleg amerikai színekben versenyző Polgár Zsuzsa kapta meg. Ezért különösen nagy öröm számomra, hogy mostantól én is közéjük tartozom.