Honnan tudták, hogy pont erre a napra kell tenni a női rúdugrás döntőjét? Ki érezte meg, hogy pénteken végre nem esik majd az eső, és így Jelena Iszinbajeva megugorja az újabb világrekordot? Mert az orosz rúdugrónőn nem múlt. Ô sokkal többre is képes, ezt most már mindenki tudja, de az eső még őt is megzavarhatta volna. De végre megkegyelmeztek az égiek.
Jelena Iszinbajeva a világcsúcsért százezer dollárt vehetett át – ez éppen kétszer annyi, mint amennyit más versenyeken a rekordjavításért kap
Jelena Iszinbajeva a világcsúcsért százezer dollárt vehetett át – ez éppen kétszer annyi, mint amennyit más versenyeken a rekordjavításért kap
Az NSO ajánlja:
10. IAAF ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG. HELSINKI, 2005. AUGUSZTUS 6-14.
Más esetben nem mondanánk a szeles és húszfokos időre, hogy ideális atlétaidő, de Helsinkiben ez most kifejezetten jónak számított. A női rúdugrókat azonban ugyanúgy zavarta a szél, mint egy nappal korábban a férfiakat, és nagyon sokat hibáztak. Egyedül Iszinbajeva ugrott biztosan. Már 470 centiméterrel megnyerte a versenyt, onnan 501 centi- méterre, világcsúcsmagasságra emeltetett. Az első kísérletét elrontotta, másodszorra azonban magasan röppent át a léc felett.
"Nem zavart, hogy egyedül maradtam, a szél volt ma az igazi ellenfelem - magyarázta Iszinbajeva. - Hogy az idén mit érhetek még el? Szerintem 502 vagy 503 centimétert. Még öt versenyem van, de a világbajnokság volt a legfontosabb, úgyhogy nem tudom, mi lesz. Az, amit mondogatok magamnak, mielőtt elindulok, túl személyes ahhoz, hogy eláruljam."
Iszinbajeván kívül csak a lengyel Monika Pyrek jutott át a 460 centiméter felett, hárman ugrottak 450-et, s az idén a ranglistán második Anna Rogowska 435 centiméterrel lett hatodik.
Éremtáblázat:
Ország
A
E
B
Egyesült Államok
11
7
2
Oroszország
4
4
5
Etiópia
2
2
1
Svédország
2
–
1
Jamaica
1
3
1
Kuba
1
3
–
Fehéroroszország
1
2
–
Franciaország
1
1
3
Észtország
1
1
–
Hollandia
1
1
–
Németország
1
–
2
Bahama-szigetek
1
–
–
Bahrein
1
–
–
Ecuador
1
–
–
Katar
1
–
–
Litvánia
1
–
–
Uganda
1
–
–
Marokkó
–
2
–
Kenya
–
1
3
Csehország
–
1
2
Lengyelország
–
1
1
Spanyolország
–
1
1
Kína
–
1
–
Norvégia
–
1
–
Portugália
–
–
2
Ghána
–
–
1
Japán
–
–
1
Kanada
–
–
1
MAGYARORSZÁG
–
–
1
Mexikó
–
–
1
Olaszország
–
–
1
Románia
–
–
1
St. Kitts és Nevis
–
–
1
Ötödik világbajnoki aranyát szerette volna megnyerni 110 méteres gátfutásban az amerikai Allen Johnson, a kínai Liu Hsziang pedig az olimpia után Helsinkiben is győzni akart. Ám egyikük vágya sem teljesült, az idei ranglistavezető Ladji Doucouré lett a világbajnok. A francia gátas a többiekhez hasonlóan rajtolt, de az első gáttól látszott, hogy ő a legbiztosabb. Lépésről lépésre szerzett előnyt riválisaival szemben, s csak az utolsó gátat döntötte fel. A második hely Liu Hsziangé lett, Johnson, aki tízből hat gátat vert, harmadikként ért célba.
"Nem találok szavakat arra, hogy elmondjam, mit érzek - lelkendezett Doucouré. - Bizonyítani akartam, hogy az idén valóban én vagyok a leggyorsabb, és ez most sikerült."
Férfi 400 méteren az olimpiai bajnok Jeremy Wariner célja nemcsak az volt, hogy győzzön, hanem hogy egyéni csúcsát 44 másodperc alá szorítsa le. Minden úgy alakult, ahogyan eltervezte: a célegyenesbe már biztos előnnyel érkezett, az utolsó százon is alig lassult, ideje 43.93 másodperc lett.
Női 200 méteren Veronica Campbell, a jamaicai olimpiai bajnok fergetegesen kezdett a hetes pályán, olyannyira, hogy a kanyarból kijőve néhány lépést a nyolcason tett meg. A francia Christine Arron az ötösön szintén jól szaporázta, 170 méternél ő vezetett. Campbell a negyedik helyen futott, az amerikai Allyson Felix és Rachelle Boone-Smith előrébb tartott. Az utolsó métereken Felix biztosan győzte le Arront, akit az utolsó pillanatban Boone-Smith is befogott.
"Amikor kijöttünk a kanyarból, kicsit megijedtem - vallotta be Felix. - De tudtam, hogy a táv végén jó vagyok, ezen sokat dolgoztunk az edzőmmel, Bob Kersee-vel."
Justin Gatlinnak nem lesz harmadik aranyérme. Hiába van az amerikaiaknak a legtöbb jó vágtázójuk, hiába arattak 200 méteren négyes győzelmet, ha váltani még mindig nem tanultak meg. A 4x100 méteres síkfutás első előfutamában az amerikaiaknál Mardy Scales kezdett, de a botot nem tudta átadni Leonard Scottnak. A 100 méteren hatodik helyen végző futó megfogta ugyan a botot, de nem elég erősen, s az lepottyant a földre. Maurice Greene - ő lett volna a befutó - hiába melegített be, ezen a világbajnokságon végül a váltóban sem jutott szóhoz. A második futamban a lengyelek estek ki, ők a második váltást rontották el.
"Három hete vagyunk itt, sokat gyakoroltuk a váltást, egyszer sem rontottuk el - kesergett Scales. - Tudtuk, hogy gyorsak vagyunk, ezért egyetlen feladatunk volt, hogy a bot körbemenjen."
Az orosz nők is biztosan sokat gyakoroltak, mégis ugyanígy jártak, vagyis ők sem lehetnek ott a döntőben.
Már a táv elején elszökött a mezőnytől az 50 kilométeres gyaloglásban az orosz Szergej Kirdjapkin, aki eddigi legjobbjához képest erős iramban kezdett. Ám nem számította el magát, tartani tudta ezt az iramot, s élete első nagy versenyén egyéni csúcsát három perccel megjavítva 3:38:08 órával győzött.
"Ha sütött a nap, ha esett, én edzettem - mondta Kirdjapkin -, ezért mindenféle időjárásra felkészültem. De szerencsém volt, ma kellemes időben versenyezhettünk."
Női kalapácsvetésben a kubai Yipsi Moreno került a legjobb eredménnyel, 70.88 méterrel a nyolcas döntőbe, ahol aztán nemcsak ő, hanem még hárman dobtak ennél nagyobbat. A legmeszszebbre az olimpiai bajnok Olga Kuzenkova kalapácsa szállt, az orosz versenyző 75.10 méterrel lett első. A magyar csapatból utolsóként lépett pályára ezen a délelőttön a magasugró Boros László és a gerelyhajító Szabó Nikolett. Boros 215 centimétert ért el, Szabó 55.17 métert dobott, ezzel nem jutottak tovább. ---- A 28 éves négyszázasra, Tonique Williams-Darlingra tavaly ragyogott rá a szerencse, vagy inkább tavaly érett be munkájának a gyümölcse. A bahamai futónő 49.07 másodpercre javította egyéni legjobbját, az idény során a szeptemberi világdöntőig veretlen volt, vagyis győzött az olimpián és az összes Golden League-viadalon. Szerencséjére abban az évben a női 400 méter éppen GL-szám volt, s rajta kívül csak a hármasugró Christian Olsson nyert a sorozat minden versenyén. Azaz ők ketten osztoztak a jackpoton. Ez Williams-Darlingnak 500 ezer dolláros bevételt jelentett, és egyes források szerint ezzel tavalyi keresete elérte az egymillió dollárt. Az idén, a világbajnokság előtt nem uralta úgy a mezőnyt, mint tavaly, Helsinkiben azonban - igaz, óriási küzdelemben - a világbajnoki aranyat is megszerezte.
- Az, hogy az olimpia után itt is győzni tudtam, történelmi pillanat a bahamaiak számára - mondta a verseny után. - Nem volt egyszerű megismételnem az egy évvel ezelőtti sikert. Az olyan év után, mint amilyen a tavalyi volt, ugyancsak megviseli az embert, főként pszichésen. Nehéz volt így felkészülni erre az idényre, ám két héttel ezelőtt ismét éhes voltam a győzelemre.
- A keresete tette elégedetté? - Természetesen kellemes érzés ötszázezer dollárt nyerni, de ez nem változtatott meg. Persze, ha kívülről nézném a történteket, én is azt mondanám: na, itt egy gazdag ember. De nem a pénz inspirál, hanem a győzni akarás.
- Az aranyérme után ünnepelt? - Nagyot aludtam, mivel a versenyek előtt erre képtelen vagyok. Majd otthon ünnepelek. Arra azonban még várni kell. Az atlétikában őszig tart a versenyszezon. Addig itt leszek Európában, és csak októberben utazom haza. De tegnap már a családom minden tagjával beszéltem telefonon. Tudom, hogy nekik mit jelent az első helyezésem, bár az olimpia előtt nem gondoltam volna, hogy a győzelmemmel másoknak is ilyen nagy örömöt szerzek.
- Miként került az atlétikai pályára? - A Bahamákon az atlétika a kultúra része, én is kisgyerek korom óta futok. A középiskola után az Egyesült Államokba kerültem egyetemre, ott lett belőlem igazi versenyző. Úgy vélem, ez segíthetné legjobban a bahamai fiatalok fejlődését is, ezért ha visszavonulok, a szövetségünknél dolgozva szeretném őket is ösztöndíjakhoz segíteni.
- Minek köszönheti, hogy az utóbbi években ilyen nagyot fejlődött? - Inkább kinek: az edzőmnek, Steve Riddicknek. Öt évvel ezelőtt ismertem meg.
- Miként jellemezné önmagát? - Nagyon céltudatosan, elszántan dolgozom azért, hogy álmaimat valóra váltsam. A győzelemhez azonban nem csak ez kell. Hiszek Istenben, ő egész pályafutásom alatt mellettem állt. ---- Vétettek-e a csehek a doppingszabályok ellen, vagy sem? Erről vitatkoztak tegnap egész nap az IAAF jogi és orvosi bizottságának a tagjai. A Helsingin Sanomat című újság ugyanis szenzációként tálalta, hogy a tízpróbázó Roman Sebrle és Tomás Dvorák a befejező 1500 méter előtt a pihenőszobában szemtanúk előtt infúziót kapott, s úgy vélte, ezért a versenyzők eredményeit megsemmisíthetik.
"A szabályzatunk azt mondja ki, hogy a verseny alatt akkor történhet orvosi beavatkozás, ha a versenyző egészsége veszélyben van - magyarázta Gyulai István, az IAAF főtitkára. - Az azonban nincs részletezve, hogy ezen mi értendő. A negyvenfokos láz vagy a veszélyes kimerültség. Egy biztos, bármilyen állásfoglalással meg kell várni a doppingvizsgálatok eredményét.
Mindkét versenyzőtől vettek vért is, és vizeletmintát is, ha ezek tesztelése negatív eredményt hoz, nehéz lenne a versenyzők eltiltását indokolni. Mivel nem szeretnénk tévedni, a vérmintákat Lausanne-ba küldtük, abba a laborba, amelyik ezeknek az elemzéseknek a specialistája. Remélem, a hét vége ellenére mihamarabb megismerjük az eredményt."
"A zsűrihez a szabályokban előírt határidőig nem érkezett hivatalos óvás, ezért az ügy nem tartozik hozzánk - mondta Mátraházi Imre, a technikai bizottság vezetője. - A szabályok alapján az atléták a verseny alatt csak az orvosi delegátus által jóváhagyott doktor segítségét vehetik igénybe még akkor is, ha jogos a beavatkozás. Pillanatnyilag arról is vitatkoznak a jogászok, hogy a hivatalos akkreditációval rendelkező csapatorvosok ilyennek minősülnek-e. A pihenőhelyiségekbe a versenyzőkhöz hivatalosan is be lehet menni, minden csapat kap egy belépőt, s azt küld be az atlétához, akit akar."
"Tízpróbázóink glükózt kaptak, és jogos volt a beavatkozás, amelyet legalább tízen láttak - bizonygatták sajtótájékoztatón a cseh csapat vezetői.
- A glükóz nincs doppinglistán, s a szabályok szerint, ha a versenyző egészsége veszélyben forog, azonnal kaphat orvosi segítséget. Itt erről volt szó, mindkettőjük vércukorszintje veszélyesen alacsony volt."
"Az intravénás infúziót abban az esetben tiltják, ha befolyásolja a doppingvizsgálat eredményét - mondta az IAAF szóvivője. - Az első elemzések azt mutatják, hogy nem hígultak fel a minták."
"Volt már példa arra, hogy a pihenőszobában valaki infúziót kapott - mondta Zsivoczky Attila, aki Sebrle mögött bronzérmes lett. - Ezúttal nem tudom, mi történt, az ezerötszáz előtt ugyanis csak magamra figyeltem, nem láttam, mit csinálnak a többiek, és hogy ki volt ott. Korábban egyébként a két nap között én is kaptam infúziót, s májusban a götzisi viadal után is szerettem volna élni a lehetőséggel. Akkor azonban azt a választ kaptam, hogy ezt már nem lehet. Mérges is lettem, mert nem értettem, miért ne lehetne. Biztos vagyok abban, hogy a cseh tízpróbázók nem követtek el doppingvétséget." Szinte mindennapos eset, hogy egy tízpróbázó a befejező szám előtt infúzót kap, s abban általában nem csak glükóz van, C-vitamint és különböző sókat is tartalmaz a keverék. ---- Nem hajtotta ki magát A diszkoszvetésben győztes, 37 éves Franka Dietzsch 1986-ban dobta először 60 méter fölé a diszkoszt (64.34). Bár a római vb-re utazó csapatban még nem kapott helyet, 1991-től ott volt minden olimpián és világbajnokságon. Edzője szerint hosszú pályafutásának titka, hogy nem hajtotta ki magát. "1996 óta naponta csak egyszer edz, nincs »túlfűtve«, mint sokan mások, megtalálta az egészséges egyensúlyt a sport és a magánélete között" - mondta Dieter Kollark.
Véletlenül futott gyorsan A 400 méteres gátfutás világcsúcstartója, Julija Pecsonkina a többiekhez képest mindig erősen kezd. Előfordult már, hogy annyira elfutotta magát, hogy a célegyenesben könnyedén mentek el mellette ellenfelei. Ezúttal az előfutamban az erős kezdést erős folytatás követte (53.77), ám mint kiderült, nem ez volt a terve: "Könnyen futottam, talán ezért nem vettem észre, hogy az időm egy másodperccel jobb annál, mint amit el akartam érni. Az időjárás zavart meg, a hidegre koncentráltam, ezért futottam túl gyorsan." ---- Az olimpiai és világbajnok Dwight Phillipstől nehéz lesz elvenni az újabb győzelmet, hiszen az amerikai távolugró a selejtezőben első kísérletére 859 centimétert ugrott. Igaz, erős hátszél (+3.3) segítette, de az, hogy a következő eredmény 822 centiméter volt, az esélyekről mindent elmond. A női 400 gát aranyérmét Julija Pecsonkina csak elveszítheti, ha okosan versenyez, világbajnok lehet. Bravúrra készülnek az etióp Dibaba nővérek, a tízezer méter után ötezren is szeretnének mindketten felállni a dobogóra. Honfitársuk, az olimpiai bajnok Meseret Defar is ott lesz a mezőnyben, teljes lehet tehát az etióp siker. A férfi 4x100 aranyáért a britek, a franciák és a trinidadiak vívnak majd nagy csatát, mivel az amerikaiak az előfutamban rossz váltás miatt kiestek.
A MAI MÛSOR 13.20: férfi maratoni, döntő. 17.40: női súly, döntő. 18.05: női 400 gát, döntő. 18.30: férfi 4x400 m, előfutamok. 18.45: férfi távol, döntő. 19.10: női 5000 m, döntő. 19.40: női 4x100 m, döntő. 20.05: női 4x400 m, előfutamok. 20.40: férfi 4x100 m döntő
A DÖNTÔK TOVÁBBI PROGRAMJA Vasárnap. Férfiak: 800 m, 5000 m, magas, 4x400 m. Nők: 1500 m, maratoni, gerely, 4x400 m ---- Döntők
Férfiak. 400 m. Világbajnok: Jeremy Wariner (Egyesült Államok) 43.93 (a világ idei legjobbja), 2. Andrew Rock (Egyesült Államok) 44.35, 3. Tyler Christopher (Kanada) 44.44, 4. C. Brown (Bahama-szigetek) 44.48, 5. T. Benjamin (Nagy-Britannia) 44.93, 6. B. Simpson 45.01, 7. D. Williamson (Egyesült Államok) 45.12, 8. J. Steffensen (Ausztrália) 45.46.
110 m gát (-0.2). Vb: Ladji Doucouré (Franciaország) 13.07, 2. Liu Hsziang (Kína) 13.08, 3. Allen Johnson (Egyesült Államok) 13.10, 4. D. Arnold (Egyesült Államok) 13.13, 5. T. Trammell (Egyesült Államok) 13.20, 6. J. Brown (Egyesült Államok) 13.47, 7. M. Wignall (Jamaica) 13.47, 8. M. F. Inocencio (Brazília) 13.48.
50 km gyaloglás. Vb: Szergej Kirdjapkin (Oroszország) 3:38:08, 2. Alekszej Vojevogyin (Oroszország) 3:41:25, 3. Alex Schwazer (Olaszország) 3:41:54, 4. T. Nymark (Norvégia) 3:44:04, 5. Csao Cseng-liang (Kína) 3:44:45, 6. O. Zepeda (Mexikó) 3:49:01, 7. R. Magdziarczyk (Lengyelország) 3:49:55, 8. Jamazaki J. (Japán) 3:51:15
Nők. 200 m (+0.2). Vb: Allyson Felix (Egyesült Államok) 22.16, 2. Rachelle Boone-Smith (Egyesült Államok) 22.31, 3. Christine Arron (Franciaország) 22.31, 4. V. Campbell (Jamaica) 22.38, 5. L. Colander (Egyesült Államok) 22.66, 7. K. Gevaert (Belgium) 22.86, 8. C. Mothersill (Kajmán-szigetek) 23.00.
Rúd. Vb: Jelena Iszinbajeva (Oroszország) 501 (világcsúcs, régi: 500, Iszinbajeva, London, 2005), 2. Monika Pyrek (Lengyelország) 460, 3. Pavla Hamácková (Csehország) 450, 4. T. Polnova (Oroszország) 450, 5. Kao Su-jing (Kína) 450, 6. D. Ellis (Kanada) és A. Rogowska (Lengyelország) 435-435, 8. V. Boslak (Franciaország) 435. Kalapács. Vb: Olga Kuzenkova (Oroszország) 75.10, 2. Yipsi Moreno (Kuba) 73.08, 3. Tatjana Liszenko (Oroszország) 72.46, 4. M. Montebrun (Franciaország) 71.41, 5. Zsang Ven-hsziu (Kína) 69.81, 6. I. Szekacsova (Ukrajna) 69.65, 7. K. Skolimowska (Lengyelország) 68.96, 8. C. Scott (Trinidad és Tobago) 66.55.
Előfutamok, elődöntők, selejtezők Férfiak. 800 m. 1. elődöntő: 1. Borzakovszkij (orosz) 1:44.26, 2. Ramzi (bahreini) 1:44.30. 2. ed.: 1. Ali (bahreini) 1:45.35, 2. Baala (francia) 1:45.40. 3. ed.: 1. Reed (kanadai) 1:44.33, 2. W. Bungei (kenyai) 1:44.41.
Magas. Selejtező. A-csoport: 1. Topics (szerb-montenegrói) és Ciotti (olasz) 227-227, 3. Bába (cseh) és Voronyin (orosz) 227-227, 5. Szokolovkszkij (ukrán) 227, 6. Hemingway (amerikai) 227, …11. Boros László (magyar) 215. B-cs.: 1. Holm (svéd) és Moya (kubai) 227-227, 3. Joannu (ciprusi) és Boswell (kanadai) 227-227, 5. Krimarenko (ukrán) 227.
4x100 m. 1. előfutam: 1. Franciaország 38.34, 2. Jamaica 38.37, 3. Németország 38.58. 2. ef.: 1. Trinidad és Tobago 38.28, 2. Nagy-Britannia 38.32, 3. Japán 38.46
4x100. 1. ef.: 1. Egyesült Államok 42.16 (a világ idei legjobbja), 2. Nigéria 43.53. 2. ef.: 1. Franciaország 42.86, 2. Jamaica 42.97. 3. ef.: 1. Fehéroroszország 42.80, 2. Lengyelország 43.37