Habár nem született magyar érem hétfőn este az Olimpiai Úszóközpontban, mégis érdemes volt üldögélni az olykor viharos szélben. Már csak azért is, mert a férfi 100 méteres hátúszás döntőjében láthattuk Cseh Lászlót, aki& De ne szaladjunk ennyire előre, inkább tartsunk névsorolvasást!
Cseh László lábsérülése ellenére a 400 vegyesen megszerzett bronz után 100 háton is pontszerzô helyre jött be
Cseh László lábsérülése ellenére a 400 vegyesen megszerzett bronz után 100 háton is pontszerzô helyre jött be
Szóval 100 méter hát, döntő. Az egyes pályán Cseh Lacika. A bemutatásnál kendővel a fején. Ez az új módi. Madridban Európa-bajnok volt. A kettesen a német Driesen. A jobbik német. A hármason a japán Morita. Ki tudja, mennyi maradt még benne? Az idén úszott már 54.40-et. A japánokat meg amúgy is feldobta a mellúszó Kitadzsima olimpiai bajnoki címe. A négyesen a nagy Ô. Aaron Peirsol. Világbajnok, világranglista-vezető. Mi kell még? Az ötösön az osztrák Rogan. Inkább kétszázas, de itt is éremért hajt. A hatoson a másik amerikai. Lenny Krayzelburg. Aki úgy amerikai, mint én, hiszen ukrán bevándorlók gyermeke. Mindegy. Négy éve ő nyerte az olimpiai aranyat. Azóta viszont Peirsol hátát (bocsánat, hasát…) nézi. A hetesen az ausztrál Welsh. Az idén nála csak Peirsol tudott jobbat. Tizenkét századdal. Tavaly, a barcelonai vb-n 50 méter pillangón lett aranyérmes. És a nyolcason a gyengébb német, Di Carli. Ô is inkább olasz. Tehát 100 méter hát, hétfőn este Athénban. Négy európai négy tengerentúli ellen.
És rajt. Cseh parádésan kapja el a fonalat, ám a többieket sem kell félteni. Ötven méternél az élen az ausztrál Welsh (ha lenne 50 méter hát az olimpián, biztosan megnyerné), második Piersol, Cseh Laci pedig a negyedik helyen lohol. Még egy hossz. A forduló után már Peirsol tűnik elsőnek, Cseh viszont nem a legjobban jön ki a "bukfencből" (utólag bevallja, nem sikerült tökéletesen a fordulója). Még negyven méter. A kérdés egyre inkább csak az, 54 másodpercen belüli idővel nyer-e a tengerentúli. Meg az, hogy Cseh képes-e feljebb kapaszkodni. Szoros befutót vártunk, az is lesz, tizedek döntenek karrierről, lehetőségről, dollár- és forintmilliókról. Peirsol nyer (az osztrák Rogan a második!), Cseh pedig hatodik. Gyorsan tegyük hozzá: új országos rekorddal, hiszen 19 századot faragott a vasárnap repesztett országos csúcsából. A többi magyarról szólva. Kovács Ágnes a reggeli előfutam után bemenetelt a 200 méter vegyes elődöntőjébe, ráadásul ott még rátett egy lapáttal, így pedig - még ha a nyolcadik idővel is - ott lehet a keddi végső futamban.
Férfi 200 gyors 1. Thorpe ausztrál 2. Van den Hoogenband holland 3. Phelps amerikai
Férfi 100 hát 1. Peirsol amerikai 2. Rogan osztrák 3. Morita japán
Nôi 100 hát 1. Coughlin amerikai 2. Coventry zimbabwei 3. Manaudou francia
Nôi 100 mell 1. Lo Hszüe-csüan kínai 2. Beard amerikai 3. Kirk amerikai
Már az előfutam során elvérzett viszont 200 méter pillangón Kolozár Dávid és 200 méter gyorson Hosszú Katinka, úgy tűnik, számukra alig több mint két perc alatt befejeződött az athéni olimpia. A 100 méter hát fináléja mellett is volt izgalom hétfőn este, például a férfi 200 méter gyors döntőjében, ahol csak úgy hemzsegtek a világklasszisok a medencében. Van den Hoogenband, Thorpe, Phelps, Hackett. A győzelmet végül is az ausztrál Thorpe szerezte meg, Phelps pedig csak a harmadik lett. Vagy mesélhetünk a női 100 méteres hátúszás végső futamáról is. Ott is beigazolódott a papírforma, az amerikai világcsúcstartó, Nathalie Coughlin semmit sem bízott a véletlenre és már vihette is az aranyat (amilyen harmatgyenge volt a tavalyi, barcelonai vb-n, olyan "ütős" Athénban). A női 100 méteres mellúszás már nagyobb ütközetet hozott, az olimpiai bajnok (bár az ausztrál Jones volt a favorit) a kínai Lo Hszüe-csüan lett. Ennyi volt tehát a hétfői nap az uszodában. Egy hatodik hely, egy magyar csúcs. Reméljük, lesz még ennél jobb is a termés… ---- A dicséret hangján kell szólni Csehről és Kovácsról
A 400 vegyesen korábban már bronzérmes Cseh Laci mindent dicséretet megérdemel, hiszen ott volt a világ legjobb nyolc hátúszója között. Habár májusban Európa-bajnokságot nyert, látni kell, a százméteres hátúszás nem európai szám. A döntőbe jutás és az országos rekord nagy fegyvertény, és remélem, a sikerélmény erőt ad neki a kétszáz méter vegyesre, ahol szintén ott a helye a legjobbak között. Kovács Ágiról is csak a legjobbakat mondhatom, mellen évek óta nem úszott ilyen jól, és vegyesen is hozta magát. Sokkal jobban néz ki a vízben, mint akárcsak tavaly - vagy éppen májusban, az Európa-bajnokságon - ez alapján pedig derűlátó vagyok, hiszen hosszú évek óta nem láttam ennyire összeszedetten versenyezni. Bízom benne, hogy a kétszáz méter vegyes döntőjében is remekel majd. Szurkolok neki!
Kiss László (az úszóválogatott szövetségi kapitánya ---- Mindent megtett. Döntőbe jutott, ismét országos csúcsot úszott, és még egy olimpiai pontot is hozott a közösbe (nem mellékesen 3 millió forintot ér számára ez a pontocska). Cseh László a jelek szerint kiheverte a 400 méter vegyes bronzérmét (micsoda világ, valaki szomorú egy olimpiai harmadik hely miatt!?), s talán önbizalmat is szerzett a 200 méter vegyesre. - Tudtam, hogy pokolian nehéz dolgom lesz a döntőben, hiszen világklasszisok sorával kellett küzdenem - mondja Cseh László. - A taktikám hasonló volt, mint a madridi Európa-bajnokságon, ahol a hatos pályán úsztam, tehát annyira a szélen, hogy senkivel sem foglalkoztam, csak azzal, hogy minél gyorsabban ússzak. Most az egyesről is ez volt megálmodva, erősen kezdtem, és csak az volt a kérdés, hogy a végén hányadik helyen végzek a surranón. Arra figyeltem, hogy a mellettem úszó német Driesent legyőzzem, hiszen akkor olyan nagy baj már nem lehet. Megtettem, ráadásul még egy remek új országos csúcsot is sikerült úsznom. - Meglepte, hogy Peirsol nyert? - Egyáltalán nem, hiszen ő a jobb formában lévő amerikai. - És mit várhatunk kétszáz méter vegyesen. Ott ugye a négyszáz méter vegyeshez képest kevésbé számít az állóképesség. - Azon leszek, hogy döntőbe jussak, ott pedig bármi megtörténhet. ---- Kovács Ágnes, aki döntőbe jutott 200 méter vegyesen: "Az előfutamban jól ment az úszás, bár a pillangó és a hát után volt egy kis megingásom, de mindent összevetve elégedett voltam az időeredményemmel. Az estivel meg főleg. Nagyon boldog vagyok, hogy ott lehetek a döntőben, ahol mepróbálok tovább faragni az időeredményemen!"
Kolozár Dávid, aki a 25. helyen zárt a 200 méter pillangó előfutamában: "Éreztem, hogy nem fog menni az úszás, hónapok óta nem találom a formámat. Úgy látszik, nem működik, hogy az év nagy részében Amerikában készülök, aztán pedig néhány hónapot itthon. Jövőre megpróbálom úgy, hogy csak a montreali világbajnokság előtt utazom vissza Magyarországra."
Hosszú Katinka, aki a 31. lett a 200 méteres gyorsúszás selejtezőjében: "Szerettem volna megúszni a legjobbamat, ám alaposan elmaradtam tőle. Erősen kezdtem, de most nem jött be. Tizenöt éves vagyok, nagy élmény, hogy ilyen fiatalon olimpián úszhattam. Képzelje, egy pályán melegítettem be Michael Phelpsszel!" ---- Michael Phelps kezdhet megbarátkozni a gondolattal: a Speedo által felajánlott egymillió dollár sosem érkezik meg a számlájára. Mint ismeretes, a sportszergyártó cég ennyit adott volna a tengerentúlinak, ha hét aranyéremmel zárja az olimpiát. Nos, hétfőn estére kiderült, erre már nincs esélye. Phelps előzetesen úgy kalkulált, hogy a 4x100 méteres gyorsváltót az amerikaiak nyerik meg. Csak a dél-afrikaiaknak nem szólt a grandiózus tervről, hiszen az afrikaiak világcsúccsal vitték haza az aranyérmet vasárnap este. Hétfőn aztán a 200 méter gyors döntőjében is kapott egy kokit a buksijára, tehát egyre inkább erősödik a kilencszeres olimpiai bajnok Mark Spitz hangja, aki azt mondta a rajt előtt: "Phelps ötnél többet nem nyer Athénban." Michael barátunk amúgy már nem annyira mosolygós, hétfőn délelőtt például úgy hagyta faképnél a fél órája rá váró amerikai újságírókat, hogy még egy sorryt sem dobott feléjük. Lesz ez még másképp…