A kisebbfajta szenzáció kiváltó okai a következők: szombaton a török Taylan (igaz, joggal vitatható lökésgyakorlattal) világcsúcsot javítva legyőzte Li Csót; vasárnap az 53 kilósok küzdelmébe nem nevezett versenyzőt a kínai sportvezetőség; no meg a férfi 56 kilósoknál a verhetetlen Mutluval kellett felvennie a kesztyűt Vu Mej-csinnek.
Nôi 53 kg
1. Polsak thaiföldi
2. Rumbewas indonéz
3. Mosquera kolumbiai
A nők 53 kilós kategóriájában mindössze nyolcan indultak (az egyes országok kedvük szerint használhatták fel az ötkarikás kvótákat, ide kevesebben jutottak), és előre oda lehetett adni az aranyat a thaiföldiek tavalyi világbajnokának, Polsaknak. Élt vele, hiszen 12 és fél kilót vert az indonéz Rumbewasra, aki Sydneyben bronzérmet szerzett a 48 kilósok között. Az esti programban köszönthettük az első magyar indulót, az idei Eb-n háromszor a dobogó alsó fokára lépő Tancsics Lászlót. Formája alapján az első hatba verekedhette magát, hozzátéve, jól csengő nevekkel szerepelt együtt az 56 kilós mezőnyben.
Férfi 56 kg
1. Mutlu török
2. Vu Mej-csin kínai
3. Artuc török
A szakítás rosszul kezdődött, miután a 117.5-es kezdősúlyt elhibázta, de szerencsére gyorsan javított, és harmadikra beállította országos rekordját, a 122.5 kilót. A hatodik helyen állt az első fogásnem után, míg az élen természetesen a harmadik olimpiai aranyára pályázó Mutlu villogott. A török két remek gyakorlat után harmadjára az új világcsúcsot érő 140-et tetette a rúdra, hogy aztán meg is adja magát az irdatlan tömegnek. Túlságosan nem bánhatta, hiszen a kétszeres világbajnok Vu Mej-csin (Mutlu sérülés miatt kihagyta a 2002-es vb-t, tavaly pedig 62 kilóban indult…) előtt öt kilóval vezetett. A második fogásnemben Tancsics az országos rekordot jelentő 150 kilóig jutott, miután a 145-öt elrontotta elsőre. Sajnos a román öreg róka, a kétszeres vb-második, négyszeres Eb-ezüstérmes Jigau 155-re is képes volt, így megelőzte a magyart, letaszítva őt a hetedik helyre. Nem tudta ezt megcsinálni Vu Mej-csin Mutluval, aki lökésben is sikertelenül próbálkozott saját világrekordja megdöntésével. Persze ez mellékes, hiszen a mindössze 150 centis zseni beérte honfitársát, Süleymanoglut, valamint a görög Dimaszt és Kahiaszviliszt - azaz (negyedik olimpiáján) harmadszor is nyakába akasztották az aranyérmet.
"Csak egy csipetnyit sajnálom, hogy nem lettem hatodik. Inkább örülök, hogy első olimpiámon négy jó fogást mutattam be, ráadásul megjavítottam az országos csúcsot. A szakításomban talán maradt valami, de lökésben mindent kifacsartam magamból. Ennek az eredménynek jobban örülök, mint az Európa-bajnoki harmadik helyemnek" - hangzott Tancsics gyorsértékelése.