Fantasztikus megnyitó után fellobbant a láng!

Vágólapra másolva!
2004.08.13. 23:14
Címkék
A görögök úgy tervezték, pénteken már semmi másról nem szól majd az olimpia, csak arról, hogy mindenki azt találgatja, ki gyújtja meg a lángot az Olimpiai Stadionban. Nem így történt.
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
Kattintson a képre és tekintse meg fotógalériánkat!
A görögök úgy tervezték, pénteken már semmi másról nem szól majd az olimpia, csak arról, hogy mindenki azt találgatja, ki gyújtja meg a lángot az Olimpiai Stadionban. Nem így történt. Nem a láng tehet róla. Az még csütörtök este megérkezett Athénba - ahol többek között az atlétafenomén, Carl Lewis is megtett vele néhány métert -, majd az éjszakát az Akropolisz bejáratánál töltötte.
Mindenki csendes estére számított. Langymeleg, kellemes, várakozással teli éjszakára. Nem így történt. Az Akropolisz lábától nem is annyira messze ugyanis egy autó ütközött egy motorkerékpárral. Zsúfolt városban megesik az ilyen. Mindaddig nem is volt gond, míg kiderült, a motort Konsztantinosz Kenterisz vezette. Hogy mit kell tudni róla?
Görög félisten, csoda, hogy a sydneyi olimpia után nem ültették maguk mellé a görög istenek. Kenterisz ugyanis hős, hiszen négy éve az olimpián úgy nyert aranyat 200 méteres síkfutásban, hogy ő volt a finálé egyetlen fehér embere. És Kenterisz hős, hiszen egy évvel később, az edmontoni világbajnokságon is a mennyekbe jutott, szintén aranyat nyert. Sokan azt is biztosra vették, ő (ki más?) gyújtja majd meg az olimpiai lángot is. A baleset híre után hamar kirajzolódott, nem csupán annyi történt, hogy a legjobb görög elesett motorral. Annál sokkal több. ----
Egyszer már rúgott gólt a Kispestnek

Leandro (FTC):
– Elsô mérkôzésünkre készülünk az Üllôi úton, éppen ezért gyôzni szeretnénk. A Haladás játékosaként rúgtam már gólt a Kispestnek, most erre készülök fradistaként is.

Gujdár Sándor (Kispest): – Papíron esélyesebbnek tûnik a Fradi, de egy Ferencváros–Kispest meccs mindig háromesélyes. Így az sem kizárt, hogy nyerünk az Üllôi úton.
Van, aki sötét üzelmet sejt a háttérben, más csak a fejét csóválja. Kenterisznek ugyanis nem motoroznia kellett volna pénteken - egyébként a szintén atléta, Jekaterini Tanu ült mögötte -, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kötelező doppingvizsgálata várt volna rá. Kenterisz állítja, nem tudott róla, hogy jönnek a szigorú ellenőrök, és így inkább lazításképpen kirobogott az olimpiai faluból az edzőjéhez, Zisztosz Cekoszhoz. Az ellenőrök viszont jöttek, s konstatálták, bár szóltak a görög atlétikai csapat vezetőinek, Kenterisz nincs sehol. Ez a "nincs sehol" pedig sokba kerülhet neki, hiszen a NOB-nál tartják, egy hónapon belül már másodszor mentek hiába, legutóbb Chicagóban szerettek volna mintát venni a görögtől, ám mire odaértek, a sprinter már elutazott. A kettőből semmi pedig automatikus eltiltást érhet, ám itt jön egy újabb bökkenő. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség szabályzata ugyanis mást tartalmaz.
Az utóbbinál a versenyzőt, és nem a csapatvezetőt kell értesíteni, ez pedig ugyebár nem történt meg. Kenterisz pedig mondhatja, hogy ő nem tehet semmiről, hiszen fogalma sem volt arról, hogy ellenőrizni akarják. Az eset pikáns, hiszen sokan tartják, a motoros sztori csak arra volt, hogy Kenterisz újabb kibúvót találjon, valamiért nem szívesen találkozna a doppingellenőrökkel.
A láng közben délelőtt útjára indult az olimpiai stadion felé. Az utak mentén százak integettek neki, s talán még nem is sejtették, a világ nem a lángról beszél, hanem Kenteriszről meg a doppingról. Amíg a fáklya a belvárosban "kószált", Rogge NOB-elnök is szót kért az ügygyel kapcsolatban. "Minden, az olimpiai faluban tetten ért doppingeset a sport győzelme" - mondta, ám nem lettünk okosabbak. Aztán híre jött, az orvosok 48 órára - megfigyelésre - a kórházban tartják a két atlétát, addig tehát nem tisztázódhat az eset. Pedig tisztázni kell és fogják is, méghozzá hétfőn, amikor is meghallgatják Kenteriszt és Tanut. Nem babra megy a játék, elméletileg eltiltás is várhat a két motorosra, ám nagy a gyanú, hogy nem pont Athénban fogják elmeszelni a hazaiak félistenét. ---- Közben a láng tovább cikázott a görög fővárosban, hogy aztán - ha néhány óra erejéig - elfeledjük Kenteriszt és a doppingot és bevonuljunk a sporttörténelembe. Igen, nem túlzás, hiszen az olimpia megnyitója örök élmény. Már annak, aki bejutott, hiszen a 75 ezer jegy pillanatok alatt gazdára talált már hónapokkal ezelőtt. Pedig nem olcsó mulatságról van szó, fotós kollégánk például olyan tikettet kapott (mivel dolgozik, ingyen), amelyet amúgy 750 euróért kínáltak a pénztáraknál. Forintban csaknem 190 ezer…
Aztán lassan beesteledett. A láng még csak közelített az olimpiai stadion felé, amikor megkezdődött az országok felvonulása. St. Lucia kezdte a sort. Nagy taps. Majd a huszadikként vonuló Ausztráliát is nagyobb hangorkán köszöntötte (Sydney emléke kísért…). Aztán két nagyágyú következett, Franciaország (a kézilabdás Richardson vitte a zászlót), majd rögtön utána Németország. Aztán 56. helyen jöttek az amerikaiak (a kosaras Staleynél a csillagos lobogó). Erős taps. Nem sokkal később pedig az iraki delegáció is befutott. Még nagyobb taps.
Aztán Kína következett (Peking a következő rendező), és kitörő taps járt a két Koreának, amely együtt vonult fel Athénban. Majd jött Ciprus (90.), ami kényes ügy, hiszen a görögök és törökök hosszú évek óta marakodnak a sziget kapcsán. Nem sokkal később a britek is feltűntek (a cselgáncsos Kate Howey a zászlós ember). Majd jött Hollandia, Omán, Honduras, …és a 142. helyen befutott a magyar olimpiai csapat is, az élen Kovács Antallal és a piros-fehér-zöld lobogóval. És még nem volt vége. A 161. helyen Oroszország érkezett (persze hogy az úszó Alekszandr Popov lengette a zászlót), majd a törökök is feltűntek. Kínos eset. Ezen az estén azonban a taps nyer. Hát még amikor 202. helyen, vagyis utolsóként a népes görög válogatott is befut. És ki gondol ekkor Kenteriszre, a doppingra meg az egész hercehurcára?

Aztán hivatalosan is kezdetét vette az olimpia. Londonban (1904) II. Edward, Berlinben (1936) Hitler, Montrealban (1976) II. Erzsébet, Moszkvában (1980) Brezsnyev, Atlantában (1996) pedig hazai részről Clinton nyitotta meg az olimpiát. Athénban a görög elnöknek, Kosztisz Sztepanopulosznak jutott ez a szerep. Ha négy éve azt írtuk, hogy a sydneyi megnyitó már-már utolérhetetlen volt, akkor most illendő javítani. A görögök is kitettek magukért, parádés látványt nyújtott a telt házas Olimpiai Stadion.
Mostantól tizenhat napon át a sportolókra figyel a világ.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik