Nem volt idő a pihenésre

Az összeállítást készítette: KORMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILAAz összeállítást készítette: KORMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILA
Vágólapra másolva!
2004.07.13. 22:42
Címkék
Nyári szünet? Lassan hozzászokhatunk, hogy ez a labdarúgásban ismeretlen fogalom. Alig egy hónapja értek véget az őszi-tavaszi rendszerű bajnokságok utolsó "mohikánjai", az Európa-bajnok görögöket még nem is tudta igazán megünnepelni a kontinens, amikor már neki kell rugaszkodni a következő futballszezonnak. Ausztriában már túl is jutottak az első bajnokin, és amint mellékelt összeállításunkból kitűnik, hamarosan a többi országban is követik ezt a példát.
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
A Sturmból a Rapidba igazoló Korsós György a jövôben a kiesés elkerülése helyett a bajnoki címért küzdhet
Mennyit lehet május 20. és július 13. között pihenni úgy, hogy közben már néhány hetet készülni is kell a következő idényre? A válasz valószínűleg sejthető: nem sokat… Az osztrákokat azonban mindez nem zavarta meg abban, hogy kedd este a Wacker Tirol–GAK mérkőzéssel elkezdjék a 2004–2005-ös idényt, méghozzá a hagyományos rendszerű bajnoksággal bíró országok közül elsőként. A sietség azért is furcsa picit, mert a 36 fordulót csak-csak elhúzzák május végéig, ráadásul a bajnokság elején kizárólag hétköznap lépnek pályára a csapatok.
A média (a liga új televíziós szerződésének hála, immár nem az állami csatorna, az ORF, hanem a Premiere, illetve az ATVplus diktál), valamint a tél azonban túl nagy úr, így neki kellett kezdeni a menetelésnek. A jelenlegi osztrák futball megosztottságára jellemző módon a tíz gárdának összesen kétféle célja lehet: a dobogós helyezés (esetleg a bajnoki cím), illetve a kiesés elkerülése. Az APA osztrák hírügynökség hagyományos körkérdése szerint a bajnoki tálért zajló versenyben a címvédő GAK-nak három kihívóval (Austria, Rapid, Pasching) kell szembenéznie, a maradék hat együttes elsősorban arra fog figyelni, nehogy a "vonal" alá csússzon.
Akadnak, akik gazdasági és sportszakmai téren is áttörést várnak ettől az esztendőtől. A nézőszámra már az előző évadban sem lehetett panasz (átlagosan 7216-an látták a bajnokikat, ami 36.5 százalékkal több, mint esztendeje), de a liga az idén tovább szeretne javulni ezen a téren. A helyzet nem reménytelen, hiszen a Kärntent a Wacker Tirol váltotta fel az élvonalban, márpedig Innsbruckban közepes szereplésnél is tízezres átlagnézőszámmal lehet kalkulálni. Az új tv-szerződés szintén jövedelmezőnek tűnik, az internetes közvetítésekből is befolyik 2.5 millió euró a kasszába, a mérkőzések kezdési időpontja is rögzített – azaz a szomszédban már rájöttek, hogy aki fizet, azt bizony ki kell szolgálni.
A televíziós pénzeknél érdemes picit leragadni, hiszen az összeg egy részéből, 4.5 millió euróból úgynevezett osztrák tálat hoztak létre, amelynek feladata, hogy támogassa a hazai ifjú labdarúgók fejlődését, elsősorban a 2008-as Európa-bajnokságra való tekintettel. A liga kötelezővé tette, hogy minden csapatnak a soros bajnokijára benevezett 18-as keretébe legalább nyolc osztrák futballistát jelölnie kell. Aki ezt az előírást egyszer is megszegi, egyetlen centet sem kap a közös kasszából. (A légiósok visszaszorítása folyamatos lesz a hazai Eb-ig, évről évre eggyel csökkenteni kell a nevezhető külföldiek számát.) A tálból azonban csak akkor lehet igazán cseresznyézni, ha az osztrák játékosok szóhoz is jutnak a bajnokikon – ráadásul az U21-es játékosok által a pályán töltött percek duplán számítanak a végelszámoláskor.
Azt viszont nem tudni, a kulcsjátékosok esetében mennyire lehet visszaszorítani a külföldieket. A tíz gárda keretében összesen 84 légiós kapott helyet, mindössze hattal kevesebb, mint tavaly. A legnagyobb légióshaddal az Austria indul csatába, a trónjuk visszaszerzésére hajtó bécsi lila-fehérek 16 külföldivel veszik űzőbe a GAK-ot, amely mindössze hat "idegen erőre" támaszkodik, közülük is Naumoszkit és Goossenst még szeretné elpaszszolni. Ilyen szempontból a Wacker Tirol, Salzburg, Mattersburg, Pasching kvartett az irányadó öt légióssal.
A külföldiek között – négy klubban – hat magyar játékos is szerepel. A nyáron a Sturmot elhagyó Korsós György, valamint az osztrák olimpiai csapatban már bemutatkozó Garics György a Rapiddal, Sáfár Szabolcs pedig az Austriával a bajnoki címet veszi célba, míg a mattersburgi Fülöp Zoltán, illetve az Admira Wacker Mödlinget erősítő Mátyus János, Mohl Dávid kettős inkább az alsóházi küzdelmekben lesz érintett.

A T-Mobile Bundesliga 2004–2005-ös kiírásának résztvevői
GAK (1.), Austria (2.), Pasching (3.), Rapid (4.), Bregenz (5.), Admira Wacker Mödling (6.), Salzburg (7.), Mattersburg (8.), Sturm (9.), Wacker Tirol (újonc)
A csapatok neve mögött zárójelben az előző szezonban elért helyezést tüntettük fel.

T-Mobile Bundesliga
1. forduló. Keddi mérkőzés: Wacker Tirol–GAK 1–0 (S. Koejoe 71.). A többi mérkőzést szerdán játsszák. ----
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik