A legboldogabb napra várva

Vágólapra másolva!
2004.07.12. 21:35
Címkék
A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
Az NSO ajánlja:

Minden, amit a cselgáncs olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem....
Az NSO ajánlja:

Minden, amit a cselgáncs olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem....
– Leülepedtek már önben a májusi bukaresti Európa-bajnokságon történtek?
– Azt hiszem, igen. Sokat rágódtam rajta, miért nem sikerült jobban, azt hiszem, az volt a gond, hogy a kontinensviadalt nem igazán vettem komolyan, az edzőm is későn nyitotta fel a szemem, hogy azért ez itt egy Európa-bajnokság. Nagyon másra koncentráltam, olyasmire, amit még most sem akarok kimondani. De azt is tegyük hozzá, hogy nem volt olyan rossz az a bukaresti szereplés, hiszen csak a későbbi ezüstérmestől és a bronzérmestől kaptam ki, akit meg kellett vernem, azt legyőztem, a két keményebb ellenfelem ellen viszont nem volt benne átütőerő – válaszolt a 2002-es Európa-bajnok Ungvári Miklós.
– Azóta nem kell másra koncentrálnia, a magyar dzsúdósok közül Kovács Antal mellett indulhat az athéni olimpián. Mikor kezdték el a közvetlen felkészülést?
– Közvetlenül az Európa-bajnokság után kaptunk másfél-két hét pihenőt, nem volt nagy eszem-iszom, inkább aktív pihenő, amelynek során egy szponzoromnak, Roza Károlynak köszönhetően részt vehettem egy egyiptomi nyaraláson, de ahogy visszatértem, belecsaptunk az alapozásba. Most már a keményebb edzőtáborozások időszakát éljük, a sort három hete a párizsi nemzetközi tábor nyitotta, aztán két nappal később Barcelonába utaztunk. Ez talán még keményebb volt, kellett az elején két-három edzés, amire egyáltalán meg tudtunk barátkozni a hőséggel. Szó szerint szédelegtünk a szőnyegen a küzdelmek után. Utána csak néhány napra tértünk haza, a hét végén már Braunschweigbe utaztunk, most itt készülünk. Lesz még egy edzőtáborunk Pakson is, ott a hagyományos Atom-kupát követő táborban a juniorokkal együtt gyakorlunk, az már amolyan csiszoló jellegű munka lesz, főleg versenyszituációs küzdelmek.
– A hírek szerint ezután Kovács Antallal és Hangyási Lászlóval néhány napra Athénba is elmennek majd.
– Az edzők már régóta tervezték ezt az utat, hogy legyen egy kis helyismeretünk, megnézzük Athént, nagyjából tudjuk, mi vár majd ránk.
– A maribori, majd a bukaresti Európa-bajnokság után is megjegyezte, milyen fontos önnek ez a fajta helyismeret.
– Úgy érzem, sokkal jobb teljesítményre vagyok képes, ha ismerem a verseny helyszínét, ha ki tudok alakítani magamnak egy kis helyet, ha ismerem a csarnokot, ha nem érzem magam idegennek. Három-négy napot töltünk majd Athénban, így lesz alkalmunk a csarnokot is megismerni. Egyébként mindez nemcsak nekem fontos, Antinak is.
– Eddig nem zavarták sérülések a munkájában?
– Lekopogom, nem. Jó erőben vagyok. Azt mondják, egy sportolónak mindig fáj valamije, így vagyok ezzel én is, a hőség kicsit megvisel, de különösebb problémám nincs. A dzsúdóban viszont még van mit javítani, a taktikán, a technikán.
– Már többször említette a hőséget. Erre Athénban is számítania kell.
– Azt tudjuk, hogy nagyon kemény meleg vár ránk a görög fővárosban, de azt még nem tudjuk, milyen lesz a terem, a légkondicionálás hogyan működik. A felkészülés során igyekszünk a hőségre is figyelni, a barcelonai táborban tapasztaltuk, milyen körülmények várhatnak majd ránk.
– Eltekintve a körülményektől, a tatamin is borzasztó nehéz dolga lesz. Kik lehetnek a legkeményebb ellenfelei?
– Ez nagyon fogós kérdés, az én súlycsoportom nagyon kiszámíthatatlan, ha végignéznénk az elmúlt évek világversenyeit, talán csak az iráni Miresmaeili volt egymás után kétszer is nagyon meggyőző, ő viszont nem biztos, hogy ott lehet Athénban. Abból a harminckét versenyzőből, aki ott lesz Görögországban, bárki szerezhet érmet, a lottón könnyebb lenne tippelni…
– Tart valakitől?
– Nem is egy, legalább tíz olyan dzsúdós is van a mezőnyben, akivel ki-ki meccset vívnék. De egyébként sincs lefutott meccs, főleg nincs egy olimpián, hiszen azt már tudom, hogy a leggyengébbtől is ki tudok kapni és a legjobbat is meg tudom verni. Szinte minden leendő ellenfelemről van videofelvételünk, igyekszünk alaposan felkészülni belőlük.
– Két éve Európa-bajnok lett, a nemzetközi versenyeken azóta is tönkreveri a mezőnyt, de a világversenyeken Maribor óta nem jön ki a lépés. Mi lehet ennek az oka?
– Lehet, hogy túlizgulom ezeket a versenyeket. Éppen most beszélgettünk erről az edzőmmel, hogy a világversenyekre ugyanúgy kellene készülnöm, ahogyan az A-kategóriás viadalokra teszem. Az Európa-bajnokságok vagy a világbajnokság előtt mindig volt egy kis gondom a formaidőzítéssel, az utolsó heti munkával, de ez inkább az edzők területe. Az is lehet, hogy a csillagaim álltak rossz helyen…
– Ha jól állnak ezek a csillagok, mit hozhatnak Ungvári Miklósnak augusztus tizenötödikén?
– Először csupán a kijutás volt a célom. Mint minden sportolónak, nekem is az volt az álmom, hogy részt vehessek az olimpián, már kis gyerekként lenyűgözött, amit a tévében láttam. Athénban szeretnék úgy szerepelni, hogy ne okozzak csalódást magamnak, az edzőmnek és azoknak, akik bíznak bennem. Azt, hogy ez a szereplés milyen eredménnyel párosul majd, azt most még nem lehet megmondani. Csak annyit árulhatok el, magamban már eldöntöttem, hogy mit szeretnék elérni.
– Ha nem is mondja ki, egy éremmel bizonyára elégedett lenne.
– Naná! Antival beszélgettünk róla, milyen fantasztikus lenne, ha mindkettőnknek sikerülne, még belegondolni is hátborzongató volt. Az biztos, ha sikerülne, életem legboldogabb napjait élhetném át. ---- YORDANIS ARENCIBIA (KUBAI)

Az athéni lehet az ő olimpiája! Arencibia 1999-ben, a birminghami világbajnokságon szemtelenül fiatalon, mindössze 19 esztendősen már helyet követelt magának a dobogón, s ezt a bravúrt Münchenben, majd Oszakában is megismételte. Időközben Santa Domingóban megnyerte a Pánamerikai Játékokat is, emellett
18 (!) Világkupa-éremmel jelezte, vele mindenképpen számolni kell. Ez lesz a korábbi junior-világbajnok második olimpiája, az elsőn, Sydneyben egy vereséggel búcsúzott.

LARBI BENBOUDAOUD (FRANCIA)

A mezőny egyik legrutinosabb dzsúdósa márciusban volt 30 esztendős, a tatamin szinte mindent megnyert már, amit lehet – gyűjteményéből éppen a legfényesebb olimpiai érem hiányzik. 1999-ben a birminghami vb-t megnyerte, Sydneyben elbukta a finálét, s néhány hónapra el is tűnt a mezőnyből, de tavaly Oszakában egy vb-ezüsttel jelezte: kiugró eredménnyel akar búcsúzni a legjobbaktól. Mivel az oszakai ezüst kvótát jelentett számára, ebben az évben alig versenyzett, Párizsban és Minszkben sem jutott el a döntőig – persze a csúcsformát ő is augusztusra időzíti.

JELCSIN IZMAJLOV (AZERI)

Európában ő volt a legnagyobb a legkisebbek között, kétszer is megszerezte a kontinensviadal aranyérmét a 60 kilogrammos súlycsoportban. 2002 januárjában a Dzsigoro Kano-kupára még lefogyasztott, ám a gyengécske szereplés után kategóriaváltásra szánta magát – de néhány nem túl eredményes kísérlet után visszatért a "kicsik" közé. Talán az oszakai világbajnokság adta meg számára a végső lökést, hetedik helyével ugyanis nem tudta kiharcolni az olimpiai indulás jogát. Mindez fél éve alatt könnyedén sikerült neki – immár a 66 kilósok között.

DAVID MARGOSVILI (GRÚZ)

A 24 esztendős grúz fiú Párizsban és Düsseldorfban is Eb-döntős volt, ennél előrébb azonban mindeddig nem jutott a világversenyeken – mégis számolni kell vele, főleg annak tükrében, hogy európai ranglistavezetőként harcolta ki az olimpiai indulás jogát. Ráadásul nem akármilyen versenyeken remekelt: bronzérmes volt a moszkvai, ezüstérmes a párizsi, majd aranyérmes a hamburgi Szuper A-kategóriás Világkupa-viadalon. Nyugodtan készülhetett az athéni olimpiára, ám a bukaresti Eb-n igen halovány teljesítményt nyújtott, s helyezetlenül zárt.

ARAS MIRESMAEILI (IRÁNI)

Azt talán még ő maga sem tudja, indul-e Athénban. A hazájában dúló háború is megkeserítette az életét, de időközben felröppent a hír, hogy a tavaszi párizsi Szuper A-kategóriás viadalon elvégzett doppingtesztje pozitív eredményt hozott. Az információt azóta sem erősítették meg, a kvalifikációs listákon pedig szerepel Irán kedvencének, a kétszeres világ- és Ázsia-bajnok dzsúdósnak a neve. Egyelőre kevesen ismerik a fantasztikus felkészültségű 23 esztendős sportoló gyenge pontjait – már ha vannak egyáltalán ilyenek…

Az NS athéni tippje

1. Aras Miresmaeili (Irán)
2. Larbi Benboudaoud (Franciaország)
3. UNGVÁRI MIKLÓS (MAGYARORSZÁG) és Yordanis Arencibia (Kuba) ---- Fontos lesz a koncentráció

Ha végignézünk a lehetséges indulók névsorán, megállapíthatjuk: iszonyatosan erős súlycsoport Ungvári Mikié. A sort az iráni Miresmaeilivel kell kezdeni, bár nem lehet tudni, indulhat-e az olimpián. A francia Benboudaoud világbajnok, olimpiai ezüstérmes, ő a másik favorit. A japánok ebben a súlycsoportban is lecserélték a vébéindulójukat, Tori helyett egy ismeretlen fiú szerepel majd, de mégiscsak egy japánról van szó. Nagyon erős a kubai Arencibia, az ő stílusa Mikinek fekszik. A törököknél az Európa-bajnok Demirel indul, Izmajlov nagyon komoly versenyző, a grúz Margosvili ebben az évben nem igazán villogott, de lehet, hogy vissza is fogták. A spanyol Penas, a bolgár Georgiev vagy az ukrán Nasztujev is nagyon erős. Figyelni kell majd arra, hogy Miki az olimpiai versenyre pihent legyen és jól koncentráljon, ugyanis nagyon mozgékony, jó állóképességű versenyző, aki elég sok technikát tud alkalmazni, de ha egy kicsit is gond van a koncentrációjával, hajlamos a kapkodásra, a sok technika közül nem tudja kiválasztani a megfelelőt. Minden meccsére fontos lesz a jó taktika meghatározása és annak betartása, hiszen olyan versenyzőről van szó, aki képes lehet akár az éremszerzésre is. Ez ebben a súlycsoportban óriási eredmény lenne.

Hangyási László (korábbi szövetségi kapitány, az olimpiai és világbajnok Kovács Antal edzője) ----
Siófok FC–Rákóczi FC-NABI 0–0
Balatonlelle, 100 nézô. V: Nagy J.
SIÓFOK: Németh G. (Csernyánszky) – Pantics (Pusztai), Szalai Cs., Koller – Grósz, Kovács P., Kovács A. (Sipeki), Schwarcz (Juhász), Gaál – Filipovics (Csordás), Fülöp (Szabó Cs.)
RÁKÓCZI: Házi – Kovácsevics (Finta), Mezô, Csík, Petrók (Lassú) – Tóth G. (Jéger), Máté, Horváth Z. (Tóth B.), Madar T. – Anghel, Rajczi (Marcsek)
Bíró Tamás, Ungvári Miklós edzője: – Jó versenyző, akivel olykor nehéz dolgozni, nem egyszerű ember, ahogyan én sem vagyok az. Kompromisszumokat kell kötnünk, de úgy érzem, most újra megtaláltuk a közös hangot, eddig nagyon jól sikerült a felkészülés, sérülések sem zavarják a munkánkat, remélem, hasonlóan jó lesz a folytatás. Mikiben benne van az is, hogy megnyeri az olimpiát, de az is, hogy hamar kiesik. Sok függ majd a pillanatnyi formájától, attól, hogy milyen lábbal kel fel, hogyan tud ráhangolódni. Mindketten tudjuk, hogy nagyon kemény verseny lesz, Mikit pedig általában feldobja a tét, jól dzsúdózik, ha hoznia kell magát. Mindenképpen éremért megyünk, de ebben a súlycsoportban még legalább tizenketten ugyanebben reménykednek, úgyhogy nagy szerepe lesz a jó sorsolásnak is.

Braun Ákos 73 kilogrammos válogatott, a "szobatárs": – Mikiről nem tudok jót mondani… Az edzőtáborokban tízszeres fordulatszámon pörög, este tízkor viszont mintha kivennék belőle az elemet, leheveredik a földre és alszik, más rendes embernek ilyenkor lenne kedve egy kicsit beszélgetni. A versenyek előtt nyűgös, hisztis, de ha ilyen, akkor nyugodtak lehetünk, mert általában másnap nagyon jól teljesít. Szerencsére kudarcokat mostanában nem nagyon kell neki feldolgoznia, persze ha nem megy a dzsúdó, elkenődik, de ha nyer, mindig nagyon elérzékenyül. Legutóbbi sikerénél nem játszották el neki a Himnuszt, de nálunk megvolt CD-n, az egész csapat bent volt a szobában, amikor érkezett, és lejátszottuk neki. Nagyon meg volt hatódva. Miki az éremszerzésre simán képes, de ne kiabáljunk el semmit. Én csak annyit kívánok, hogy másnap meg se tudjak szólalni, ez ugyanis azt jelentené, hogy legalább öt meccsét ordítottam végig…

Hajtós Bertalan, olimpiai és vb-ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok: – Ungvári Miki még nagyon fiatal volt, amikor versenyeztem, én a sydneyi olimpia után hagytam abba, ő pedig ezután nyerte meg az Európa-bajnokságot. Nagyon jó versenyző, de egy kicsit labilis, a maribori sikere óta két Európa-bajnokságon és a világbajnokságon sem tudott hozni kiugró eredményt. Nagyon fontos lesz nála, hogy klappoljon minden, hogy jól sikerül a felkészülése, mert a tudása, képességei alapján, akárcsak a másik magyar induló, Kovács Anti, ő is képes lehet akár az aranyérem megszerzésére is.

Dr. Hidas Péter, a válogatott keret orvosa: – Miki nagyon gyors reakcióidejű, jó koncentrációjú, hihetetlenül jó állóképességű versenyző, aki emellett éhes is a dzsúdóra, minden esélye megvan rá, hogy a legjobbak között végezzen. A válogatottak most vettek részt a Sportkórházban egy kombinált terheléses vizsgálaton, Miki minden területen kiválóan teljesített, de lelkileg és fejben is rá kell hangolódnia az olimpiára. Ô egyébként nagyon barátságos, tisztelettudó sportoló, nagyon megszerettem, és nagyon tisztelem azért, amit eddig elért. Remélem, Athénban mindezt meg is koronázza egy szép sikerrel.

Nagy Ernő volt szövetségi kapitány: – Elfogult vagyok Mikivel szemben, objektív szakértői véleményt ne várjanak most tőlem. Szeretem őt, nagyszerűen képzett dzsúdós és remek versenyző, aki a legszebb reményekkel utazhat Athénba, de már csak babonából sem szeretnék eredményekről beszélni, hiszen egy olimpián talán nincs is olyan versenyző, aki nem az érem reményében lép tatamira. Nagy büszkeség, hogy ebben az olimpiai ciklusban Miki személyében egy olyan versenyző mutatkozott be a válogatottban, aki néhány hónap alatt beérett a világ élmezőnyébe. Ragyogó képességei vannak, nála elsősorban a sportformába hozás időszakán múlik az eredmény, nagyon fontos, hogy mentálisan a lehető legjobb állapotban legyen Athénban. ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Huseyin Özkan (Törökország), 2. Benboudaoud (Franciaország), 3. Giovanazzo (Olaszország) és Vazagasvili (Grúzia). Csák József (Magyarország) helyezetlen.
2001, Párizs, Európa-bajnokság: 1. Renat Mirzalijev (Ukrajna), 2. Margosvili (Grúzia), 3. Benboudaoud (Franciaország) és Krnac (Szlovákia), …7. Neu Gábor (Magyarország)
2001, München, világbajnokság: 1. Aras Miresmaeili (Irán), 2. Nasztujev (Ukrajna), 3. Arencibia (Kuba) és Kim Jung Dzsu (Koreai Köztársaság). Csák József (Magyarország) helyezetlen.
2002, Maribor, Európa-bajnokság: 1. Ungvári Miklós (Magyarország), 2. Krnac (Szlovákia), 3. Nasztujev (Ukrajna) és Macijev (Oroszország)
2003, Düsseldorf, Európa-bajnokság: 1. Benjamin Darbelet (Franciaország), 2. Margosvili (Grúzia), 3. Özkan (Törökország) és Georgiev (Bulgária), …7. Ungvári Miklós (Magyarország)
2003, Oszaka, világbajnokság: 1. Aras Miresmaeili (Irán), 2. Benboudaoud (Franciaország), 3. Dzsafarov (Oroszország) és Arencibia (Kuba). Ungvári Miklós (Magyarország) helyezetlen
2004, Bukarest, Európa-bajnokság: 1. Bektas Demirel (Törökország), 2. Izmajlov (Azerbajdzsán), 3. Penas (Spanyolország) és Darbelet (Franciaország), …9. Ungvári Miklós (Magyarország) ---- (Helyszín: a 8000 fős befogadóképességű Ano Liosszia Olimpiai Csarnok. A férfiaknál a legtöbb súlycsoportban 32-es tábláról kezdődnek a küzdelmek, vagyis öt mérkőzést kell nyernie annak, aki az aranyérmet akarja megszerezni. A cselgáncsban kieséses rendszerben rendezik a küzdelmeket, de adott esetben egy vereség sem jelenti a verseny végét – ha a dzsúdós legyőzője bejut az elődöntőbe, a vereséget szenvedő fél a vigaszágon folytathatja a küzdelmet. Ha a továbbiakban minden találkozóját megnyeri, bronzérmet kap, ám újabb vereség esetén befejeződik számára a verseny.)

Augusztus 15., vasárnap
10.30: selejtezők, vigaszág
16.30: vigaszágdöntők, elődöntők, a 3. helyért, döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik