Ki ír majd sporttörténelmet?

Vágólapra másolva!
2004.07.02. 23:09
Címkék
A legfontosabb pénteki hírek: az EPO-t használó brit David Millar a Tour után az athéni olimpián sem vehet részt; a párizsi bíróság elutasította az amerikai Lance Armstrong fellebbezését, amit azért nyújtott be, hogy az őt doppingolással vádoló könyvhöz csatoljanak egy nyilatkozatot, amely leszögezi az ártatlanságát; Pardnos, Zanini és Peron 2001 óta lezáratlan doppingügye ellenére rajtengedélyt kapott a szervezőktől, így a Quick Step-Davitamonban tartalékként nevezett Bodrogi László harmadik Tour de France-szereplésére egyelőre várnunk kell.
A felsoroltak ragyogóan érzékeltetik, milyen témák foglalkoztatták az elmúlt hetekben a közvéleményt, holott minden idők egyik legizgalmasabb Francia körversenye elé nézünk! Régen volt olyan erős a győzelemre pályázók listája, mint ebben az esztendőben, s bizony Armstrongnak alaposan fel kell kötnie az alsóneműjét, ha történelmet akar írni – az amerikai lenne az első a kerékpársport évszázados történetében, aki hatszor meg tudja nyerni a legjelentősebb viadalt.

A címvédőnek nem kedvez az útvonal

A szakértők között akad olyan, aki szerint a francia szervezők mindent megtettek azért, hogy ebben megakadályozzák, hiszen olyan útvonalat jelöltek ki, amely nem kedvez Armstrongnak – az első tíz nap során csak sík szakaszokra kerül sor, míg a verseny második felében egymást érik a nehéz szakaszok, ráadásul csak két hoszszabb egyéni időfutam lesz, mi több, az egyik az Alpe d’Huez csúcsán ér véget. Ehhez az amerikaiak hőse csak annyit fűzött hozzá: a három hét során minden esélyesnek ugyanazokkal a gondokkal kell majd szembenéznie.
Sokkal nagyobb jelentősége lehet annak, hogy a riválisok milyen formát mutatnak majd, a rajt előtt ugyanis Armstrong mellett hat olyan kerekest is megnevezhetünk, akinek a végső sikerre is esélye lehet.
A sort az 1997-es győztessel, a német Jan Ullrichhal illik kezdeni, már csak azért is, mert az elmúlt öt esztendőben legtöbbször ő szorongatta Armstrongot. A T-Mobile régi-új csapatkapitánya a pályafutása során szinte mindent megnyert már, amit csak lehet, a Tour-siker mellett olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok, nyert Spanyol körversenyt, de mindennél jobban akarja a második francia diadalt – nem véletlenül, a Tour de France-on már ötször volt második, ez is egyfajta csúcs… Ullrich jó formában van, erről tanúskodik a Svájci körversenyen aratott győzelme (a mindent eldöntő időfutamban éppen Bodrogi Lászlót előzte meg nyolc másodperccel), de a dolgát megnehezítheti, hogy az egyik legjobb segítőjét, a sérülése miatt pihenő kazah Vinokurovot elveszítette, de biztosak lehetünk benne, hogy nélküle is ott liheg majd Armstrong nyakában. ---- A spanyol Iban Mayo tavaly már jelezte, hogy számolni kell vele, csapata ragyogó hegyimenőkből áll, várhatóan már a Pireneusokban támadni fog – az esélyeit növeli, hogy az Euskaltelből Zubeldia is ott lehet a végelszámolásnál, így bátran támadhatják a sárga trikóst, akár felváltva is.
Az amerikai Tyler Hamilton Armstrong mellett nevelkedett, s bizony az akaratereje a példaké-péhez hasonlítható: a CSC kapitánya tavaly törött kulcscsonttal, rögzítőkötéssel tekerte végig a táv nagy részét, szakaszt is nyert, az összetettben pedig a negyedik helyen zárt. Ebben az évben ő is komoly támaszra lelhet a csapatán belül, Oscar Sevilla személyében.
A spanyol Roberto Heras is kivette a részét Armstrong két győzelméből, ezúttal azonban ellene küzd majd. A Liberty Seguros első embere két Vuelta a Espana-győzelemmel bizonyította, hogy képes a legnehezebb feladatok megoldására is, ráadásul – akárcsak Hamilton – pontosan átlátja a US Postal működését és ismeri Armstrong gyenge pontjait.
Ne feledkezzünk el Gilberto Simoniról, akit a Giro d’Italia során saját klubtársa, az ifjú Cunego taszított le a trónról – utólag elejtette: mindez azért történt, mert számára ebben az évben a Francia körverseny a legfontosabb. Sok olasz szurkolónak szerezne örömöt azzal, ha állítását az aszfalton is igazolná.
Számolni kell a Fassa Bortolót erősítő Aitor Gonzalezzel is, a Spanyol körverseny korábbi győztese tavaly feledhetően szerepelt, pedig ragyogó teljesítményre képes a hegyekben és az időfutamokon is. Az ő esélyeit nagyban csökkenti az, hogy csapata a sík szakaszokon Alessandro Petacchiért dolgozik majd…

Virenque lehet a hegyek legnagyobb királya

Ezzel elérkeztünk a sprinterekhez, akik gondoskodnak majd arról, hogy a 101 esztendős Tour első félidejében se unatkozzunk: a "szakma" krémjét láthatjuk majd a pályán, a befutóknál az elmúlt másfél évben taroló Petacchi mellett a német Zabel és Hondo, a belga Boonen, az észt Kirsipuu, az ausztrál McEwen, Cooke és O’Grady, no és SuperMario Cipollini csatájára van kilátás – nem akármilyen csemege!
Persze nagy küzdelem várható majd a legjobb hegyimenőt illető pettyes trikóért is, hiszen ebben a kategóriában is van egy csúcsra törő kerekes: a francia Richard Virenque pályafutása során már hatszor volt a hegyek királya, hét alkalommal pedig még senkinek sem sikerült megszereznie ezt a kitüntető címet.
Következik: prológ, egyéni időfutam (6.1 km), Liege. Tv: Eurosport, 16.00 (élő). Internet: www.letour.fr ---- HAGYOMÁNY. A Tour szervezői ragaszkodnak a szokásokhoz, az összetett legjobbja ebben az évben is a sárga trikót viseli, a legjobb hegyimenőé lesz a fehér alapon piros pöttyös, a pontversenyben jeleskedőé a zöld, a legjobb 25 évnél fiatalabb kerekesé a fehér mez, míg a legaktívabb bringás piros rajtszámot viselhet.

MÁSODOSZTÁLY. Elmaradt a Cipollini-balhé, a 2002-es világbajnok meghívást kapott a világ legnagyobb versenyére. Az olasznak egy szava sem lehet, ugyanis a Domina Vacanze az egyetlen másodosztályú csapat a mezőnyben.

KELME. Eredetileg 22 együttes vehetett volna részt az idei körversenyen, ám Jesus Manzano doppingolással vádolta volt klubját, a Kelmét. Az ügyben vizsgálat indult, lezárásáig a Tour szervezője, az ASO valamennyi rendezvényéről kitiltotta a csapatot.

KEDDIG BELGIUM. A körverseny már jó néhány országot meglátogatott, járt Hollandiában, Németországban, Svájcban, Luxemburgban, Nagy-Britanniában, Írországban, Spanyolországban, ezúttal Belgiumból indul a Tour, a prológ mellett az első három szakasz a franciák északi szomszédjának területén zajlik.

WATERLOO. Az ember azt hinné, a franciák büszkesége nem engedhet meg ilyesmit: a legnagyobb francia sportesemény idei harmadik szakasza Waterlooból rajtol – 1815. június 18-án a Brüsszeltől 13 kilométerre található város környékén szenvedtek döntő vereséget Napóleon csapatai a britekből, németekből, poroszokból, belgákból és hollandokból álló egyesített erőktől…

A legutóbbi győztesek
2003 Lance Armstrong (amerikai)
2002 Lance Armstrong
2001 Lance Armstrong
2000 Lance Armstrong
1999 Lance Armstrong
1998 Marco Pantani (olasz)
1997 Jan Ullrich (német)
1996 Bjarne Riis (dán)
1995 Miguel Indurain (spanyol)
1994 Miguel Indurain
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik