Bizonyíthatnak a vívó fiatalok

Vágólapra másolva!
2004.06.28. 20:55
Címkék
A tavalyi, a bourges-i Európa-bajnokságon két arany- (Boczkó Gábor és Varga Gabriella), egy ezüst- (férfi tőrcsapat) és két bronzérmet (Mincza Ildikó, Csaba Edina) szereztek versenyzőink.
A kedden kezdődő kontinensbajnokságon az olimpia közelsége miatt nem a legerősebb összetételben lép pástra a magyar válogatott, másként fogalmazva: Koppenhágában bizonyítási lehetőséget kapnak a fiatalok is.
A világbajnoki bronzérmes Knapek Edina az Eb-n is éremre pályázhat (Fotó: Farkas József)
A világbajnoki bronzérmes Knapek Edina az Eb-n is éremre pályázhat (Fotó: Farkas József)
A világbajnoki bronzérmes Knapek Edina az Eb-n is éremre pályázhat (Fotó: Farkas József)
"Az esélylatolgatást megnehezíti, hogy nem tudjuk, más nemzetek milyen csapatokkal indulnak harcba – mondta az elutazás előtt Szabó Bence szövetségi kapitány. – Azonban az ellenfelektől függetlenül elmondható, hogy férfi párbajtőrcsapatunk nem rossz, két felnőtt világbajnok, Fekete Attila és Kulcsár Krisztián is helyet kapott benne. Egyikük sem zárt jó évet, úgyhogy most javíthatnak a mérlegen. Az olimpiai résztvevő Kulcsár pedig erősítheti az önbizalmát Athén előtt. A férfi kardcsapat, amelyben a két junior-világbajnok, Decsi Tamás és Lontay Balázs mellett Fodor Kende személyében szintén van olimpiára utazó versenyzőnk, ugyancsak érmet nyerhet."
A kapitány szerint meglepetést szerezhet a párbajtőröző Szász Emese, aki az idén több Világkupa-verseny döntőjébe is beverekedte magát, és van keresnivalója a Tóth Hajnalkával megerősített csapatnak is. A női tőrözők közül a vb-bronzérmes Knapek Edina juthat a legtovább.
"Véleményem szerint az Eb jó bizonyítási lehetőség lesz mindenkinek. A fiatalok felhívhatják magukra a figyelmet, azok a felnőttek pedig, akiknek az idén nem ment, megmutathatják, hogy nem kell még leírni őket. Bízom benne, hogy sikerül három érmet szereznünk" – összegzett Szabó Bence. ---- – Előzetesen nem lehet tudni, hogy milyen mezőny lép majd pástra Koppenhágában, de az olimpia közelsége miatt vélhetően nem a legerősebb. Nem veszít így értékéből a verseny, nem lett volna célszerűbb megváltoztatni az egyébként bevált, július eleji időpontot?– kérdeztük Kamuti Jenőt, az európai szövetség elnökét.
– Többen javasolták, hogy változtassuk meg az időpontot, az idén legyen áprilisban vagy ősszel az Európa-bajnokság – ismerte el Kamuti Jenő. – És nemcsak az olimpiára hivatkoztak a módosítást kérők, hanem a most zajló labdarúgó Eb-re is. Végül nem változtattunk, mert jövőre megint ősszel lesz a legrangosabb verseny, a világbajnokság, és annak az időpontnak megfelel a július eleji kontinensbajnokság. Az az elvünk, hogy lehetőleg ragaszkodjunk az állandó időponthoz, mert a rendszeres változtatás nem szerencsés.
– Ez igaz, de ahogy a magyar csapat nem a legerősebb összeállításban indul, várhatóan a többiek sem, és ez már csökkenti a verseny rangját.
– Az előzetes nevezések szerint valóban nem a legjobb csapatok lépnek pástra, a fiatalok mellett csak egy-két menő kap szerepet. De ez a verseny akkor is az utolsó felmérő az olimpia előtt, biztos lesz, aki kihasználja a lehetőséget. No és a fiatalokat is be kell dobni valamikor a mély vízbe. Hogy csökken a verseny rangja? Egy Európa-bajnokság akkor is Európa-bajnokság. Az évkönyvekben nem lesz benne, hogy milyen volt a mezőny, mint ahogy a csonka olimpiák, Moszkva és Los Angeles után sem nevezték "másmilyen" olimpiai bajnoknak a győzteseket. Egyébként bizonyos szempontból kedvező hatással lesz az olimpiára az Eb.
– Mégpedig?
– A nemzetközi szövetséggel közösen szemináriumot tartunk azoknak a versenybíróknak, köztük Hidasi Józsefnek, akik Athénban is zsűriskednek majd. Ezzel a továbbképzéssel az a célunk, hogy egységesítsük a bíráskodást, és az olimpián lehetőleg ne múljanak "sorsok" a szubjektív megítélésen. ---- Férfi tőr. Egyéni: Simon Senft (Németország). Csapat: Franciaország
Férfi párbajtőr. Egyéni: Boczkó Gábor (Magyarország). Csapat: Franciaország
Férfi kard. Egyéni: Sztanyiszlav Pozdnyakov (Oroszország). Csapat: Oroszország
Női tőr. Egyéni: Varga Gabriella (Magyarország). Csapat: Lengyelország
Női párbajtőr. Egyéni: Tatjana Logunova (Oroszország). Csapat: Oroszország
Női kard. Egyéni: Ilaria Bianco (Olaszország). Csapat: Oroszország ---- Június 29., kedd: férfi tőr, egyéni (Szabados Gábor, Huszka Zsombor, Mazza Lorenzo, Berjozkin Anton) és női párbajtőr, egyéni (Tóth Hajnalka, Szász Emese, Kiskapusi Dóra, Fodor Renáta)
Június 30., szerda: férfi párbajtőr, egyéni (Kulcsár Krisztián, Fekete Attila, Pádár Tamás, Somfai Péter) és női kard egyéni (Csaba Edina, Sznopek Gabriella, Varga Dóra, Gergácz Veronika)
Július 1., csütörtök: férfi tőr, csapat és női párbajtőr, csapat
Július 2., péntek: férfi kard, egyéni (Fodor Kende, Lontay Balázs, Decsi Tamás, Móczár Benjamin) és női tőr, egyéni (Knapek Edina, Varga Katalin, Jeszenszky Szilvia, Berta Adrienn)
Július 3., szombat: férfi párbajtőr, csapat és női kard, csapat
Július 4., vasárnap: férfi kard, csapat és női tőr, csapat
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik