Míg Európa-bajnokságon kétszer is a dobogó második fokára állhatott összetettben, három világbajnokságán egyszer sem sikerült érmet szereznie: két alkalommal a negyedik, egyszer az ötödik helyen végzett.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Ha ebből indulunk ki, reális, megalapozott célként a ponszerzést tűzhetjük ki Varga Viktória előtt, ám mert két ízben is csak egy lépéssel maradt le a bronzéremről, akár a dobogóra is felállhat Athénban a kisbéri emelő. Az ólomsúlyban versenyző Vargának jelentős konkurenciával kell majd megküzdenie, s nemcsak a riválisok testsúlyát illetően, jóllehet Eb-ezüstérmesünk valamennyi közvetlen vetélytársánál könnyebb, még csak nem is súrolja a száz kilót. – Hogy sikerült a február óta tartó felkészülése? – kérdeztük Varga Viktórát. – Lekopogom, eddig minden jól ment, leszámítva, hogy az elmúlt két hétben egy kis náthával küzdöttem. Mindegy, most már túléltem, és a szombati felmérőre készülök. – Mire taksálja magát? – Úgy terveztük, hogy százhuszonöt kilót szakítok, és százötvenötöt lökök, vagyis kétszáznyolcvan kilót szeretnék teljesíteni. Szerintem képes leszek rá.
Igen kemény mezôny vár Varga Viktóriára, ám a magyar versenyzô bízik a szerencsében és abban, hogy érmet szerez majd az augusztusban kezdôdô athéni olimpián (Fotó: Meggyesi Bálint)
– Jó, hogy emlegeti a kétszáznyolcvanat, hiszen már tavaly el akarta érni a kétszáznyolcvanöt kilót, mégis a kétszázhetvenöt maradt az országos csúcs. Nem ment el a kedve a sikertelen próbálkozásoktól? – Ez az eredmény tényleg bennem volt tavaly, de a rontott fogásokkal meghiúsult a jobb teljesítmény. Hozzáteszem, hogy nem fizikai, hanem technikai gondjaim voltak. Egyébként meg nem kedvetlenítettek el a sikertelen kísérletek, inkább megerősítettek. – Már az év elején tudott volt, hogy Krutzler Eszter mellett biztos olimpiai résztvevő. Mennyiben vált előnyére az ebből eredő nyugalom?
– Valóban nyugodtabb vagyok, mintha még harcolnom kellene a kvótáért, elkerül a pluszidegeskedés. Ugyanakkor sokat várok magamtól, és bizonyítanom kell, hogy méltó voltam a kiemelésre. – Mire lehet képes Athénban? – Igen kemény mezőny vár rám, sokan vagyunk hasonló szinten – ebből következik, hogy a szerencse is szerepet játszik majd. Mindenképpen az első hatba kell kerülnöm, de az előbb említett szerencsével nem tartom lehetetlennek a harmadik hely megszerzését sem. Ha semmi sem jön közbe a hátralévő két hónapban, nagyon jó formában várom majd az olimpiát, s elérhetem a szerintem éremhez szükséges majdnem kétszázkilencven kilós összetett eredményt. ---- Akár a dobogó is összejöhet
Ha Viki helyt akar állni, akkor kétszáznyolcvanöt kiló körül kellene teljesítenie. Rajta biztosan nem múlik, mindent megtesz érte, hogy így legyen. Edzésmunkája példamutató, céltudatos versenyző, ami benne van, azt ki is hozza magából. Titkon érmet várok tőle, s ha a következő ötvenhat nap alatt semmi sem jön közbe, akkor dobogóra állhat. Tény, kissé érzékeny típus, például könynyen megfázik. Egyébként már a tavalyi világbajnokságon is megcsinálhatta volna a kettőszáznyolcvanötöt, de az országos bajnokságon könyöksérülést szenvedett, emiatt borotvaélen csinálta végig a vb-felkészülést, semmiféle rizikót nem vállalt. Ami a mezőnyt illeti, szerintem a két kínai versenyző közül nem a sydneyi aranyérmes Ting Mej-jüant indítják Athénban, hanem a jelenlegi világcsúcstartó Tang Kung-hungot, aki viszont bizonytalanabb versenyzőtípus honfitársánál. Éppen emiatt utóbbit könnyebb lenni megszorongatni. S hogy ki képes erre a többiek közül? Nos, a fiatal ukrán Korobkát amolyan sötét lónak tartom, aki ott lehet a kínai nyakán. A lengyel Wróbel mintha megtorpant volna, az orosz Homics pedig akkor tapadhat a kínaira, ha nagyot szakít, lökésben ugyanis kevésbé stabil. A török Acikgöznek kevés esélyt adok az éremre, az amerikai Haworth pedig attól függően emel jól vagy rosszul, hogy mennyire heverte ki tavalyi sérülését. Tény, a márciusi amerikai bajnokságon kettőszázhetvenkettőt csinált, ami jó kiindulási pont. Zsuga Imre (volt szövetségi kapitány) ---- Ting Mej-jüan (Kína) Az elmúlt nyolc esztendőben hat jelentős versenyen indult, és hat első helyet szerzett. Olimpián, világbajnokságon és junior vb-n egyszer-egyszer szerepelt. Nemcsak egyszerűen ő a címvédő, hanem Sydneyben elérte a 300 kilós bűvös határt, ami azóta is csak egyetlen honfitársának, Tang Kung-hungnak sikerült. A legutóbbi ötkarikás játékok óta három évre eltűnt, s csak tavaly a vancouveri vb-n tűnt fel, amelyet annak rendje és módja szerint megnyert.
Tang Kung-hung (Kína) Tingnél egy esztendővel idősebb, azaz az idén töltötte be 26. életévét. Már 1998-ban Lahtiban vb-t nyert, aztán négy évig nem vették elő a kínaiak. Ekkor megjelent a varsói vb-n, de csak a bronzérem jutott neki. Aztán az idei, áprilisban megrendezett Ázsia-bajnokságon a világon második nőként teljesítette összetettben a három mázsát, egyúttal két és fél kilóval túlszárnyalta Ting világrekordját. Nagy kérdés, hogy melyiküket indítják el Athénban.
Agata Wróbel (Lengyelország) Sydneyben 19 évesen szerzett ezüstérmet, s miután 295 kilót teljesített, mindenki azt jósolta, hogy első európai nőként lép a 300 kilósok táborába. Nem így történt, azóta sem emelte meg a 290 kilót. Három éve súlyos betegségen esett át, a 2001-es antalyai vb-n tért vissza. A tavalyi vancouveri olimpiai kvalifikációs vb-n csak hetedikként végzett, de az áprilisi kijevi Eb-re összeszedte magát, és sokat sejtető 287.5 kilóval győzött.
Albina Homics (Oroszország) Hosszú ideje tagja az élvonalnak, 1995-ben, 19 esztendősen a dobogó tetejére léphetett a beer-shevai kontinensviadalon, amelyen a mi Takács Máriánk előtt végzett a 76 kilósok között. (Akkor még más volt a kategóriabeosztás.) Még három Európa-bajnoki címet szerzett, az utolsó kettőt 2001-ben és 2003-ban. Nagy sorozata három esztendeje kezdődött: az előbb említett sikerein kívül három vb-n egy arany- és két ezüstérem a termése. Többet tud 280 kilónál.
Olga Korobka (Ukrajna) A mezőny legfiatalabb (decemberben lesz 19 éves), egyben legnehezebb (Vancouverben 152 kiló) tagja. Kétszeres serdülő Európa-bajnok (2000, 2001), de 2002-ben már a varsói felnőtt vb-n indult, s a felejthető nyolcadik helyen végzett. Súlya az egy évvel korábbi 113-ról 142-re szökkent, teljesítményét pedig 200 kilóról 250-re srófolta. A felnőtté válásával párhuzamosan végbemenő formajavulása Vancouverben látványosan kifizetődött: vb-bronzzal gazdagodott.
Az NS athéni tippje
1. Ting Mej-jüan (Kína) 2. Albina Homics (Oroszország) 3. Agata Wróbel (Lengyelország) ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Ting Mej-jüan(Kína), 2. Wróbel (Lengyelország), 3. Haworth (Egyesült Államok) 2001, Trencsén, Európa-bajnokság: 1. Homics (Oroszország), 2. Varga Viktória (Magyarország), 3. Sajmardanova (Oroszország) 2001, Antalya, világbajnokság: 1. Homics (Oroszország), 2. Wróbel (Lengyelország), 3. Csen Hsziao-lien (Tajvan), 4. Varga Viktória (Magyarország) 2002, Antalya, Európa-bajnokság: 1. Wróbel (Lengyelország), 2. Varga Viktória (Magyarország), 3. Homics (Oroszország) 2002, Varsó, világbajnokság: 1. Wróbel (Lengyelország), 2. Homics (Oroszország), 3. Tang Kung-hung (Kína), …5. Varga Viktória (Magyarország) 2003, Lutraki, Európa-bajnokság: 1. Homics (Oroszország), 2. Wróbel (Lengyelország), 3. Acikgöz (Törökország) 2003, Vancouver, világbajnokság: 1. Ting Mej-jüan, 2. Homics (Oroszország), 3. Korobka (Ukrajna), 4. Varga Viktória (Magyarország) 2004, Kijev, Európa-bajnokság: 1. Wróbel (Lengyelország), 2. Sajmardanova (Ukrajna), 3. Acikgöz (Törökország) ---- (Helyszín: Nikea olimpiai súlyemelőcsarnok. Miután legfeljebb 90 női versenyző indulhat az olimpián, a hét súlycsoportot figyelembe véve körülbelül 13 emelő lép pódiumra a +75 kilósoknál. A mezőnyt kétfelé osztják, a résztvevők gyengébbik fele kezd ebédidőben, a jobbak pedig délután szerepelnek.)
Augusztus 21., kedd 12.30: a B-csoport versenye 16.30: az A-csoport versenye