Új ínyencség: orosz rémtorna

Vágólapra másolva!
2004.06.16. 23:38
Címkék
Noha ünnepelni a végén szokás, az oroszoknál már a kezdés előtt állt a bál: naná, hogy Alekszandr Mosztovoj száműzetése jelentette a slágertémát a tornát vereséggel indító társulat rezidenciáján.


Maniche (18) szerezte meg a vezetést az életben maradó portugáloknak
Maniche (18) szerezte meg a vezetést az életben maradó portugáloknak
Maniche (18) szerezte meg a vezetést az életben maradó portugáloknak
Talán egy mondatnál többet érdemel: a középpályás azért került ki a keretből, mert bírálni merészelte Georgij Jarcev módszereit, és mivel utóbbi személyében az együttes szövetségi kapitányát tisztelhetjük, nem meglepő, hogy ő került ki győztesen kettejük csatájából. A válogatott történetét jól ismerők persze gyorsan kiderítették, a "kirúgósdira" akadt már példa arrafelé: az 1996-os angliai kontinensbajnokságról Szergej Kirjakov repülhetett haza a társaknál hamarabb, azt ugye felesleges is hozzátenni, hogy a támadó az akkori szakvezető, Oleg Romancev elhibázott taktikájában látta a kudarc egyik okát…
De ez még semmi! A portugálok elleni, sorsdöntőnek nyugodt szívvel nevezhető összecsapás előtt néhány órával maga az orosz szövetség elnöke kért szót. Az újságírók kezéből majd’ kiesett a toll, amikor azt hallották Vjacseszlav Koloszkov szájából, hogy "…a csapatban két olyan játékost is felfedeztem a nyitányon, aki láthatóan kedvetlenül, sértődötten tette a dolgát. Pontosabban egyikőjük sem tette a dolgát, amit műveltek, az a labdarúgás megcsúfolása volt". Érdekes módon a nagyvezér csak az egyik renitenst volt hajlandó megnevezni (szegény Mosztovoj…), míg a másikkal kapcsolatban sejtelmesen annyit bökött ki: "Majd az esti csapathirdetéskor kiderül, ki a vétkes."
Nos, a spanyolok ellen az első perctől fogva szerepeltetett, ám a szünetben lecserélt Rolan Guszev ismerkedhetett meg az Új Katedrális kispadjával…
Bezzeg Deco a pályán kezdte a hazai szövetségi kapitány, Luiz Felipe Scolari által "élet vagy halálnak" titulált mérkőzést. Emlékezetes, a Scolarihoz hasonlóan Brazíliában született irányító ellen Figo intézett kirohanást, mondván: nem szerencsés, ha honosított játékosok kapnak lehetőséget a nemzeti együttesben, ám a csapat legnagyobb sztárjára gyakran hallgató tréner ez esetben elengedte a füle mellett eme megjegyzést. Így aztán Deco dresszben, de csendben végigállta a portugál himnuszt, majd a 7. percben "robbantott": gyönyörű gólpassza után őt, illetve a szintén nagyot alkotó, a találatot jegyző Maniche-t ünnepelte a haza. Nyilvánvaló hát, hogy a vendéglátók ezúttal sokkal jobban kezdtek, miközben riválisukról lerítt, nem csupán morális gondokkal küzd. Egy-két kontra, mindössze ennyire futotta az oroszok erejéből, ellenben a rulettkerékhez hasonlóan pörgő portugálok lelkesedése, mindenáron való győzni akarása bőven elegendő volt ahhoz, hogy állandó nyomás alatt tartsák vetélytársukat. Ráadásul a 45. percben más területen is előnybe kerültek Figóék: Hauge hatalmasat hibázott, amikor kiállította Ovcsinynyikovot (meglehet, az Eb-k történetének első norvég bírója sokáig az utolsó is lesz egyben…)

A szünetben két esemény szolgáltatott témát a lelátón. Egyrészt a tribünről a gyepre kerülő, a levonuló Ovcsinnyikovot váratlanul megrohamozó, ám a kapust egyáltalán nem inzultáló szurkoló akcióján hüledezett a nép, másrészt akkor is leesett a drukkerhad álla, amikor a kivetítőn viszontlátta, hogy az orosz kapus tévedésből szembesült a piros lappal…
Az öltözőből visszaérve, a focihoz visszatérve: a spanyol, illetve a görög együttes délutáni döntetlenje, valamint a félidei állást követően egyszerű volt a képlet: ha a kétszeresen is hátrányban lévő szbornaja nem áll talpra, és nem szerez legalább egy pontot, elveszíti minden esélyét a továbbjutásra. Ne szaporítsuk tovább a szót: becsülettel küzdött ugyan, de elveszítette. Pláne azután, hogy a hajrában Rui Costa is betalált.
A konklúziót bizonyára levonják majd az illetékesek, nekünk mindössze annyi dolgunk marad, hogy megállapítsuk, amíg a házigazdák "túlélték" ezt a fordulót, s a továbblépésben reménykedve várhatják a vasárnapi utolsó csoportkört, addig az idén még nyeretlen oroszokat már az sem vigasztalhatja, ha esetleg megverik a görögöket.
Mivel Jarcev haragja aligha sújt le ránk, tisztelettel megkérdezzük: lehet, hogy Mosztovoj igazat beszélt?

EB TV:

Anglia–Svájc (MTV, ARD, ORF1, RAIUNO, RTR, 18.00, élő)
Horvátország–Franciaország (MTV, ZDF, ORF1, RAIUNO, RTR, 20.45, élő)
Labdarúgó Európa-bajnokság (MTV, összefoglaló, 22.37)
Hosszabbítás – Európa-bajnoki magazin (Eurosport, 23.15) ---- 7. perc: Sokat aztán nem vacakoltak a portugálok. Deco a jobb oldalról laposan lőtte középre a labdát, amelyet Maniche Jevszejev szorításában felpörgetett magának, és tíz méterről, félfordulattal, jobbal a bal alsó sarokba küldte.
0–1
32. perc: Nuno Valente balról próbálta begyötörni a labdát, ám az felpattant Jevszejeven – éppen Deco elé, aki 14 méterről kapásból majdnem kibombázta az Új Katedrálisból.
44. perc: Újabb orosz szabadrúgás, ám ezúttal már 23 méterről, középről: Karjakát mindenesetre nem zavarta a kis távolság, izomból jó két méterrel a léc fölé bombázta a labdát.
45. perc: Szennyikov szörnyű ütemben adta haza a labdát, amelyet Pauleta elcsípett. A veszélyt látva Ovcsinynyikov is kilépett a kapujából, és a 16-os előtt ráesett a portugál csatár által elpöckölt labdára. Bár nem ért hozzá kézzel, a norvég bíró kiállította a kapust. A szabadrúgásból Figo jócskán a kapu mellé csavart.
64. perc: Szenzációs tilitoli: Deco egyérintőzött Nuno Gomesszel, a negyedik passz után a középen érkező, frissen beállt csatár még továbbtolta Figo elé, aki 13 méterről, kissé balról megpróbálta elcsavarni a labdát a bal alsóba, ám Malafejev a kapufára tolta, a kipattanót pedig Deco fölélőtte.
75. perc: Deco szúrta rá 23 méterről, de Malafejev kitolta a kapu közepébe tartó labdát.
89. perc: A két csere összehozta a mindent eldöntő gólt: Cristiano Ronaldo bal oldali beadását követően Rui Costa jobbal a hálóba terelte a labdát.
0–2 ---- Sohasem látott mélységbe süllyedt szerdai vereségével az orosz válogatott, miután sorozatban a kilencedik mérkőzésén sem tudott nyerni a kontinensbajnokságon. A szbornaja ezzel maga mögött hagyta a nyolc sikertelen összecsapásnál lefékező Romániát, valamint Jugoszláviát (érdekesség, hogy mindkét együttes négy éve, a belga–holland közös rendezésű tornán vetett véget rossz szériájának), és immár egyedül áll a nem éppen dicsőséges lista élén.
Az oroszok még Szovjetunió néven kezdték el a máig tartó mélyrepülést, miután 2–0-ra kikaptak a hollandoktól az 1988-as Eb döntőjében. Négy évvel később – a változatosság kedvéért Független Államok Közössége fedőnév alatt – két döntetlen (Németország és Hollandia) és egy vereség (Skócia) volt a mérleg, 1996-ban pedig, immár Oroszországként egy döntetlen (Csehország) és két vereség (Olaszország, Németország) jutott neki. Az idei szereplés pedig ismert, Spanyolország után Portugália előtt is kénytelen volt fejet hajtani a Jarcev-gárda.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik