Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Érdemes lesz a képernyő elé telepedni, ha Káté Gyulát szólítják a Periszteri Olympic Boxing Hall szorítójának piros vagy kék sarkába. Az MTK könnyűsúlyú (60 kg) világ- és Európa-bajnoki bronzérmese csuda figura, arra, amit a ringben művel, a legjobb hasonlat talán az, hogy a győzelemért átmegy akár a falon is. Na meg az ellenfelein, hiszen ember legyen a talpán, aki a forgószél erejével rohamozó magyart megállítja. Ilyen öklöző egy azért valószínűleg akad a földkerekségen: a kubai Mario Kindelan Mesa. – Sok függ attól, hogy mikor, a verseny mely szakaszában találkozom Kindelannal, de egyelőre ezzel nem akarok foglalkozni, elég lesz a sorsolás után tanulmányoznom a lehetséges ellenfeleimet – mondja rendkívül eltökélt hangon Káté. – Ugyanakkor biztató, hogy az előolimpia döntőjében a kubaival is szoros, nagy meccset csináltam, mindössze két pont döntött a javára, és nem mondom, hogy nem érdemelte meg a győzelmet, de akár engem is kihozhattak volna. Rég bokszoltam ilyen jól. – Ez már csak azért is fontos, mert nála jobb bunyóssal aligha találkozhat. – Tudom, és a legjobban éppen annak örülük, hogy már képes vagyok az ellenfelektől függően variálni a taktikámat. – Ez az, amiben a legtöbbet változott a négy évvel ezelőtti junior-világbajnoki címe óta? – Talán igen. Sikerült egy kis észt, egy kis rafinériát belevinni a bunyómba, a stílusomat már a riválisokéhoz tudom igazítani. – Kindelanról már esett szó, az európaiakról viszont még nem. – A többségükkel már bunyóztam, az Európa-bajnok bolgár Sztilianov borzasztóan kellemetlen stílusú, remek öklöző, a török Selcukot már kétszer megvertem, de jó az orosz Hracsev is, ugyanakkor lesznek azért jó néhányan, akiket még nem sikerült feltérképeznem. Na mindegy, majd Athénban.
Az MTK könnyűsúlyú menôje nem tagadja, a bangkoki helyezéssel Athénban is elégedett lenne– ez esetben bronzéremmel búcsúzna az olimpiától (Fotó: Czeglédi Zsolt)
– Nem lesz egyszerű menet, két hétig húzzák az ökölvívó-olimpiát, nem a szokásos világ- vagy Európa-bajnoki menetrend szerint, hanem három-négy naponta kell kesztyűt húzni. – Remélem, jó meleg lesz, abban könnyebb hozni a súlyt, és hát az elnyújtott programot ugyanúgy megszenvedik majd az ellenfeleim is. – Ez lesz az első olimpiája. Nem tart a szokásosnál nagyobb lámpaláztól? – Tudatosan úgy készülök, mintha "csak" egy világbajnokságon lépnék szorítóba, és a jobb szervezést, a nyilván pazarabb körülményeket leszámítva szerintem nagyjából nyolcvan százalékban hasonló is lesz a verseny, mint, mondjuk, a tavalyi bangkoki volt. – Csak olyan eredménnyel is érjen véget! – Szó se róla, attól a bronztól nem lennék elkeseredve… – Legnagyobb szurkolója, a nagypapája a helyszínen szoríthat Káté Gyuláért? – Sajnos, nem hiszem, horribilis pénzbe kerülne az út, még a sátoros szállásokért is rengeteget kérnek. De ha minden a vágyaim szerint alakul, és éremmel a nyakamban szállok fel a repülőgépre, Ferihegyen biztosan ott lesz, amikor hazaérkezünk. – A nyár értelemszerűen a tatai edzőtáborban zajlik, úgyhogy aligha jut ideje a pihenésre. – Most minden idegszálammal Athénra készülök, szeptemberben azonban biztosan elutazom valahová, ha már vagy két éve nem sikerült erre időt szakítanom. – Az olimpián meg lehet rá keresni a pénzt. – Ha lenne mit ünnepelni, nyilván hangulatosabb lenne a pótnyaralás, mint hogyha nem, de erre egyelőre nem is gondolok. ---- Senki ellen sem lesz esélytelen Kezdjük azzal, hogy Kindelan hiába öt éve veretlen, hiába címvédő, és hiába aranyesélyes, az előolimpia döntőjében csak két ponttal múlta felül Gyulát, és ha más nem, ez mindenképpen jelzi, hogy Káténak töretlen a fejlődése. Az igazán kiugró, nagy sikerrel még adós, már persze, ha a világ- és Európa-bajnoki bronzérmét nem veszem annak, éppen itt az ideje a látványos berobbanásnak. Tőle akár a bajnoki címet sem tartom elképzelhetetlennek, mert olyan pazar kondicionális és akarati mutatókkal rendelkezik, hogy rendkívül sokra viheti. Taktikai és talán technikai téren még van rajta csiszolnivaló, de aki ilyen szoros meccsre képes a világ legjobbjával, az nyugodtan magasra teheti maga előtt a lécet. Jómagam éppen azon dolgozom, hogy ne csupán jelen legyek a játékokon, de ha már Athénban leszek, az olimpiai faluban is lakhassak, akár edzői státusban a bunyósok mellett. Két olimpián vettem részt, pontosan tudom, hogy mekkora lelki terhet jelent az első ilyen verseny annak, aki érzékenyebb a külvilággal, az otthonról áradó impulzusokkal szemben. Éppen ezért akarok a srácok között lakni, hogy megoszthassam velük a tapasztalataimat, megsúghassam nekik, hogy miként kezeljék ezt a nem mindennapos helyzetet. Kátéra visszatérve: ha tökéletesen sikerül a felkészülése és a formaidőzítése, akkor senki ellen sem esélytelen, és rendkívül kellemes meglepetést okozhat.
Kovács István (Amatőr olimpiai, világ- és Európa-, profi világ-, Európa- és interkontinentális bajnok öklöző) ---- MARIO KINDELAN MESA (KUBA) A nagy Félix Savón visszavonulása, Sydney óta minden kétséget kizáróan nem csupán a könnyűsúly, de az egész amatőrboksz legnagyobb alakja. Mario Kindelan az 1999-es, houstoni világbajnokságon robbant be, azóta, immár ötödik éve nem talál legyőzőre – bár Káté a májusi, athéni előolimpia döntőjében igencsak megszorongatta…
DIMITAR SZTILIANOV (BULGÁRIA) Angolnamozgású, kiismerhetetlen bunyós, stílusa nem is igazán fekszik a mi Gyulánknak, aki ugyanakkor a februári, pulai Európa-bajnokság elődöntőjében másfél meneten keresztül leoktatta a későbbi aranyérmes bolgárt. Ha végig koncentráltan és pontosan bokszol ellene, akkor Athénban megoldhatja a feladatot.
AYDIN SELCUK (TÖRÖKORSZÁG) Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, de Kátéról számunkra lélekmelengető, számára borzasztó emlékeket őrizhet, mert a debreceni Bocskai-emlékversenyen a tavalyi fináléban és az idei elődöntőben egyaránt kikapott tőle. Ha az olimpián találkoznának, alighanem a török szorítósarokban lenne nagyobb az izgalom…
MURAT HRACSEV (OROSZORSZÁG) Hracsev annak ellenére tagja a szűk elitet bemutató listának, hogy kétségtelenül az egyik leggyengébb öklözője a legalább hét súlycsoportban aranyesélyes, méregerős orosz válogatottnak. Ettől még bőven odaérhet a dobogóra, bár Káté ellen nem feltétlenül ő lenne a favorit. De mert orosz és iskolázott bunyós, figyelni kell rá is.
VICENTE ESCOBEDO (EGYESÜLT ÁLLAMOK) A majdani zsíros profiszerződés reményével lép majd a görög szorítóba a kis Escobedo, aki Kindelan mögött képtelen volt a Pánamerikai Játékokról kvalifikálni magát az olimpiára, de a mexikói pótselejtezőn már simán győzött. Athénban elképzelhetetlen, hogy nyerjen, de a dobogóra jó lehet – ha addig nem találkozik Káté ökleivel.
Az NS athéni tippje 1. Kindelan (Kuba) 2. Káté Gyula (Magyarország) 3. Sztilianov (Bulgária) és Escobedo (Egy. Államok) ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Kindelan (kubai), 2. Kotelnik (ukrán), 3. Benítez (mexikói) és Maletyin (orosz) 2001, Belfast, világbajnokság: 1. Kindelan (kubai), 2. Kolesznik (ukrán), 3. Maletyin (orosz) és Palic (horvát), …Káté Gyula a nyolcaddöntőben kiesett 2002, Perm, Európa-bajnokság: 1. Maletyin (orosz), 2. Georgiev (bolgár), 3. Di Rocco (olasz) és Selcuk (török), …Káté Gyula a nyolcaddöntőben kiesett 2003, Bangkok, világbajnokság: 1. Kindelan (kubai), 2. Sayotha (thaiföldi), 3. Káté Gyula (magyar) és Dressen (német) 2004, Pula, Európa-bajnokság: 1. Sztilianov (bolgár), 2. Selcuk (török), 3. Káté Gyula (magyar) és Valentino (olasz) ---- Helyszín: Periszteri Olympic Boxing Hall. Az athéni játékokra 28 öklöző kvalifikálta magát a 60 kilogrammos súlycsoportban, Európából kilenc, köztük a februári Európa-bajnoki bronzérmével névre szóló kvótát szerző Káté Gyula. A versenyek egyenes kieséses rendszerben zajlanak, a sorsolás jóvoltából a felső ág legtetején négy öklözőnek nem kell a 16 közé jutásért kesztyűt húznia, kiemelés – az ökölvívótornák hagyományainak megfelelően – nincs. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.
Augusztus 16.: 14.00–15.30 és 20.00–21.30: 1. forduló Augusztus 20. 14.00–15.30: nyolcaddöntő Augusztus 24. 19.30–20.30: negyeddöntő Augusztus 27. 19.30–20.00: elődöntő Augusztus 29. 13.40–13.54: döntő