"Mivel a tizenegy pontig zajló szettekben bármi megtörténhet, ezért óvatosabb vagyok a jóslatokkal, de úgy érzem, hogy reális éremeséllyel várjuk a frankfurti versenyt" jelentette ki Tarján András a női asztalitenisz-válogatott szakvezetője a szombaton kezdődő Európa Top 12 bajnokság rajtja előtt.
Remélhetôleg a nyerô taktikát magyarázza Tarján András a Frankfurtban asztalhoz álló Európa-bajnok Tóth Krisztinának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Remélhetôleg a nyerô taktikát magyarázza Tarján András a Frankfurtban asztalhoz álló Európa-bajnok Tóth Krisztinának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mint hozzátette, az optimizmusát egyrészt arra alapozza, hogy a második helyen kiemelt Tóth Krisztina mostanában jó formában versenyez, másrészt pedig a most hetedik helyen rangsorolt Bátorfi Csilla klasszisára, hiszen a kilencszeres Európa-bajnoknő bárhol, bármikor maradandót alkothat. Akárhogy is nézzük, a verseny 1971 óta íródó története alapján mindenképpen van ok az optimizmusra, hiszen 13 alkalommal avattak magyar győztest, s az országonként első helyezéseket tekintve a nőknél az első, a férfiaknál pedig a második helyen állnak a mieink. Persze, a dicső múlt kevés lenne a frankfurti jó szerepléshez, ám – miként arról a szakember is beszélt – olyan klasszisok képviselik színeinket a 35. Európa Top 12 versenyen, akik tényleg bármikor odaérhetnek akár a dobogó tetejére is. Igaz, addig hosszú az út. Először is a csoportmérkőzéseket kell átvészelni, s már ez sem ígérkezik könnyű feladatnak, tekintve, hogy pokolian sűrű a mezőny. "Talán még sohasem volt ennyire kiegyensúlyozott az Európa Top 12 – magyarázta Tarján. – Ezúttal ugyanis egyetlen visszalépő sincs, a tartalékok nem juthatnak szóhoz, így most tényleg a kontinens tizenkét legjobb asztaliteniszezője száll harcba az aranyéremért, meg az olimpia évében rendkívül fontos világranglistapontokért. Igaz, ez a verseny kisebb súllyal szerepel a világranglista számításánál, de minden egyes pontnak jelentősége lehet, hiszen az athéni kiemelésnél majd ezt a rangsort veszik alapul."
Lehetett volna rosszabb is a sorsolás
Frankfurtban az Európa TOP 12 verseny helyszínén péntek este elkészítették a csoportbeosztásokat. A sorsolásra nem panaszkodhattak a magyarok, hiszen a nagy mumusokat sikerült elkerülni, sem Nemessel, sem Badescuval nem kerültek össze a mieink. Igaz, Tóth Krisztinának alaposan meg kell dolgozni a továbbjutásért, hiszen két védôjátékossal került egy csoportba, de mindkét ellenfél legyôzhetô. Bátorfi Csilla az osztrákok kínai származású játékosával, Liu Yiával (vele eddig egyszer játszott, s akkor legyôzte), illetve a német Struséval alkotja a D-csoportot, s itt is megvan az esély arra, hogy a továbbjutást jelentô elsô két hely valamelyikét megszerezze. Az Európa TOP 12 nôi versenyének csoportbeosztása A-csoport: Steff (román), Tan-Wei Monfardini (olsz), Schall (német). B-csoport: Boros (horvát), Badescu (román), Nemes (német). C-csoport: Tóth Krisztina, Schöpp (német), Pavlovics (fehérorosz). D-csoport: Liu Yia (osztrák), Struse (német), Bátorfi Csilla
Így már érthető, miért tekintik ennyire fontosnak a részvételre jogosultak, köztük Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina ezt a tornát, amely az elmúlt három és fél évtized során jelentős változásokon ment át: eleinte körmérkőzéses formában döntötték el az első hely sorsát, aztán volt, amikor két hatos csoportban zajlottak a küzdelmek, hogy aztán következzék az elődöntő és a döntő. Most – így volt ez már az utóbbi esztendőkben is – négy háromfős csoportra osztják a mezőnyt és a csoportok első és második helyezettjei jutnak be a negyeddöntővel kezdődő egyenes kieséses szakaszba. Egyáltalán nem mellékes, hogy az európai asztaliteniszezők közül egyedüliként Bátorfi Csilla mondhatja el magáról, hogy az eddigi mindhárom lebonyolítási formában győzni tudott, 1987-ben, 1992-ben és legutóbb, 2001-ben is felállhatott a dobogó tetejére. Ami pedig Tóth Krisztinát illeti, neki éveken keresztül nem igazán ment ezen a versenyen, még a csoportból sem tudott "kijönni", ám tavaly Saarbrückenben megtört a rossz sorozat, s pályafutásának első Európa Top 12 érmét szerezte. Az a harmadik hely – mint mondta – arra is jó volt, hogy most már elhiszi, nem ül átok rajta, és az idén reményei szerint legalább sikerül megismételnie az egy évvel ezelőtti szereplését, de egy még fényesebb érmet sem tart elképzelhetetlennek. Az eredményei és a kiemelése alapján joggal bízhat ebben. Miként Bátorfi is abban, hogy – Tarján szavaival élve – most lesz az a "bárhol és bármikor" és ismét maradandót alkot…
Az Európa Top 12 eddigi győztesei Férfiak Egyénileg. 7: Jan-Ove Waldner (svéd), 3: Szamszonov (fehérorosz), 2: Jónyer István (1971, 1974), Appelgren (svéd), Bengtsson (svéd), Boll (német), Orlowski (csehszlovák), Surbek (jugoszláv), 1: Gergely Gábor (1978), Klampár Tibor (1981), Douglas (angol), Gatien (francia), Grubba (lengyel), Johansson (svéd), Lindh (svéd), Persson (svéd), J. Saive (belga), Stipancsics (jugoszláv), Schlager (osztrák) Országonként. 14: Svédország 14, 4: Magyarország (Jónyer 2, Gergely, Klampár), 3: Fehéroroszország és Jugoszlávia, 2: Csehország/Csehszlovákia, Németország, 1: Belgiuim, Anglia, Franciaország, Lengyelország, Ausztria Nők Egyénileg. 4: Kisházi Beatrix (1971, 1972, 1973, 1977), 3: Bátorfi Csilla (1987, 1992, 2001), Hammersley (angol), Ni Xialian (luxemburgi), 2: Qianhong-Gotsch (német), Bulatova (szovjet), Hellmann (svéd), Nemes (román és német), Schöpp (német), Vriesekoop (holland), 1: Szabó Gabriella (1979), Wirth Gabriella (1990), Badescu (román), Boros (horvát), Ciosu (román), Hooman (holland), Hrachová (cseh), Rudnova (szovjet) Országonként. 9: Magyarország (Kisházi 4, Bátorfi 3, Szabó, Wirth), 5: Németország, 3: Anglia, Oroszország/Szovjetúnió, Hollandia, Luxemburg és Románia, 2: Svédoroszág, 1: Horvátország és Csehország/Csehszlovákia
A frankfurti Európa Top 12 programja Február 7., szombat: csoportmérkőzések (11 órától), negyeddöntők (17 órától) Február 8., vasárnap: elődöntők (10 órától), döntők (13.30-tól) Címvédők Timo Boll (német) és Jie Schöpp (német)