A házigazda Ruanda elleni találkozójával Tunéziában megkezdődik a 24. Afrikai Nemzetek Kupája, vegyes érzelmek közepette. A több csapat gerincét is adó európai klubok zöme háborog, mert el kell engednie a játékosait, ugyanakkor a világ többi része kíváncsian várja, milyen futballt hoz a kontinens legnagyobb tornája.
Kamerun két éve így ünnepelte a Szenegál elleni, tizenegyesekkel elért diadalt
Kamerun két éve így ünnepelte a Szenegál elleni, tizenegyesekkel elért diadalt
Lassan már hagyománnyá válik, hogy miközben Afrika a saját futballünnepére készül, addig Európa háborog. Az öreg kontinens ugyanis az első számú szenvedő alanya a fekete földrész bajnokságának, az Afrikai Nemzetek Kupájának. A klubok a versenyidőszak közepén, január-februárban kénytelenek lemondani légiósaik egy részéről, és ha akarnák, akkor sem tarthatnák vissza őket, hiszen a nemzetközi szövetség (FIFA) szabályzata erre kötelezi őket. Így aztán miközben az afrikai torna teljes pompájában fénylik, addig több európai pontvadászatban egy időre átrendeződhetnek az erőviszonyok. A legnagyobb kárvallott Franciaország, ahonnan 79 (!) játékos vette az irányt Tunézia felé, de Belgium (28) és Anglia (23) is okkal panaszkodhat. Issa Hayatou, az afrikai szövetség elnöke az összes tiltakozás ellenére jelezte, nem változik meg a kontinensverseny időpontja, az év egyéb szakaszaiban ugyanis vagy sűrűbb a versenynaptár, vagy pedig sokkal rosszabb az idő, mint január-február tájékán. A részt vevő csapatokat nem igazán zavarja a magasabb szinten zajló harc, hiszen egyelőre az ő oldalukon áll az igazság. Kamerun például 19 európai légióssal vág neki a tornának, természetesen az újbóli címvédés reményében, ami önmagában történelmi tett lenne. "Futballtörténelmet írhatunk – jegyezte meg Winfried Schäfer, a Szelídíthetetlen Oroszlánok német szövetségi kapitánya. – Ha újra megvédjük elsőségünket, triplázunk, márpedig ez még senkinek sem sikerült. Csak éppen most már mindenki ránk vadászik."
A program Csoportmérkôzések: január 24. – február 4. Negyeddöntôk: február 7–8. Elôdöntôk: február 11. A 3. helyért: február 13. Döntô: február 14. A szombati program: Tunézia–Ruanda (Radesz, 19.30)
A kameruniak nem győzik hangsúlyozni, emléktornaként is felfogják a rendezvényt, újfent szeretnének méltóképp tisztelegni a tavalyi Konföderációs Kupán elhunyt Marc-Vivien Foé emléke előtt, illetve szeretnék enyhíteni élő legendájuk, a feleségét a napokban elvesztő Roger Milla gyászát. "Ezek a szomorú tények extra motivációt jelentenek a számunkra. A halottainkért is futballozunk Tunéziában" – fogadkozott társai nevében is Rigobert Song csapatkapitány. De kik akadályozhatják meg a történelmi triplát? Elsőként talán Szenegált kellene említenünk, a 2002-es vb negyeddöntőse gyakorlatilag a legerősebb összeállításában lép pályára, csak éppen a kispadon volt változás. Ha a Bruno Metsut váltó Guy Stephannak is sikerül összekapnia az olykor öntörvényű sztárokat, ezüstről aranyra is változhat a két éve Maliban megszerzett érem színe. A rendező Tunézia a hazai pálya előnyéből szeretne tőkét kovácsolni (ez igaz a 2010-es vb rendezési jogáért zajló versenyre is), a Schäfer által a kameruniak legnagyobb vetélytársának tartott Nigériát sem szabad leírni, nem is szólva az 1996-os győztes Dél-Afrikáról, valamint az 1998-ban diadalmaskodó Egyiptomról. Európa meg háborogjon…
Immár visszaesőként kezelte a kameruniakat Sepp Blatter, a FIFA elnöke, amikor határozottan nemet mondott a lassan divatdiktátori előjogokra törő címvédő legújabb kísérletére. "A mi dolgunk nem az, hogy garantáljuk a vezető sportszergyártók előmenetelét, hanem hogy őrködjünk saját sportágunk szabályainak betartása felett" – mondta Blatter, ám megígérte, a FIFA végrehajtó bizottsága februárban napirendre tűzi az ügyet. A kameruniak azzal vívták ki a sportvezető rosszallását, hogy egyrészes felszerelésben (értsd: nadrágként felvett, a vállnál gombolt dresszben, azaz egybevarrt nadrágban és mezben) készültek végigharcolni a ma kezdődő tornát. "Kár, hogy a gyártók nem konzultáltak velünk, mert akkor megtudhatták volna, hogy ez a ruha nem felel meg az előírásoknak" – fedte meg Blatter a Pumát is. Ugyanakkor arról nem beszélt, hogy a tilalom érvényes lenne az ANK-n kívüli összecsapásokra is. Issa Hayatou, az afrikai szövetség elnöke nem kommentálta Blatter szavait. Nyilván emlékszik arra, hogy két éve, amikor honfitársai ujjatlan mezben akarták felvenni a harcot a forrósággal, szintén ellenállásba ütköztek – viszont megnyerték a viadalt.