Dél-európai hódítás fenyeget

Vágólapra másolva!
2003.11.07. 23:13
Címkék
A második forduló első mérkőzései után úgy tűnik, ismét Dél-Európa hitbizománya lesz a második számú európai kupasorozat. Olaszország, Spanyolország és Portugália összesen kilenc csapattal képviselteti magát az UEFA-kupában, és ennek a flottának sikerült veretlenül megúsznia a csütörtöki napot. A mérleg hét győzelem és két döntetlen, ami önmagában is tiszteletre méltó és természetesen minden esetben továbbjutással kecsegtető. Visszapillantásunkban a sikert sikerre halmozó országok csapatai mellett megemlékezünk azon nagy futballnemzetek képviselőiről is, amelyek nem feltétlenül remekeltek az "odavágókon.
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Ronaldinho és a Barcelona valósággal átrepült a görög Panionioszon, és már az UEFA-kupa 3. fordulójában érezheti magát
Az Ibériai-félszigetről összesen hat alakulat érdekelt még a küzdelmekben, és jelen állás szerint meglepetés lenne, ha ez a szám csökkenne a következő, már 2004-ben rendezendő körre. A spanyolok a felemás sikerrel jegyzett BL-forduló után majdnem tökéletes játéknapon vannak túl, hiszen az általános elképedésre a Maccabi Haifával odahaza ikszelő Valencia kivételével mindegyik csapatuk nyert, ráadásul a Mallorca és a Barcelona idegenben ért el meggyőző sikert, míg a Villarreal a Madrigal-stadionban gyűrte le a Torpedo Moszkvát. A portugáloknál is becsúszott egy döntetlen, igaz, a Genclerbirligi otthonában 1–1-re végző Sportingnál a kiesés szóba sem kerül, a Moldét hazai pályán 3–1-re megverő Benficánál pedig csak azért mérges José Antonio Camacho edző, mert emberei elkényelmeskedték a találkozó végét.

Kínos valenciai remi

Papíron tehát a legnehezebb szituációban a Primera División listavezetője, a Valencia található, miután a kínosan kongó Mestallában (mintegy 20 ezren ülhettek a lelátókon) egyszerűen képtelen volt bevenni a Maccabi kapuját, igaz, Davidovics kapus tizenhatosánál egy tíz emberből álló játékosfal húzódott, miközben a hazaiak portáját őrző Canizares akár otthon is maradhatott volna. "Tudtam, hogy betömörülnek majd a kapujuk elé, és elismerem, jól tették a dolgukat. Mi az egész mérkőzésen hajtottuk a gólt, de most azzal kell megelégednünk, hogy idehaza nem kaptunk egyet sem. Értelemszerűen nem ez az ideális eredmény a visszavágó előtt, hiszen a második mérkőzésen be kell találnunk”– mondta ki szigorú (ön)bírálatát a Turia-partiakat trenírozó Rafa Benítez.
A térség másik döntetlenjét szállító Sporting tulajdonképpen szerencsésnek mondhatja magát, ugyanis a játékvezető – a portugál beszámolók szerint teljesen jogtalanul – tizenegyest adott a Gencerlbirliginek az első félidő 17. percében, ám Özkan lövését hárította Ricardo. "Nehéz mérkőzésen vagyunk túl, amelyet akár meg is nyerhettünk volna, viszont ha ugyanazokat a hibákat elkövetjük otthon, amelyeket itt, a saját sírunkat ássuk meg” – figyelmeztetett Fernando Santos, a lisszaboniak edzője.
A győztesek közül a Barcelona várhatja a legnyugodtabban a visszavágót, miután – az As tudósítása szerint – sétagaloppban verte meg 3–0-ra a Tóth Norbert nélkül játszó Panionioszt Görögországban. Persze a katalánokat edző és a szurkolóknak mindenáron bizonyítani akaró Frank Rijkaard a következőt mondta: "Úgy kell hozzáállnunk a visszavágóhoz, hogy még nincs meg a továbbjutás, becsületesen kell dolgoznunk akkor is. A legszebb módon szeretnénk lezárni ezt a párharcot a Camp Nouban.”
"Jól összerakott, tökéletes fizikai állapotban lévő ellenfelet győztünk le, főleg a széleken vezetett gyors akcióink és folyamatos letámadásaink révén – ezek már a Mallorcát gardírozó Luis Aragonés szavai, miután fiai Koppenhágában a Rabóczki Balázs nélkül pályára lépő helyi FC-t két vállra fektették. – Egyébiránt nekünk is hasonló kondíciót kellene elérnünk, hogy a bajnokságban is elinduljunk felfelé.”
A Villarreal Juan Román Riquelme vezetésével és két góljával verte meg a Torpedo Moszkvát – erre írta az As: "Ezúttal Riquelme lőtte ki a torpedókat” –, amely örülhet, hogy ennyivel megúszta. Ennek ellenére Benito Floro mester óvatosan nyilatkozott: "Örülök csapatom jó játékának és az eredménynek is, viszont bánkódom Roger sérülése miatt. Emellett a továbbjutás kérdése sem dőlt még el, elvégre ezen a szinten két gólt bárki képes ledolgozni, ráadásul a visszavágón számunkra szokatlan időjárási körülmények között kell helytállnunk.”

Könnyelmű volt a Benfica

Az új stadionját nemzetközi porondon a Molde ellen felavató Benfica már csak karnyújtásnyira állt ellenfele kiütésétől – Nuno Gomes két gólt vágott, és adott egy gólpasszt Geovanninak –, amikor a norvég csapat szögletet követően szépített, és ezzel felborította Camacho edző lelki nyugalmát. "Tudom, hogy milyen a labdarúgás, de akkor sem lehetek elégedett. Már megint nem úgy védekeztünk egy szögletnél, ahogyan kellett volna. Rendre figyelmeztetem a játékosaimat, de úgy tűnik, elfelejtik a szavaimat. Falra hányt borsó…” – mérgelődött a mester, aki ezúttal nem adott lehetőséget Fehér Miklósnak. (A külföldön játszó magyarok közül a Szpartak Moszkvát erősítő Sáfár Szabolcs sem lépett pályára.)
Ahhoz képest, hogy a Parma éppen csak elveszítette legnagyobb ászát, Adrianót, nem estek össze az olaszok. Inkább rúgtak egy négyest a záró félórában a Salzburgnak – idegenben. Így a visszavágó már nem tűnik többnek puszta formalitásnál. "Nem hiszem, hogy már továbbjutottunk volna, bár ez tényleg kiváló eredmény – kezdte értékelését Claudio Cesare Prandelli, a kék-sárgák mestere. – Jól jegyezzük meg ezt a pillanatot, és dicsérjük meg a fiúkat, mert nagyszerűen játszottak. Nagyon örülök annak, hogy Camara és Rosina is bemutatkozhatott, annak pedig még inkább, hogy utóbbi gólt is szerzett. Én már sokszor elmondtam, nagyon bízom ebben a társaságban.” A látogatók egyik legjobbja Emanuele Filippini volt, ő lőtte az első gólt. "Nem kérdeztem meg senkit a tizenegyes előtt. Odaálltam, és berúgtam, aztán együtt ünnepeltünk” – villantotta fel a játék egyszerűségét a középpályás.
A Perugiánál is inkább a meccs után volt jó a hangulat, mintsem előtte. Merthogy Szadi el-Kadhafi doppingügye nem segítette a felkészülést, az biztos. Így aztán még szebb, amit a piros-fehérek produkáltak a görög Arisz ellen. A perugiai est főhőse Margiotta volt, aki az első és a második félidő végén is "csengetett”, nyugodtabbá téve az elkövetkező görög túrát.
A Roma másfél órás szenvedést adott elő a Hajduk Split ellen, aztán a végén mégiscsak nyert. Tényleg a végén, hiszen a csereként beszálló Cassano akkor talált be, amikor már a kijáratoknál járt a legtöbb római drukker. Végig Tottiék támadtak, ahogy illik, csak éppen a splitiek igen masszívan védekeztek – kivívva Fabio Capello ellenszenvét. "Hála istennek nyertünk végül, így otthon kénytelenek lesznek máshogy játszani – mondta megkönnyebbülten a római főnök. – A horvátok minden területet lezártak, ennek ellenére nagyon sok helyzetet dolgoztunk ki. Csak sajnos ki is hagytuk őket. Mindenesetre örülök, hogy győztünk.” A sikernek áldozata is volt, Chivu ugyanis vállsérülést szenvedett, és kérdéses, hogy szerepelhet-e a hét végi római derbin, a Lazio ellen.
Az angolok felemás kört zártak. Habár a három képviselőből egyik sem szenvedett vereséget, nem felhőtlen a boldogság Albionban. A legjobban még a Newcastle teljesített, amely a tavalyi BL-meglepetéscsapat, az FC Basel otthonából távozott diadalittasan. "Három gólt rúgni nemzetközi kupamecscsen, otthonodtól távol, nem rossz. Minden tudásunkra szükségünk volt ahhoz, hogy kétszer is felkeljünk. Ám sajnos a párharc itt még nem ért véget. Kemény lesz a viszszavágó” – elemezgetett Sir Bobby Robson, a szarkák menedzsere.

Szenvedtek egy kiadósat

A Liverpool tán még jobban megszenvedett – és így is csak döntetlenre futotta az erejéből. A romániai sártengerben Emile Heskey volt a látogatók hőse, az eredménnyel pedig Gérard Houllier is elégedett. "Az ikszet minimum megérdemeltük, de el kell ismerni, a Steaua is jött rendesen. Van néhány nagyon ügyes embere, így a második meccs is kiegyenlített lesz” – értékelt a francia tréner.
A Manchester City siralmas hazai játékát a mester, Kevin Keegan a következőképp kommentálta: "Az első tíz-tizenöt perctől eltekintve a Groclin támadófocit játszott, nem állt be bekkelni. Így azt hiszem, megérdemelte a döntetlent.” A lengyel gárda pedig a Hertha kiejtése után úgy tűnik, újabb nagyvadat próbál meg "leteríteni”…

Újabb mélypont fenyeget

Más, szintén nagy futballnemzetek viszont még ennél is árnyékosabb oldallal ismerkedtek meg csütörtök este. Nézzük például Németországot, amelynek még állva maradó két képviselője ugyan egy győzelemmel és egy döntetlennel zárta a kupanapot, mégis botorság lenne akár a Schalkét, akár a Borussia Dortmundot biztos továbbjutónak tekinteni. Még az a szégyen is előfordulhat, hogy a legjobb 32 között nem lesz német gárda. Az előző idényben már azért is nagy volt a sírás, hogy a negyeddöntőről lemaradtak a helyi alakulatok…
Kétségkívül a gelsenkircheniek vannak kedvezőbb helyzetben, hiszen ők legalább előnnyel utazhatnak Koppenhágába, a két gólt szerző Mike Hankénak köszönhetően. "Mike-nak már a találkozó előtt mondtam, hogy ha így dolgozik tovább, hamarosan jönnek a gólok is. Szerencsére már csütörtökön megérkeztek! A csapat megerősítette bennem, hogy a szombati, Bayern elleni mérkőzésen nyújtott játéka nem a véletlen műve volt. Ha a helyzeteinket jobban kihasználjuk, még jobb eredményt érhettünk volna el” – mondta a lefújást követően Jupp Heynckes vezetőedző, míg az ünnepelt támadó így vélekedett: "Már a szünetben, az öltözőben mondtam a többieknek, hogy érzem, ma gólt fogok szerezni. Aztán kimentem a pályára, és megvalósítottam az álmomat.”
A Borussia kétgólos hátrányból mentette döntetlenre a Sochaux elleni hazai meccsét, ami önmagában bravúr, más kérdés, hogy a franciaországi viszszavágóra nézve nem életbiztosítás. A BVB az első félidőben elképzelés nélküli futballt mutatott be, a fordulás után már beszorította riválisát, két gólt is szerzett, előnyt azonban nem tudott kicsikarni magának. "Szerencsére legalább a továbbjutás kérdése nyílt maradt – véli Sebastian Kehl, a Dortmund válogatott középpályása. – Keményen megdolgoztunk az egyenlítésért, ha mázlival is, de döntetlenre mentettük a találkozót. Sajnos a gólokat mindig ugyanarra a kaptafára kapjuk. Azt hiszem, a Sochaux első két lövéséből gól született, ez roppant bosszantó. De fontos, hogy volt lelkierőnk, és talpra álltunk.”
Bár a Sochaux eredménye nem mondható rossznak, sőt az Auxerre is hazavitt egy pontot Utrechtből, a franciák nem repesnek a boldogságtól – különösen a Monaco és a Lyon szerdai nagyszerű BL-szereplése után. "Az idegenbeli nulla nulla kifejezetten rossz eredmény egy európai kupameccsen, pláne egy olyan mérkőzésen, amelyen a csapat jól játszik” – dohogott Guy Roux, az Auxerre edzője. No igen, a visszavágón elég egyetlen bekapott gól, és kész a baj – nagyjából úgy, ahogyan az a Bordeaux-val megesett.

Milyen alakú a labda?

A Girondins nem tudott mit kezdeni a tíz emberrel védekező skót Heartsszel, kikapott, és a látottak alapján csodaszámba menne a továbbjutása. "Olyan volt, mintha mi kocka alakú labdával játszottunk volna, miközben az ellenfél a hagyományos gömbölyűvel. A skót edző nagyszerű taktikát választott, és minden játékosa annak megfelelően tette a dolgát – érzékeltette a csütörtök esti erőlködés hiábavalóságát Michel Pavon, a Bordeaux nemrégiben hivatalba lépett edzője, aki ugyanakkor hangot adott elégedettségének is. – A hozzáállásunk már kezd olyan lenni, amilyennek szeretném. Amilyennel más mérkőzéseket simán megnyerünk majd.”
Mondjuk például a visszavágót illene, éppen úgy, mint a Lensnak – a különbség az, hogy az artézieknek legalább néggyel több gólt kellene szerezniük, mint az ellenfélnek. "Mintha egy hatalmas ütést kaptunk volna az orrunk alá” – festette le játékosai fizikai és lelki állapotát Joel Muller edző. Valóban: a török Gaziantep elleni kilencven perc a fokozatos letargiába süllyedés példájaként vonulhat be a klubtörténetbe.
A franciákhoz hasonlóan a hollandok is nyeretlenül, ráadásul rúgott gól nélkül jöttek ki a csütörtöki kupakavalkádból. Az Utrecht már említett, Auxerre elleni döntetlenje még úgy-ahogy elfogadható, de arra alighanem kevesen számítottak, hogy a Feyenoord otthon kap ki nagyon simán 2–0-ra a Teplicétől. A bizonyítvány még úgy is nehezen magyarázható, ha tudjuk, Swerts 2. percbeli kiállítása miatt a rotterdamiak gyakorlatilag az egész mecscsen emberhátrányban játszottak. "Csehországban megnézhetjük a gladiátorok halálát – mondta fanyar humorral Dirk Kuijt, a Feyenoord támadója. – Feladásról azonban hallani sem akarok, ez a szó nem szerepel a szótáramban.”

UEFA–kupa
2. forduló, első mérkőzések. Még nem közölt eredmények:
Benfica (portugál)–Molde (norvég) 3–1 (Nuno Gomes 18., 53., Geovanni 51., ill. Berg Hestad 76.), Valencia (spanyol)–Maccabi Haifa (izraeli) 0–0. Korábban játszották: PAOK (görög)–Debrecen (magyar) 1–1, Gaziantepspor (török)–Lens (francia) 3–0, Slavia (cseh)– Levszki Szófia (bolgár) 2–2, Szpartak Moszkva (orosz)–Dinamo Bucuresti (román) 4–0, Dinamo Zagreb (horvát)–Dnipro (ukrán) 0–2, Schalke (német)–Bröndby (dán) 2–1, Utrecht (holland)–Auxerre (francia) 0–0, Valerenga (norvég)–Wisla Kraków (lengyel) 0–0, Bordeaux (francia)–Hearts (skót) 0–1, Panioniosz (görög)–Barcelona (spanyol) 0–3, Genclerbirligi (török)–Sporting (portugál) 1–1, Villarreal (spanyol)–Torpedo Moszkva (orosz) 2–0, Steaua (román)–Liverpool (angol) 1–1, FC Köbenhavn (dán)–Mallorca (spanyol) 1–2, Salzburg (osztrák)–Parma (olasz) 0–4, FC Basel (svájci)–Newcastle (angol) 2–3, Borussia Dortmund (német)–Sochaux (francia) 2–2, Perugia (olasz)–Arisz (görög) 2–0, Feyenoord (holland)–Teplice (cseh) 0–2, Roma (olasz)–Hajduk (horvát) 1–0, Manchester City (angol)–Groclin Grodzisk (lengyel) 1–1, Rosenborg (norvég)–Crvena zvezda (szerb-montenegrói) 0–0.
A visszavágókat november 27-én rendezik.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik