Két magyar csapatérem

FÜREDI MARIANE jelenti HavannábólFÜREDI MARIANE jelenti Havannából
Vágólapra másolva!
2003.10.10. 22:22
Címkék
Az oroszok bosszúja sikerült. Az egyéni versenyeket érem nélkül zárták, és ebben be nem bizonyítható, de feltételezhető része van annak is, hogy négy férfi párbajtőrözőjüket, köztük a verseny egyik favoritját, a sydneyi olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok Pavel Kolobkovot, valamint két női tőrözőjüket nem engedték rajthoz állni az egyéni versenyen, mert nem érkeztek meg időben Havannába.
Lobbi a pástok mellett

Két város, Torino és Lipcse nagy harcot folytat a 2005-os vívó-vb rendezési jogának elnyeréséért. A Pabexpo csarnokban mindkét pályázó szórólapokat, színes prospektusokat osztogat. A németek ezt megfejelték: emblémás sapkát is adnak mindenkinek. Az olaszok válaszlépése: fogadást adtak a küldöttségek vezetôinek. Egyes források szerint a novemberi döntéskor a vesztes automatikusan megkapja a 2006-os vb-t. Ám ez egyik városnak sem felelne meg. A németek 2006-ban labdarúgó vb-t rendeznek, az olaszok pedig téli olimpiának adnak otthont, vagyis ütné egymást a két esemény. Az olaszok állítólag 2005-ben már megnyitnák a téli ötkarikás játékok olimpiai faluját, ott ingyen szállásolnák el a küldöttségeket. A németek „válaszlépésérôl” még nincs hír.
Lobbi a pástok mellett

Két város, Torino és Lipcse nagy harcot folytat a 2005-os vívó-vb rendezési jogának elnyeréséért. A Pabexpo csarnokban mindkét pályázó szórólapokat, színes prospektusokat osztogat. A németek ezt megfejelték: emblémás sapkát is adnak mindenkinek. Az olaszok válaszlépése: fogadást adtak a küldöttségek vezetôinek. Egyes források szerint a novemberi döntéskor a vesztes automatikusan megkapja a 2006-os vb-t. Ám ez egyik városnak sem felelne meg. A németek 2006-ban labdarúgó vb-t rendeznek, az olaszok pedig téli olimpiának adnak otthont, vagyis ütné egymást a két esemény. Az olaszok állítólag 2005-ben már megnyitnák a téli ötkarikás játékok olimpiai faluját, ott ingyen szállásolnák el a küldöttségeket. A németek „válaszlépésérôl” még nincs hír.
Ha vezetőik dohogtak is, a versenyzők más módját választották a "bosszúnak”. Férfi párbajtőrözőik Kolobkov vezérletével világbajnokok lettek – legutóbb 1991-ben Budapesten nyertek vb-aranyat csapatban –, s mivel a Havannában szerzett pontok duplán számítanak az olimpiai kvalifikációba, nagy valószínűséggel biztosították helyüket az athéni ötkarikás játékokon. Így is lehet! Ha az egyéniben nem ment – jelen esetben nem mehetett –, meg kell ragadni az utolsó esélyt, a csapatversenyt. Az oroszoknak ez sikerült. A mieink nem tudtak élni a lehetőséggel, a 13. helyen zártak. A magyarokat verő svédek kapitánya, Peter Vanky azt mondta, hogy öt svéd–magyarból négyszer a magyarok nyernek. Lehet, de a svédek azt az egy győzelmet akkor aratták, amikor a legfontosabb volt. Végül bronzérmesek lettek. Az egykor remek svéd férfi párbajtőrözők legutóbb 1977-ben voltak világbajnokok, legutóbbi vb-érmüket 1978-ban szerezték, az is bronz volt.
Női tőrcsapatunk hetedik lett. Itt megismétlődött a tavalyi vb-döntő, de most nem az oroszok, hanem a lengyelek nyertek. Női tőrben lengyel vb-arany még nem volt, sem egyéniben, sem csapatban.
A számunkra csalódást hozó csütörtök után pénteken két "tuti” magyar fegyvernem, a férfi kard- és a női párbajtőrcsapatok küzdelme következett – az érmek mellett az olimpiáért is, hiszen mindkét szám szerepel az ötkarikás programban.
A kardozóknál 20, a párbajtőrözőknél 23 csapat nevezett, a 32 között mindkét válogatottunk kiemelt volt. A 16 között kötelező győzelmeket arattak, bemelegítésnek jó volt mindkét mérkőzés.
A negyeddöntőben a kardozók a románokat kapták, Ferjancsik és Nemcsik győzelme után 10:2-re vezettünk. Fodor viszont mínusz néggyel zárt, le is cserélte őt Somlai Béla szakágvezető. Az utolsó asszó előtt 40:24 volt a javunkra, amikor az újdonsült vb-bronzérmes Ferjancsik és az olimpiai bajnok, mostani vb-ezüstös Covaliu csapott össze. Ferjancsik nem érezte Covaliut, 11:5-re elvesztette az asszót, de szerencsére akkora volt az előny, hogy ez is belefért, a csapat a négy közé jutott.
A női párbajtőrözőknél a 16 között meglepetésre a románok megverték az egykor szebb napokat látott, 1996-os olimpiai bajnok franciákat. Világbajnoki címvédő csapatunk a negyeddöntőben az újdonsült egyéni aranyérmes Konrad vezette ukránokkal találkozott. Az első asszókban nem esett sok találat, három csörte után 4:2-re vezettünk. Az ötödik párban Tóth Hajnalka ontotta a tusokat, 6:2-ről 16:7-re módosította az állást. Utána már beindult a gépezet, fölényesen győztek a lányok.
Kardozóink az elődöntőben az olaszokat verő németekkel csatáztak. Gyönyörűen vívtak a fiúk, szép tiszta, egylámpás tusokat adtak. Meg is jegyezte Szabó Bence szövetségi kapitány: "Ez a mérkőzés könnyen zsűrizhető. Nem függünk a bírói ítéletektől.”
Szóval legyőztük a németeket, s mivel a másik ágon az oroszok nyertek az ukránok ellen, este Ferjancsikék Pozdnyakovék ellen vívtak az aranyért. "Kipihenten ébredtem, mert már korán lefeküdtem aludni. Arra figyeltem, hogy az egyéni verseny után is tudjam hozni magam. Kiegyensúlyozottan, jól vívtunk, kiegészítettük egymást” – mondta Ferjancsik még a finálé előtt, amit Nemcsik Zsolt is kiegészített: "Jót tett nekünk, hogy a németek legyőzték az olaszokat, mert a németeket az 1999-es vébé kivételével mindig megvertük. Mindenképp érmet akartunk szerezni ezen a világbajnokságon. Mind a négyen jól vívtunk, és így sikerült is!”
Egyébként magyar–orosz férfi karddöntő legutóbb a 2001-es nimes-i vb-n volt, akkor a szbornaja nyert.
A női párbajtőrözők elődöntőjében a tavalyi aranyérmes magyar csapat a sydneyi olimpiai bajnok, idei Európa-bajnok, 2001-es világbajnok oroszokkal találkozott. Tudtuk, nem lesz könynyű mérkőzés. Nem is lett az! Az első asszóban Hormay 2:0-ra nyert Zsivkova ellen, aztán Tóth 3:0-ra kikapott Logunovától, majd Mincza 5:2-re Jermakovától. Vagyis az első kanyar után 8:4-re vezetett az ellenfél. Tóthot újabb veresége után lecserélték, készülhetett Nagy Tímea. De közben az oroszok már kilenctusos előnyre is szert tettek (18:9). Nagy 7:6-ra verte Jermakovát, majd Mincza 29:23-as orosz előnynél kötött be Zsivkova ellen. Ez az asszó idegörlő volt, minden elromlott a pást mellett. Először az időmérő mondott csődöt – pontosabban a helyi személyzet nem tudta rendesen kezelni –, majd az eredményjelző is megbolondult, 54:16-os orosz vezetést jelzett. Hosszú percek után helyreállt a rend, Mincza pedig sorra adta a tusokat, és mindegyik után széttárt karral rohant, repülőzött a páston. Feljött 34:31-re, vagyis három tus volt a hátrány. Felcsillant a remény! Aztán el is halt, 36:31-nél jöttek a befejező emberek, Hormay és Logunova. Az orosz tovább növelte az előnyt, s bevezette csapatát a fináléba.
A másik ágon a németek meglepetésre legyőzték a tavaly vb- és idei Eb-ezüstérmes észteket, így a mieink az észtekkel vívhattak a bronzéremért.
De úgy is fogalmazhatunk: a kisdöntőben megismetlődött a tavalyi nagydöntő, Lisszabonban ugyanis magyar–észt aranymeccs volt, a mi sikerünkkel.

53. vívó-világbajnokság, Havanna
Férfiak

Kard. Csapat. A 16 között: Magyarország–Kazahsztán 45:23. Negyeddöntő: Magyarország–Románia 45:35 (Nemcsik Zsolt +11, Lengyel Balázs +3, Ferjancsik Domonkos 0, Fodor Kende –4). Elődöntő. Oroszország–Ukrajna 45:27, Magyarország– Németország 45:36 (Ferjancsik +8, Lengyel +3, Nemcsik –2)
Párbajtőr. Csapat. A 13. helyért: Magyarország–Kuba 45:31. Negyeddöntő: Svédország–Ausztria 37:35, Oroszország–Olaszország 45:38, Lengyelország– Ukrajna 45:44, Németország–Dél-Korea 45:30. Elődöntő: Oroszország–Svédország 35:34, Németország–Lengyelország 45:38. A 3. helyért: Svédország–Lengyelország 45:37. Döntő: Oroszország–Németország 45:40. Világbajnok: Oroszország (Pavel Kolobkov, Szergej Kocsetkov, Igor Turcsin, Alekszej Szelin), 2. Németország (Jörg Fiedler, Norman Ackerman, Christopher Kniep, Wolfgang Reich), 3. Svédország (Peter Vanky, Robert Dingl, Magnus Malmgren, Fredrik Nilsson), 4. Lengyelország, 5. Dél-Korea, 6. Ausztria, …13. Magyarország (Kulcsár Krisztián, Boczkó Gábor, Imre Géza, Fekete Attila)
Nők
Tőr. Csapat. A 7. helyért: Magyarország–Franciaország 45:31. Negyeddöntő: Oroszország–Japán 45:27, Olaszország–Franciaország 41:33, Románia–Magyarország 45:37, Lengyelország–Kína 45:39. Elődöntő: Oroszország–Olaszország 45:39, Lengyelország–Románia 45:32. A 3. helyért: Románia–Olaszország 45:43. Döntő: Lengyelország–Oroszország 45:36. Vb: Lengyelország (Sylwia Gruchala, Magdalena Mroczkiewicz, Malgorzata Wojtkowiak, Anna Rybicka), 2. Oroszország (Jekatyerina Jucseva, Szvetlana Bojko, Viktorija Nyikisina, Jevgenyija Lamonova), 3. Románia (Laura Badea-Carlescu, Roxana Scarlat, Cristina Stahl, Szabó-Lázár Réka), 4. Olaszország, 5. Kína, 6. Japán, 7. Magyarország (Mohamed Aida, Varga Gabriella, Varga Katalin, Knapek Edina)
Párbajtőr. Csapat. A 16 között: Magyarország–Görögország 45:21. Negyeddöntő: Magyarország–Ukrajna 45:29 (Hormay Adrien +10, Mincza Ildikó +5, Tóth Hajnalka +1). Elődöntő: Németország–Észtország 44:34, Oroszország–Magyarország 45:38 (Nagy Tímea +1, Mincza 0, Hormay –3, Tóth –5)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik